Kimdir?

Muammer Kaddafi Kimdir? Eserleri ve Hayatı

20. yüzyılın en tanınmış isimlerinden biri Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’dir. Ülkesini diktatörlük ile yönetmesi ile tanınan ünlü siyasi kişilik Kaddafi’nin yaşamı, eserleri ve az bilinen yönleri aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Arapları görüşü etrafında bir araya getirme amacıyla 1971’de Arap Cumhuriyetleri Federasyonu’nu kurmuş, 1972’de Devrim Komuta Konseyi Başkanlığı ve başkomutanlık haricinde tüm yetkilerinden istifa etmiş, 1973’te Kültür Devrimi’ne başlayarak eğitim, sanayi, ulaşım, sağlık gibi alanlarda yenilikler getirmiştir.Ülkesinin adını 1977’de resmi olarak değiştirerek Libya Sosyalist Arap Halk Cemahiriyesi yapmıştır. 1979’da İsrail’le anlaşma yapan Mısır’ı Arap Birliği Örgütü’nden çıkarmaya çalışmış, 1980’de Çad’a yönetim boşluğunda yardımda bulunmuş, dönemin Amerikan Başkanı Reagan tarafından terörü yaymakla suçlanınca 1981’de batı ülkelerine olan ekonomik ambargo süresini uzatmıştır. 1982’de Afrika Birliği Başkanlığı görevine oturan Kaddafi’nin Amerika ile bu gerginliği 1986 yılına kadar sürmüştür.

1986 senesinde Libya’nın uğradığı hava saldırısında eşi ile oğlu yaralanan, 40 vatandaşı ile birlikte 13 yaşındaki kızını da kaybeden Kaddafi, Amerika’yı asıl terörist olmakla yargılamış ancak ABD’de patlayan yolcu uçağının sorumlusu olan teröristleri teslim etmeyi reddederek Birleşmiş Milletler’den ambargo almıştır.

Patlayan uçağın suçluluğunu üstüne alan liderin 2003 senesinde ambargosu kaldırılmış ve kurbanların ailelerine yüklü tazminat ödenmiştir. 2011 senesinde çıkan iç savaş sonucunda Arap Baharı ile 23 Ağustos’ta görevinden indirilen Kaddafi, 20 Ekim 2011’de linç edilerek öldürülmüştür.

Muammer Kaddafi’nin Eserleri

Siyasi kişiliği kadar derin bilgi birikimini kitaplarına da yansıtması ile dikkat çeken Kaddafi’nin ilk çıkan kitabı 1975’te basılan Yeşil Kitap’tır. Kitabın adı Mao’nun Kızıl Kitap’ına hitaben seçilmiştir. 1979’da son baskısı yapılan kitapta eğitimden sınıf farklarından yönetim yöntemleri Kaddafi’nin birçok görüşü kendisi tarafından detaylı şekilde anlatılmıştır. Escapade En Enfer et Autres Nouvelles, Kadhafi Parle: d Ll’Afrique, Des Demmes, De l’Islam… ve Escape to Hell and Other Stories, My Vision liderin diğer yayınlanan kitaplarıdır. Edebi alanda da farklı sözleri bulunan lider Dünyaca ünlü şair Shakespeare‘in Arap olduğunu dahi savunmuştur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu