1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. MS Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
MS Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

MS Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

A+A-

MS hastalığı, merkezi sinir sisteminin işleyişini bozan tehlikeli bir hastalıktır. Hastalık bulaşıcı değildir. Multipl Skleroz adı verilen bu hastalık 20 ile 50 yaş arası kişilerde görülür. Erkeklere oranla kadınlarda daha çok rastlanan bir hastalıktır. Merkezi sinir sistemi rahatsızlığının, erken teşhis edilmesi önem taşımaktadır. Dünyada ortalama 3 milyon kişinin etkilendiği bu hastalığın, sağlık açısından ciddi sonuçları vardır. MS hastalığı nedir? MS hastalığı belirtileri ve tedavi süreci hakkında bütün detaylar..

MS hastalığı nedir?

MS hastalığı, merkezi sinir sistemi üzerinde hasara yol açmaktadır. Sinir  sistemi miyelin adı verilen koruyucu bir kılıfla çevrilidir. Bu sayede sinir sisteminin hasar görmemesini sağlar. Ayırca, miyelin kılıf elektrik sinyallerinin daha hızlı iletilmesinde rol oynar. Böylece, sinir sistemi hızlı ve etkili çalışır. Bu tabakanın olmadığı bölgelere lezyon adı verilir. Lezyonların hasar görmesi sonucu, sinir sistemlerinin işleyişi bozulur. Beyinden iletilen sinyaller, merkezi sinir sistemine ulaşmaz. Bunun sonucunda, kas sisteminde aksamalar meydana gelir. Sinir sisteminde hasara yol açtığı için, bu hastalığın tedavisi bulunmamaktadır. Ancak ilaçlar ve erken teşhis ile hastalık, kontrol altına alınabilmektedir. MS hastalığı, çocuk sahibi olmada herhangi bir engel oluşturmamaktadır.

MS Çeşitleri

MS hastalığı dört farklı türde görülebilmektedir. Bunlar,

 1. Klinik İzole Sendrom: Bu MS hastalığı belirtileri 24 saat sürmektedir. Ancak bu süreçte, kişiye hastalık teşhisi konmaz. Çünkü, klinik izole sendrom geçiren bir hastanın MS hastası olduğu kesin değildir.
 2. Nükseden MS: Bu tür MS hastası, hastalığın belirtilerini ağır hissetmektedir. MS hastalarının ortalama %80'i, Nükseden MS formunun belirtilerini geçirmektedir.
 3. Birincil ilerleyen MS: Hastalığın hemen hemen tüm belirtileri kişide görülmektedir. Belirtiler günden güne artış gösterir.
 4. İkincil ilerleyen MS : Hastalığın bu türünde kişide tüm belirtiler görülür. Sinir sisteminin işleyişini sağlayan, merkezi sinir sistemi etkilenir.

MS hastalığı kimler için risklidir?

 • Kadınlar, erkeklere oranla daha risk altındadır.
 • Sıcak iklimlerde daha çok görülür.
 • Duygusal ve hassas yapıda olan kişilerde sık görülür.
 • Bağışıklığı düşük kişilerde görülür.
 • 20 ile 45 yaş aralığındaki kişilerde görülme riski daha fazladır.
 • Hareketsiz hayat tarzı olanlarda görülebilir.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

 • www.hurriyet.com.tr
 • www.sabah.com.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.