1. HABERLER

  2. HABER

  3. İntihar Oyunu Momo Şimdi de Youtube Videolarına Sıçradı! Momo Oyunu Nedir, Neden Tehlikeli?
İntihar Oyunu Momo Şimdi de Youtube Videolarına Sıçradı! Momo Oyunu Nedir, Neden Tehlikeli?

İntihar Oyunu Momo Şimdi de Youtube Videolarına Sıçradı! Momo Oyunu Nedir, Neden Tehlikeli?

A+A-

Mavi balina isimli intihar oyunu Türkiye'de ve dünyada birçok çocuğun ölümüne neden oldu. Dünyanın en zor oyundan kurtulamamış Hem bu defa da Momo adlı bir oyun hızla yayılmaya başladı. Momo oyunu çocukları çok ciddi anlamda tehdit ediyor ve şiddete yönü artırıyor.

İlk olarak WhatsApp üzerinden yayılan oyun şimdi YouTube videolarının arasına gizlice yerleştiriliyor ve Ebeveynler tarafından tespit edilemiyor. Yurtdışı kullanıcılar tarafından Momo oyunu özellikleri YouTube video portalında paylaşılıyor. Paylaşılan videolar dünya geneline açık olduğu için Türkiye'de de çocuklar videoları izliyor. Küçük yaştaki çocuklar video ya da gelip izlemeye başladıklarında dilini anla Masalar bile kullanılan görsellerden ve animasyonlardan ne anlatmak istediğini kolaylıkla anlıyor.

Örnek Video:

ŞİDDET İÇEREN GÖRSELLER VAR

YouTube'da yayınlanan Momo oyunu kan donduran içeriklerle dolu. Çocuklardan bu videolarda Bıçak jilet çekiç gibi tehlikeli aletler kullanarak kendilerine zarar vermeleri isteniyor ve bunu yapmaları durumunda Ailelerine ve onlara zarar verileceğini söyleniyor. Momo karakterinin yaratıcısı 43 yaşındaki Japon heykeltraş Keisuke Aiso, eserini Bu tehlikeli oyunun ardından yok ettiğini söyledi ancak çocuklar için tehlike hala devam ediyor.

MİLYONLARCA ÇOCUK MOMO OYUNU TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA

Türkiye'de de ne yazık ki çocukların takip ettiği ve yüz binlerce takipçisi olan video kanalları bulunuyor. Gelen şikayetler üzerine YouTube gibi içerik sağlayıcı büyük firmalar bu tarz videoları kısmen engelliyor fakat ülkemizde hala milyonlarca izlenen video kanalı bulunuyor. Bu videolardan birkaçına bakıldığında Türkiye'de bütün çocuklar tarafından bilinen ünlü çizgi film karakterlerinin oyuncaklarının kullandığı ve dehşete düşüren şiddet mesajları içerdiği görülüyor. Bu içerikten hiçbir sansür ve engelleme ile karşılaşmazken, çocuklar videoları izlemeye başladıktan sonra şiddet içerikleri otomatik olarak karşılarına çıkabiliyor. Çocuklar adeta renkli ve canlı videolarla bir hipnotize altına alınıyor ve özellikle öğrenme sürecinde olan çocukları ciddi psikolojik sorunlar bekliyor.

Uzmanlar özellikle momo youtube kanalı üzerinden hızla yayılıyor ve çocuklara ulaşıyor diyor. Paylaşım sitelerindeki bu videolar herhangi biri tarafından kontrol edilmiyor ve direkt olarak yayına alınıyor. Ne yazık ki günde milyonlarca içerik sağlayan video sitelerinde bu içerikleri kontrol edebilecek bir insan kaynağı bulunmuyor. Sadece başlığına ve görseline baktıktan sonra çocukları bu videolarla başbaşa bırakmamak gerekiyor.

İntihar Oyunu Momo Şimdi de Youtube Videolarına Sıçradı! Momo Oyunu Nedir, Neden Tehlikeli?

ÇOCUKLARI BU TEHLİKEDEN NASIL KORURSUNUZ?

Video paylaşım sitelerinde bulunan bu sakıncalı içerikleri görmek çocuklar için kaçınılmaz hale geldi. Anne babalara burada çok büyük bir görev düşüyor. Uzmanlar çocuklarınızı bu  içeriklerden nasıl koruyabileceğinizi şu şekilde anlatıyor;

  • Video paylaşım siteleri hakkında çocuklarınızı bilinçlendirme burada sakıncalı içerikler ve olabileceğini nasıl etki bırakabileceğini onlara anlatın.
  • Momo oyunu gibi oyunların çocuklarda yaratabileceği sonuçları açıkça söyleyin. Çocuklarınızı yaşına uygun içerikleri nasıl seçecekleri konusunda bilinçlendiren.
  • Çocuğunuz video içeriğini izlemeden önce siz izleyin ya da ilk olarak birlikte seyredin.
  • Çocuğunuzun her zaman izlediği ya da bundan sonra izleyebileceği videoların bir listesini çıkarım ve bunu denetim altında tutun. Otomatik önerilerde çıkan videoları çocuklara izletmeyin.
  • Çocuğunuzun YouTube gibi video paylaşım sitelerinde özgürce dolaşmasına İzin vermeyin.
  • Zararlı olduğunu düşündüğünüz videoyu mutlaka içerik sağlayıcıya bildirin.
  • Reklam veren firma ya da zararlı videolarda çıkan reklamları video linki ile iletin.

[bilgikutusu text="Not: Momo Oyununa ilişkinin görsel ve videolar aşırı şiddet içerdiği için haberimiz içeriğinde video ve görsellerin tamamını paylaşamıyoruz." tur="info"]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.