Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Moda Nedir? Tarihçesi ve Özellikleri

Eklenme:
 Moda Nedir? Tarihçesi ve Özellikleri

Moda yalnızca giyim sektöründe değil, dekorasyondan aksesuara kadar birçok alanda adını en sık duyduğumuz kavramlardan biri. Tercihlerimizi yönlendirmesi ile gündelik yaşamımızı, hatta kendimizi ifade etme şeklimiz olan tarzımızı belirleyen moda nedir, tarihçesi ve özellikleri nedir sorularının yanıtını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

moda nedir

Moda Nedir?

Moda Nedir?

Moda kelime anlamı olarak toplum içerisindeki tüketim zevklerini gözlemleyerek bu anlayışına uygun şekilde ürünleri geliştirmek demektir. Moda kelimesi Latince hemen, şimdi anlamlarına gelen modo kelimesinden türemiş, İtalyancadaysa, süslenme ihtiyacından ileri gelen geçici yenilikler, anlamına gelen bir kelime halini almıştır. Modanın genel anlamına bakarak durumu özetlemek gerekirse, toplumun belli dönemlerdeki beğenileri ile gelişen, kısa süreli, genel zevkleridir.

Modanın gelişme sürecine bakıldığında Antik Roma ve Ortaçağ dönemlerine kadar izleri sürülebilmektedir. Ekonomik ve sosyal değişimler sonucu oluşan moda, farklı şekillerde tanımlansa da birçok toplum için statü ve gelenekler ile direkt olarak ilişkilendirilmiştir. Kitlelerin ve döneminin özelliklerini yansıtması bakımından oldukça büyük bulguları kapsayan bir kavram olan moda, ressamların akımlarından kraliyetin yönetimine kadar birçok konuya ışık tutmaya yardımcı olmuş ve bu açıdan tarihi bir önem kazanmıştır.

moda nedir

Moda Nedir?

Vogue Dergisi gibi ikonik içerik kaynaklarının temel konusunu oluşturan moda kavramı ayrı bir endüstrinin doğmasını da sağlamıştır. Global kapitalizmin parlaması, sanayileşmenin önüne geçilemez bir hal alması ile bu endüstri de vazgeçilmez bir konuma gelmiştir. Dünya geneline bakıldığında Paris, Milano, Londra, New York, Miami, Dubai, İstanbul, Berlin, Viyana, Madrid gibi önde gelen şehirler, modanın belirlendiği merkez noktaları olarak görülmektedir.

Moda akımları gündelik yaşamda genel olarak akla ilk olarak giyim ve aksesuarları getirse de otomobilden tatil mekanlarına, teknolojik cihazlardan saç biçimlerine kadar görsel ve fonksiyonel birçok alanda modanın varlığından bahsedilebilir. Çünkü zaman içerisinde süslenme amacıyla yapılan değişiklik anlamından uzaklaşarak kelime anlamında değişiklikler yaşayan moda terimi, artık çağının tüm taleplerine yanıt verecek kadar kapsamlı bir hal almıştır.

Modanın Tarihçesi

Modanın çıkış noktasının temel ihtiyaçlar olduğu yadsınamaz bir gerçektir. İnsan ısınmak ve kendini korumak için giysileri keşfetmiş, ancak sonrasında giysilerin eskidiği anda değişmesi modanın çıkışını yaratmıştır. Zaman içerisinde ihtiyaçtan ziyade statünün ve toplumsal koşulların bir göstergesi halini alan moda 1400’lü yıllara gelindiğinde kraliyet ailelerinin emri ile liderlerin fark edilmesi için bir araç olarak kullanılmıştır.

moda nedir

Modanın Tarihçesi

Hazır giyim için el ile dikişlerin yapılmasıysa 1845’te Charles Worth’un dikiş makinesinin icadı gibi kapitalizmi destekleyecek bir buluş yapmasıyla son buldu. 1900’ler de moda kavramının yavaş yavaş kendine sağlam bir zemin hazırladığı yıllar oldu. Kişiye özel tasarımları ilk kez bir makine yardımıyla yapan Worth’un seri üretiminin ardından çırağı Paul Poiret kendisine Paris’te bir tasarım atölyesi açtı ve gece elbisesi tasarımları ile kadının bağımsızlığına vurguda bulunarak dikkatleri üzerine çekti.

1902’de Thomas Burberry’nin adını yazdığı ürünleri, 1905’te gazetelerin moda konulu ek sayfaları, 1906’da Gucci’nin Floransa’ya açılan aksesuar şirketi,  1913’te Coco Chanel’in şapka tasarımları tüm dünya üzerinde etkisini gösteren ve dilden dile yayılan moda haberleri oldu. Erkeklere atfedilen kravatlardan ve ekosa ceketlerden kadın giyiminde de faydalanılmasıyla moda iyiden iyiye anlam kazanmaya başladı. Öyle ki 1916 senesinde 1. Dünya Savaşı’nın etkisi altında kalanlar askeri desenlerin modaya yansımasını sağladı. 1919 senesinde Paris’te açılan Chanel mağazasını aynı markanın No.5 isimli dünyaca ünlü parfümü takip etti. Salvatore Ferragamo 1926’da sektöre girmesi ile ayakkabılar sivri burun, platform topuk gibi çeşitler kazanarak kendi devrimini yarattı. 1929 senesinde dünyada Charleston akımı kasıp kavururken 1932 senesinde ise Nina Ricci’nin Paris merkezli kozmetik ürünleri ününü dünyaya yaymayı başardı. 1933 senesinde ise Rene Lacoste bir klasik olma özelliğini asla kaybetmeyen ünlü timsah amblemli t-shirtlerini tasarladı ve golf dünyasının, haliyle elit kesimin vazgeçilmez modası belirlenmiş oldu.

moda nedir

Modanın Tarihçesi

1937’de Marie Claire, 1947’deyse Christian Dior sektörde isimlerine geniş yer bulurken, Dior’un savaş sonrası cesur tasarımları günümüz modern kadınının doğuşuna ön ayak oldu.

1960’lı ve 70’li yıllarda daha samimi bir romantizm arayan halk Meksikan tasarımları ön plana çıkardı. 1965 senesinde ilk metal malzemelerden üretilen elbisenin modada uzun süren yankıları, 1970’lerde Avrupa modasının Uzak Doğu’ya taşınması ile devam etti. 80’lerin başında Armani ve Versace’nin kıyasıya rekabeti moda dünyasının kurallarını belirlerken, 1984’te ise Donna Karan Amerikan modasının lideri haline geldi.

Görüldüğü gibi moda daima bir değişim ve yenilik arayışı halindedir. En kaliteli ve klasik isimler dahi yeni gelen ve daha kaliteli görülenin gölgesi ile rekabet halindedir. Bu durum yer yer eski modaya geri dönüşü doğursa da taleplerin devinimi asla son bulmamıştır. Giyim modasının tarihçesi bu şekilde özetlenirken modern insanın teknolojiye olan bağlılığı modanın hayatın her alanında kendine yer edinmesini sağlamış, teknolojinin hızı ihtiyaçların ve statü göstergelerinin de değişkenliğine yol açmıştır.

 


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap