Nedir?

Moda Nedir? Tarihçesi ve Özellikleri

Moda yalnızca giyim sektöründe değil, dekorasyondan aksesuara kadar birçok alanda adını en sık duyduğumuz kavramlardan biri. Tercihlerimizi yönlendirmesi ile gündelik yaşamımızı, hatta kendimizi ifade etme şeklimiz olan tarzımızı belirleyen moda nedir, tarihçesi ve özellikleri nedir sorularının yanıtını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

1937’de Marie Claire, 1947’deyse Christian Dior sektörde isimlerine geniş yer bulurken, Dior’un savaş sonrası cesur tasarımları günümüz modern kadınının doğuşuna ön ayak oldu.

1960’lı ve 70’li yıllarda daha samimi bir romantizm arayan halk Meksikan tasarımları ön plana çıkardı. 1965 senesinde ilk metal malzemelerden üretilen elbisenin modada uzun süren yankıları, 1970’lerde Avrupa modasının Uzak Doğu’ya taşınması ile devam etti. 80’lerin başında Armani ve Versace’nin kıyasıya rekabeti moda dünyasının kurallarını belirlerken, 1984’te ise Donna Karan Amerikan modasının lideri haline geldi.

Görüldüğü gibi moda daima bir değişim ve yenilik arayışı halindedir. En kaliteli ve klasik isimler dahi yeni gelen ve daha kaliteli görülenin gölgesi ile rekabet halindedir. Bu durum yer yer eski modaya geri dönüşü doğursa da taleplerin devinimi asla son bulmamıştır. Giyim modasının tarihçesi bu şekilde özetlenirken modern insanın teknolojiye olan bağlılığı modanın hayatın her alanında kendine yer edinmesini sağlamış, teknolojinin hızı ihtiyaçların ve statü göstergelerinin de değişkenliğine yol açmıştır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu