Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Muğla’da ondan fazla otelin internet sitesini kopyalayarak vatandaşları dolandıran siber çete çökertildi

Son Güncelleme:
 Muğla’da ondan fazla otelin internet sitesini kopyalayarak vatandaşları dolandıran siber çete çökertildi

Türkiye’de yoğun çabaları sonucu Turizm atağa kalktı. Ancak kötü niyetli kişiler bu defa fiyatı yüksek olan otelleri radarına almaya başladı. Otellerin internet sitelerinin birebir kopyalanması daha önce de birçok defa gündeme gelmişti. Siber çeteler, lüks otellerin internet sitelerini birebir olarak kopyalayarak tatile gitmek isteyenlere dolandırıyor. Son dönemlerde bu yöntemle dolandıranların sayısı artıyor. Son olarak Muğla’dan konu hakkında bir dolandırıcılık haberi geldi. Muğla’da ondan fazla otelin internet sitesini kopyalayarak yüzlerce kişiyi mağdur eden çete Muğla İl Jandarma Komutanlığı’nın operasyonuyla yakalandı.

Hilton otel de kopyalandı

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkan Yardımcısı ve Hilton Dalaman Sarıgerme Genel Müdürü Tunç Batum, Kendi Otellerinin sitesinin de kopyalandığını belirterek, son dönemlerde Turizm’in Siber çetelerin tehdidi altında olduğunu dile getirdi. Muğla İl Jandarma Komutanlığına bu durumu bildirdiklerini belirten Batum, operasyonun yaklaşık 1 yıl sürdüğünü ve geçtiğimiz günlerde de sona erdiğini ifade etti. Yapılan operasyon sonucunda 11 kişinin mahkemeye sevk edildiğini 2 kişinin tutuklandığını belirten Batum, çete üyesi 1 kişinin de Hollanda’da arandığını söyledi. Muğla’da ondan fazla otelin internet sitesinin siber çeteler tarafından kopyalandığını belirten Batum, yaklaşık 500 bin lira haksız kazanç elde edildiğini ve bunların sadece bilinenler olduğunu ifade etti.

Mutlaka kontrol edin

Daha önce bu konuda açıklama yapan bilişim hukuku uzmanı Avukat Mehmet Ali Köksal ise tatilcileri “Bu yöntemin adına ‘oltalama’ deniliyor. İnternette otel bakanlar, girdikleri adresi çok dikkatli kontrol etmeli. Otelin adının tam olup olmadığına bakmalı. İsmin sonunda veya önünde ek olmamalı. Gerekirse bildikleri, güvendikleri tur şirketlerini arayıp, otelin internet adresini ve telefon numarasını alabilirler.” sözleri ile uyarmıştı.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Kurban eti dondurucuda nasıl ve ne kadar saklanır?
1 08 2020 - 13:56
Kurban eti ne kadar dağıtılır? Kurban eti kimlere verilir?
31 07 2020 - 11:52
AVM’ler bayramda saat kaça kadar açık? Bugün AVM’ler kaçta kapanacak?
31 07 2020 - 11:08
İstanbul bayram namazı saati! İstanbul’da bayram namazı saat kaçta kılınacak?
30 07 2020 - 17:24
30 Temmuz Arefe günü tatil olacak mı? Arefe günü yarım gün tatil mi?
28 07 2020 - 17:24
Tilavet Secdesi nedir? Ayasofya’da neden Tilavet Secdesi yapıldı?
24 07 2020 - 15:14
Yorum Yap