Kadın

Muhabbet Kuşunu (Papağanı) Konuşturma Yolları

Gerek papağanlar, gerek muhabbet kuşları hayvanseverler tarafından sıklıkla besleniyorlar. İyi birer dost olmalarının yanı sıra bu hayvanların konuşma özelliği olduğu, pek çok kelimeyi öğrenip tekrar edebildiği de biliniyor. Peki muhabbet kuşu konuşturma yöntemleri nelerdir? Muhabbet kuşuna nasıl konuşma öğretilir? Papağan nasıl konuşturulur?

Muhabbet Kuşu (Papağan) Konuşturma Teknikleri

Muhabbet Kuşunu (Papağanı) Konuşturma Yolları

Kuşunuzu Tanıyın

Muhabbet kuşu konuşturma yollarına geçmeden önce tüylü dostunuzla aranızda bir bağ kurmalı ve ondan kabul edilebilir şeyler istemelisiniz. Tüm kuş türleri konuşamadığı gibi, bu yeteneğe sahip kuşlar da bazen konuşmamayı tercih eder.

Muhabbet kuşu ya da papağanınızı eğitmeye başlamadan önce konuşabilir bir tür olduğuna emin olun ve biraz araştırma yapın.

Kelimelerinizi Akıllıca Seçin

Bir kuşu konuşmak için eğitecekseniz, öncelikle kısa ve basit kelimelerle başlamalısınız. ‘Merhaba’ ya da ‘Bay bay’ gibi kelimelerin yanı sıra kuşa onun ismini ya da kendi isminizi de öğretebilirsiniz.

Coşkuyla söylenen basit kelimeler pek çok papağana daha çok ilgi çekici gelir. Dolayısıyla kuşunuzla konuşurken mutlu ve pozitif bir tonda olmaya özen gösterin. Seçtiğiniz kelimeleri tekrarlarken kuşunuzu izleyin. Bu sırada bazı kelimelere daha çok dikkat kesildiğini fark edebilirsiniz. Eğitim kelimesi olarak da en başta bu kelimeyi tercih edin.

Muhabbet Kuşunu (Papağanı) Konuşturma Yolları

Sık Sık Tekrar Edin

Tüylü arkadaşınızın ilgisini çeken bir kelime bulduğunuzda, mümkün olduğunca onunla birlikte tekrar etmeye başlayın.

Papağanlar tekrar edilen kelimelere yanıt verirler. Dolayısıyla kuşa konuşma öğretmek için aynı kelimeyi tekrar tekrar söylemekten başka çareniz yok. Onla doğrudan konuşmak en iyi yöntem olsa da, bazı papağan sahipleri kaset ya da CD gibi araçlar da tercih ediyorlar. Bunun bir zararı yok ve faydalı olabilir fakat bire bir etkileşim her zaman daha etkilidir.

Sabırlı Olun, Cesaretinizi Kırmayın

Kuşa konuşmayı öğretmek için en hızlı yöntem bir eğitim rutini oluşturmak ve her gün çalışmaktır. Fakat bu metod bile işe yarama garantili değildir. Bazı kuşlar hızlıca insandan öğrendiği kelimeleri tekrar ederken, kimisinin öğrenmesi ise aylar, hatta yıllar bile alabilir. Hatta öyle ki, kimi kuş hiç konuşma ve tek bir kelime dahi söylemez.

Eğer kuşunuzun konuşmayı öğrenmesi çok uzun sürecek gibiyse, ıslık gibi daha kolay şeyler öğretmeyi deneyin. Birçok kuş için ıslık sesi normal konuşmaya göre daha kolaydır. Fakat yeteri kadar sevgi, sabır ve eğitim ile pek çok papağan ailesinden kuş normal konuşmayı öğrenecektir.

Dolayısıyla bu süreçte asla cesaretinizi kırmayın ve sabırla, sevgiyle ona öğretmeye devam edin.

Muhabbet Kuşunu (Papağanı) Konuşturma Yolları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu