Ekonomi

Monero (XMR) Nedir, Nasıl Alınır?

Birisi banka hesabınıza giriş yapıp ne kadar paranız olduğunu kontrol etse nasıl hissederdiniz? Hatta dün ne kadar işlem yaptığınızı, kimlere para transferi gerçekleştirdiğinizi bilseler bu hoşunuza gider miydi?

Eminiz ki pek çok kişi banka işlemlerinin daha az şeffaf olmasını tercih ederdi çünkü kabul etmek gerekir ki finansal işlemlerin gizliliği günümüzde oldukça önemli bir konu. Fakat gerçekte hepimizin hesap işlemleri bankalar ve kurumlar tarafından bir şekilde izleniyor, banka hesaplarımıza neyin girip neyin çıktığını biliyorlar.

Kripto paralar ise bu durumda hayatımızı kolaylaştırıyor ve ‘parayla’ ilgili bütün işlerimizi gizlilik içinde yapmamıza izin veriyorlar. Monero (XMR) da son dönemlerde en popüler altcoinlerden birisi olarak dikkat çekerken, bu yazıda Monero nedir, Monero nasıl alınır sorularınıza yanıt arayacağız.

Monero (XMR) Nedir, Nasıl Alınır?

Monero Nedir?

Şu anda tüm kripto paralar aynı oranda gizlilik ve güvenlik protokolleri sunmuyorlar çünkü hepsinin kod seviyeleri birbirinden farklı. Fakat Monero bu konuda bir istisna ve size seçim şansı sunuyor.

2014 yılında çıkış yapan bu blok zincir teknolojisi, takip edilemeyen bir dijital para birimi olarak hizmet veriyor. Bu yönden Bitcoin’in daha güvenilir ve gizli hali olarak da düşünebilirsiniz fakat pek çok altcoinin aksine Monero sıfırdan yapıldı ve Bitcoin’in çekirdek kodlarından üretilmedi.

Monero’nun Avantajları

  1. Gizlilik: Blok zincirine bakarak kimse bakiyenizde ne kadar para olduğunu göremez.
  2. Güvenlik: Tersine döndürülemeyen kriptografi matematiği Monero işlemlerini ve cüzdanlarını daha güvenli hâle getiriyor.
  3. Takip Edilemez: Monero birimleri şifreleme sebebiyle takip edilemiyor.
  4. Merkezi Olmama: Tüm cüzdanlar eşit şekilde Monero coinlerini onaylayabiliyor.
  5. Geri Ödenebilir: Tüm birimler zamana ya da yere bakmaksızın aynı piyasa değerine sahiptir.

Monero (XMR) Nedir, Nasıl Alınır?

Nasıl Monero Alınır?

Peki Monero (XMR) nasıl satın alınır? Monero’yu almanın en kolay yolu muhtemelen Changelly üzerinden diğer birimlerle takas etmek. Bunun için ilk olarak Monero almanız için gereken Monero adresine ve ikinci olarak da takas için uygun bitcoin – altcoinlere ihtiyacınız var.

Changelly’e kayıt olarak elinizde olan Bitcoin’leri Monero ile takas edebilirsiniz. Aynı zamanda Changelly dışında Binance, Bittrex, Poloniex ve Bitfinex gibi platformlar da bu işleme izin veriyorlar.

Monero vs Bitcoin

Monero da tıpkı Bitcoin gibi bir kripto para birimi fakat onun aksine sınırlı kaynağa sahip değil. Aynı zamanda Bitcoin’in aksine Monero’daki işlemleriniz takip edilemiyor ve daha çok gizliliğe odaklanıyor. Hesap işlemleri için Monero sunucular üzerinde hiçbir veri saklamıyor ve sizi risk altına sokmuyor.

Monero birçok yönden yatırım yapması cazip bir kripto para birimi diyebiliriz. Her ne kadar Bitcoin hâlâ sektörde ilk olmanın avantajını sürdürse de, diğer altcoin türleri de artık yavaş yavaş BTC’ye yaklaşmakta. Dolayısıyla kripto paralara yatırım yapmayı düşünüyorsanız mutlaka Monero’yu da değerlendirin.

Monero (XMR) Nedir, Nasıl Alınır?

Monero Fiyatları ve Piyasa Değeri

Monero coinlerinin toplam tedarik matematiğini çözmek oldukça basit. Sirkülasyon içinde toplamda 18.4 milyon XMR olacak ve madencilik aşaması 31 Mayıs 2022’ye kadar devam edecek. Ondan sonrasında ise sisteminin sonsuza kadar devam etmesi amacıyla dakika başına 0.3 XMR üretilecek. Bu da Monero’nun piyasada daima kalacağına ve madencilerin teşvik edileceğine işaret ediyor.

Monero – XMR fiyatları ise son dönemde BTC’nin aksine yükselişte. An itibariyle XMR’ı 140 doların üzerinde fiyatlarla alıp satmak mümkün.

Monero Nasıl Kazılır? Monero Madenciliği Nasıl Yapılır?

Monero gizlilik odaklı bir coin türü ve piyasa değeri açısından dünyada ilk 10’da yer alıyor. Kriptografik algoritması ASIC madenciliğine karşı dirençli olduğu için bu da kâr etme şansınızı artırıyor. Yani bir işlemci ya da ekran kartı olan herkes Monero madenciliği yapabilir.

Monero Madencilik Yazılımları

Aşağıdaki listede Monero madenciliği yapmanın yollarını ve yazılımlarını belirttik:

AMD Kartlar:

– XMR Stak

– Wolf’s Miner

nVidia Kartlar:

– XMR Stak

– CC Miner

İşlemciler (Intel/AMD):

– Monero Spelunker

– XMR Stak

– Wolf’s Miner

Maden Havuzuna Katılma

Yazılım seçtikten sonra maden havuzuna katılacak ve açtığınızda Monero’yu seçeceksiniz. İyi bir madencilik havuzuna katılmak oldukça önemli çünkü aksi takdirde emekleriniz boşa gidebilir. Havuzlar genellikle katılım için düşük miktarda bir ücret kesintisi yaparlar.

İlk akla gelen Monero havuzları aşağıdaki gibi:

– MineXMR

– Moneropool

– Nanopool

– Dwarfpool

[su_note note_color=”#f2003e” text_color=”#ffffff” radius=”1″]Not: Monero hakkındaki içeriğimiz yatırım yapma önerisi değil, bilgi verme amaçlı olarak yazılmıştır.[/su_note]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu