Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Muammer Kaddafi Kimdir? Eserleri ve Hayatı

Son Güncelleme:
 Muammer Kaddafi Kimdir? Eserleri ve Hayatı

20. yüzyılın en tanınmış isimlerinden biri Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’dir. Ülkesini diktatörlük ile yönetmesi ile tanınan ünlü siyasi kişilik Kaddafi’nin yaşamı, eserleri ve az bilinen yönleri aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

muammer kaddafi

Muammer Kaddafi Kimdir?

Muammer Kaddafi’nin nasıl bir kişi olduğuna dair hala tüm dünya ikiye bölünmektedir. Bazıları için ülkesine kan getiren bir diktatör, bazıları için Libya için çalışmış bir devrimci olan devrik lider, bu yönüyle Hitler, Stalin gibi isimlere benzetilmektedir. Adını hala sık sık duyduğumuz, ülkesini 42 sene yönetmiş olan liderin farklı karakterine ve tarzına yönelik bilgileri aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Muammer Kaddafi Kimdir?

Yalnızca döneminin değil, tüm Dünya halkının her hareketi ile dikkatini çeken Muammer Kaddafi şüphesiz dünya siyaset tarihinin en renkli ve farklı yüzlerinden biridir. Giyiminden gösterişli yaşamına kadar her konuda Dünya basınının sık sık odak noktası olan Kaddafi, siyasi görüşleri kadar canlı özel hayatı ile de gündeme gelmiştir. Blair, Berlusconi ve Putin gibi dünyaca ünlü liderleri ultra lüks çadırında ağırlamaları, Kıbrıs Barış Harekatı için Türkiye’ye verdiği maddi-manevi desteği ve Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı çıkışları liderin diğer ön plana çıkan hareketleri olmuştur.

Kendine tarz bir yönetim şekli olduğu inkar edilemez bir lider olan Kaddafi her ne kadar hep diktatör olarak anılsa da o bunu hep inkar etmiş ve halkının refah seviyesini odak noktasına aldığını ifade etmiştir. Dünya siyaset sistemi içerisinde yönetim anlayışı kadar sözleri ve eserleri ile de tartışmalı bir isim olan Kaddafi’nin hala yandaş ve karşıt görüşleri çatışma halinde bulunmaktadır.

Muammer Kaddafi’nin Hayatı

Bedevi bir ailenin Libya’nın Sirte isimli bir şehrinde dünyaya gelen çocuğu olan Kaddafi’nin doğum tarihi 7 Haziran 1942’dir ve doğum adı Muammer Muhammed Abu Minyar el-Kaddafi’dir. Sebha kentinde başlayan eğitim hayatına Libya Üniversitesi Tarih Bölümü ile devam eden lider, 1963’te bu okuldan da mezun olarak sonradan Özgür Subaylar Hareketi isimli gizli gruba katılmasına yol açacak arkadaşları ile tanışacağı Bingazi Askeri Akademisi’ne girmiştir.

muammer kaddafi

Muammer Kaddafi’nin Hayatı

1966’da Askeri Akademi’den mezun olarak uzmanlık için eğitime devam eden ve İngiltere’ye yerleşen Kaddafi, bu dönemde Arap milliyetçiliğine büyük hayranlık duymaya başlamış, Mısır Devlet Başkanı Cemal Abdül Nasır ve onun düşüncelerinin etkisinde kalarak devrim amaçlı yedi binden fazla yandaşı bir araya getirmiştir. Dönemin kralı İdris el-Sunusi’yi tahtan indirme amacıyla 1969 yılında harekete geçen genç Kaddafi, Libra Gizli Servisi’ne karşı büyük mücadele vermiştir.

Kralın Bursa kaplıcaları ziyaretini fırsat bilerek 60 kadar genç subay ile birlikte rejim yıkma amacıyla Trablusgarp ve Bingazi’de eylemlere başlayan Kaddafi, 1 Eylül 1969’da yeni Arap Cumhuriyeti’ni ilan ederek monarşiye karşı devrimini başarıya ulaştırmıtır.

Devrim Komuta Konseyi Başkanı, albaylık, Savunma ve İçişleri Bakanı unvanlarını aynı anda alan lider ülkesini tek başına yönetmeye başladığında 27 yaşındadır.

Emperyalizme karşı savaş başlatan liderin amacı halk refahını odak noktasına aldığı yeni bir rejim oluşturmaktır. Bu amaçla Amerika ve İngiltere’nin Libya’daki üslerini kapattırdı, bankaları ve petrol üretim firmalarını kamuya açtı, üçüncü dünya ülkeleri ile iletişim yaratarak sol görüşe meyilli ülkelerde devrim hareketlerine destek verdi. 16 Ocak 1970’de Libya Anayasası’nı yayınlayan Kaddafi, azınlıkları tüm maddi varlıklarını alarak sınır dışı etti. Tüm bu atılımları ile Nasır’ın vefatından sonra Arap dünyası için lider oldu.

muammer kaddafi

Muammer Kaddafi’nin Hayatı

Arapları görüşü etrafında bir araya getirme amacıyla 1971’de Arap Cumhuriyetleri Federasyonu’nu kurmuş, 1972’de Devrim Komuta Konseyi Başkanlığı ve başkomutanlık haricinde tüm yetkilerinden istifa etmiş, 1973’te Kültür Devrimi’ne başlayarak eğitim, sanayi, ulaşım, sağlık gibi alanlarda yenilikler getirmiştir.Ülkesinin adını 1977’de resmi olarak değiştirerek Libya Sosyalist Arap Halk Cemahiriyesi yapmıştır. 1979’da İsrail’le anlaşma yapan Mısır’ı Arap Birliği Örgütü’nden çıkarmaya çalışmış, 1980’de Çad’a yönetim boşluğunda yardımda bulunmuş, dönemin Amerikan Başkanı Reagan tarafından terörü yaymakla suçlanınca 1981’de batı ülkelerine olan ekonomik ambargo süresini uzatmıştır. 1982’de Afrika Birliği Başkanlığı görevine oturan Kaddafi’nin Amerika ile bu gerginliği 1986 yılına kadar sürmüştür.

1986 senesinde Libya’nın uğradığı hava saldırısında eşi ile oğlu yaralanan, 40 vatandaşı ile birlikte 13 yaşındaki kızını da kaybeden Kaddafi, Amerika’yı asıl terörist olmakla yargılamış ancak ABD’de patlayan yolcu uçağının sorumlusu olan teröristleri teslim etmeyi reddederek Birleşmiş Milletler’den ambargo almıştır.

Patlayan uçağın suçluluğunu üstüne alan liderin 2003 senesinde ambargosu kaldırılmış ve kurbanların ailelerine yüklü tazminat ödenmiştir. 2011 senesinde çıkan iç savaş sonucunda Arap Baharı ile 23 Ağustos’ta görevinden indirilen Kaddafi, 20 Ekim 2011’de linç edilerek öldürülmüştür.

Muammer Kaddafi’nin Eserleri

Siyasi kişiliği kadar derin bilgi birikimini kitaplarına da yansıtması ile dikkat çeken Kaddafi’nin ilk çıkan kitabı 1975’te basılan Yeşil Kitap’tır. Kitabın adı Mao’nun Kızıl Kitap’ına hitaben seçilmiştir. 1979’da son baskısı yapılan kitapta eğitimden sınıf farklarından yönetim yöntemleri Kaddafi’nin birçok görüşü kendisi tarafından detaylı şekilde anlatılmıştır. Escapade En Enfer et Autres Nouvelles, Kadhafi Parle: d Ll’Afrique, Des Demmes, De l’Islam… ve Escape to Hell and Other Stories, My Vision liderin diğer yayınlanan kitaplarıdır. Edebi alanda da farklı sözleri bulunan lider Dünyaca ünlü şair Shakespeare‘in Arap olduğunu dahi savunmuştur.

 

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sokakta vatandaşlara bağıran Uşak Valisi Funda Kocabıyık kimdir?
1 04 2020 - 14:49
Hülya Koçyiğit’in Damadı Ender Alkoçlar Kimdir?
31 03 2020 - 13:42
Çok Gezenti Burak Akkul Kimdir, Kaç Yaşında?
16 03 2020 - 18:07
Esra Elönü Kimdir, Kaç Yaşında?
16 03 2020 - 09:41
Ece Üner’in Eşi Deniz Bayramoğlu Kimdir?
12 03 2020 - 11:52
Tuğçe Tayfur’un Yeni Sevgilisi Gökhan Göz Kimdir?
10 03 2020 - 11:41