Teknoloji

Modem Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İster yeni bir ev ağı kurun, ister var olan ağınızı geliştirme peşinde olun mutlaka kablosuz modeminiz en önemli parçalar arasında yer alıyor. Birçok kişi asıl odak noktasını servis sağlayıcısının verdiğini iddia ettiği hızlara yöneltse de, tüm bu hıza ulaşabilmek ve sorunsuz bir internet deneyimi yaşayabilmek için modem-router seçimi bir o kadar önemli.

Peki modem alırken nelere dikkat edilmeli? Modem alırken neye dikkat edilir?

Modem Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Servis Sağlayıcının Verdiği Modem

Yeni bir internet servis sağlayıcıyla anlaştığınız zaman size kiralık olarak modem de verilir ve aylık belli bir ücret ödersiniz. Fakat verilen bu modem-router genellikle çok da iyi olmaz ve eğer internet deneyiminizi yükseltmek istiyorsanız daha iyisini tercih etmeniz gerekebilir.

Dolayısıyla amacınız daha yüksek hız ve daha iyi performanssa bu modem yerine kendinize başka bir tane satın alabilirsiniz.

Değişen Wireless Standartları

Son 10 yıl içinde wireless – kablosuz teknoloji standartları epey değişti. Örneğin yeni laptoplar, akıllı telefonlar ve tabletler artık daha yeni bir standart olan 802.11ac’yi kullanıyor. Bu da Wi-Fi üzerinde daha yüksek hızlara erişmek anlamına geliyor. Eğer paket hızlarınız 100Mbps’yi geçiyorsa ve hâlâ Wireless N standartlı bir router kullanıyorsanız ağda ‘darboğaz’ denilen durumu yaşayabilirsiniz.

Modemin Ömrü

Unutmayın ki ağ donanımlarının ömrü sonsuza kadar sürmez. Sadece standartların sık sık değişmesinden bahsetmiyoruz. Aynı zamanda günlük döngüde zamanla ağ donanımlarının üstüne daha çok yük biniyor. Bilgisayar, oyun konsolu, akıllı telefon, tablet ve yayın cihazları derken performans pek çok cihaz arasında paylaşılıyor ve modem eskisi kadar verimli olmuyor.

Dolayısıyla uzun yıllardır aynı modemi kullanıyorsanız ve internetiniz eski kadar hızlı değilse yeni bir modem almayı düşünebilirsiniz.

Modem Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fiyat

Türkiye’de ev tipi modemlerin standart fiyatları genellikle 70 ile 300 TL arasında değişiyor. Dolayısıyla bütçenize göre karar vermeniz gerekiyor.

Standart bir kullanıcıya açıkçası üst düzey modem önermeyiz çünkü wireless teknolojisi çok hızlı değişiyor ve ilerleyen birkaç yıl içinde, zamanında çok fazla para ödediğiniz modem işlevini yitirebilir. İkincisi ise ağ donanımları ISP – servis sağlayıcılara göre daha hızlı yol kat ediyor. Bu sebeple orta seviye modemler de şu anda aldığımız internet hizmeti için yeterli oluyorlar.

Dolayısıyla 100-150 TL arası alacağınız pek çok modem sizi performans yönünden büyük ihtimalle tatmin edecektir.

Single ya da Dual-Band Modem: Hangisi İyi?

Wireless modemler iki farklı frekans bandında çalışır: 2.4GHz ve 5GHz. Evinizdeki cihazların önemli bir kısmı 2.4GHz bandını kullanır ve bu band parazitlere ve tıkanıklığa karşı daha duyarlıdır. Daha yeni olan 5GHz bandı ise daha az dağınıktır ve daha hızlı bağlantı sağlar. Çift bandlı modemler hem 2.4GHz, hem de 5GHz hız sunar. Yani her iki band da aynı anda kullanılır.

Single ya da dual-band seçimi yapmak aslında oldukça basittir. Eğer kalabalık, yoğun bir bölgede yaşıyorsanız dual-band modem kullanmanız daha doğru olacaktır. Eğer daha yüksek hızlara ihtiyacınız yoksa ve yakınlarda sizin ağınızla parazite yol açacak çok fazla ağ bulunmuyorsa, single-band bir modem işinizi görecektir.

Modem Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu