MSB Açıkladı: Rusya’dan Alınan S-400’lerin ilk Grubu Ankara’ya Getirildi

Milli Savunma Bakanlığı bir son dakika açıklaması yaparak uzun süreden beri beklenen S-400’lerin teslimat sürecinin başladığını ve ilk grubun Ankara'ya getirildiğini duyurdu.

12.07.2019 - 11:13
12.07.2019 - 11:13
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze sisteminin ilk grubunun Ankara’ya getirildiği duyuruldu. Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik Rusya’dan tedarik edilen S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikalinin başladığı belirtildi.

Teslimatlar devam edecek

Konu hakkında savunma sanayi başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise sisteme ait parçaların teslimatlarının ilerleyen günlerde devam edeceği belirtildi. Açıklamanın devamında sistem tamamen hazır olduktan sonra ilgili makamlar tarafından belirlenecek şekilde kullanılmaya başlanacağı ifade edildi.

ABD ve Türkiye arasında krize neden olmuştu

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi ABD ve Türkiye arasında krize neden olmuştu. ABD, hava savunma sisteminin alımının hemen durdurulması gerektiğini aksi halde Türkiye’ye yaptırım uygulayacaklarını söylemişti. Türkiye ise bu konuda kararlılık mesajı vermiş ve füzelerin alımının tamamlanacağını duyurmuştu.

Sınırda Konuşlandırılacak

Türkiye’nin hava savunma sistemini aktif olarak kullanması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen haberlerde sistemin ilk bataryasının Suriye sınırında bulunan Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde konuşlandırılacağı belirtilmişti. Gelecek günlerde teslim edilmesi beklenen 2. bataryanın ise Akdeniz’de yaşanan gerginlik ve yine Suriye sınırından gelecek tehlikelerin bertaraf edilmesi için Hatay’da ya da Mersin’de konuşlandırılacağı konuşuluyordu.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim