Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Motivasyon Nedir Motivasyon İçin 7 Muhteşem Öneri

Son Güncelleme:
 Motivasyon Nedir Motivasyon İçin 7 Muhteşem Öneri

Günlük hayatın koşturmacası ile uğraşırken kişisel ya da iş hayatınızla ilgili motivasyonunuzu yitirebilirsiniz. Uygulayacağınız birkaç yöntemle motivasyon ruhunuzu geri kazanabilirsiniz. Kendinizi motive edecek adımlara geçmeden önce, yapacağınız yöntemlerin başarıya ulaşacağına inanmanız gerekir. Öyleyse öncelikle motivasyon nedir? bunu açıklayalım. Sözlük anlamı güdülenme olan motivasyon dilimize Fransızcadan geçmiştir. Belli bir amaca yönelik harekete geçme güdüsünü ortaya çıkaran güce motivasyon denilmektedir.

1. Yapmadan önce zor olduğunu düşündüğünüz ama sonrasında başardığınız hedefleri hatırlamak
Bazı zamanlarda önünüze çıkan engelleri aşamayacağınızı düşünebilirsiniz. Bu esnada hatırlamanız gereken ilk şey daha önce başardıklarınıza odaklanmaktır. Bir konu hakkında motivasyonunuzu yakalamak için, kendinize olan öz güveninizi ve inancınızı yoklamak gerekir. Bu aşamadan sonra gözünüzde büyüyen bir zorluğu küçültmek için, önceki başarılarınızı anımsayabilirsiniz.


2. Güne başlarken olumlu olgularla zihninizi güçlendirin
Uyandığınızda elinizi yüzünüzü yıkamak nasıl bir rutin halini alıyorsa, zihninizi kötü şeylerden arındırmak da bu rutinin içinde kendine yer bulmalı. Zihninizi olumsuz düşüncelerden arındırıp, pozitif düşüncelere yer vermek ve gülümseyerek güne başlamak motivasyonunuzu artıracaktır.


3. Yaşadığınız üzüntülerin geçici olduğunu hatırlamak
Başınıza gelen bazı olumsuz durumlarda üzüntüye kapılabilirsiniz. Ancak bu durumun geçici olduğunu hatırlarsanız, modunuzu yükselterek daha kısa sürede eski ruhunuza geri dönebilirsiniz.


4.Yapamam, mümkün değil, başaramam, asla, ama, fakat “gibi olumsuz eklerini hayatınızdan çıkarın
Motivasyon ruhuna sahip olmanız için olumsuzluk eklerini bir kenara bırakmanız gerekir. Kendinize her türlü girişimde “yapamam, ya şöyle olursa” gibi telkinlerde bulunursanız, başarı oranınızı aşağılara çeker ve motivasyonunuzun düşmesine sebep olursunuz.

5. Karşınıza çıkabilecek olumsuzluklara karşı ruhsal ve bedensel olarak hazırlıklı olun
Olumsuz durumlar hayatınıza girdiğinde hazırlıklı olmazsanız, bocalama evresine geçebilirsiniz. Bunun yerine kendinizi, her anlamda olumsuzluklarla mücadele edebilecek şekilde hazırlayın. Böylece ilk rüzgarda savrulmak yerine, nasıl ayakta kalabileceğini düşünen güçlü bir kişiliğe sahip olursunuz.


6. Doğayla ve kendinizle baş başa kalıp dinlendirici aktiviteler yapmak
Motivasyonunuzun düşük olduğu anlarda hiçbir şeyle meşgul olmak istemiyor olabilirsiniz. Ancak bu gibi durumlarda kendinizi dinlemek ve anlamak en büyük yol göstericiniz olur. Kendinize vakit ayırmak için ufak bir yürüyüşe çıkabilir, sevdiğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz.

7. Sahip olduklarınızın kıymetini bilerek şükretmeyi hatırlamak
Sahip olduklarınıza şükrettiğiniz zaman, teşekkür ettiklerinizin sayısının arttığını göreceksiniz. Kendi içinizde şükranlarınızı hatırlamak iç motivasyonunuzun da artmasını sağlayacak.

Elinizdekilerin kıymetini bilin :) Böylece her şey daha güzel olacak!


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap