Teknoloji

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Bir zamanlar mobil uyumlu, optimizasyonlu web sitesi yapmak web tasarımının önemli bir parçası olarak görülüyordu fakat günümüzde doğrudan gereklilik halini aldı. Aslına bakarsanız artık internet kullanıcıları da mobil web sitelerini çok sık kullanıyor ve memnun kalmadıklarını kısa sürede terk ediyorlar. Bu yüzden de SEO çalışmalarında mobil uyumlu web sitesi nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek önemli bir yer tutuyor.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Mobil Uyumlu Web Sitesinin Önemi

Öncelikle siz de farkındasınız ki artık çok fazla kişi akıllı telefona sahip ve son yıllarda mobil web site kullanımı önlenemez şekilde artıyor. 2015 yılında da Google bir açıklama yapmıştı ve tarihte ilk defa mobil cihazların arama sayısı genelinde masaüstü ile dizüstü bilgisayarları geride bıraktığını duyurmuştu.

Diğer yandan mobil uyumlu web sitesi Google sıralamanız için de önemli bir faktör. Altın SEO kuralları arasında ilk sıralarda mobil site optimizasyonu yer alırken, Google mobil cihazdan arama yapan kullanıcılara öncelikli olarak mobil uyumlu siteleri gösteriyor. Dolayısıyla mobil uyumlu olmayan sayfalar SEO konusunda önemli bir darbe alıyor.

Ayrıca web sitenizi ziyaret eden mobil kullanıcılar daha ‘yerel’ oluyorlar ve bu yüzden eğer online bir mağazanız varsa alışveriş yapmaya daha yatkın oluyorlar.

Responsive Tasarım Ne Demektir?

Telefondan bir web sitesine girdiğinizde yazıları rahatça okuyamıyor, devamlı yakınlaştırma – uzaklaştırma yapıyorsanız ve yazılar-resimler birbirine karışıyorsa, muhtemelen mobil uyumlu olmayan bir site ne demek biliyorsunuz. Bu kesinlikle can sıkıcı bir deneyim.

Bu yüzden de mobil uyumlu web siteleri için responsive tasarım tavsiye ediliyor. Responsive bir web sitesi, ziyaretçinin kullandığı cihaza göre kendini yeniliyor ve değiştiriyor. Yani çözünürlük, fotoğraf boyutları, menüler ve daha pek çok element değişiklik gösteriyor. Böylece bilgisayarda farklı gözüken bir web sitesi, mobil cihazlarda farklı gözüküyor ve ekstra işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Böylece ikinci bir mobil web sitesi açmaktan da kurtuluyorsunuz, ziyaretçileriniz bütün işlemlerini tek bir site üzerinden hallediyorlar.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Mobil Uyumlu Web Sitesi İçin Püf Noktaları

  • Sayfaların Hızlı Yüklenmesi: Mobil kullanıcıların inteneti her zaman daha yavaş oluyor. Bu yüzden de web sitenizin mobil sürümünün hızlı açılması ve fazla kota yememesi şart. Sayfa hızlarınızı test edebileceğiniz çeşitli ücretsiz araçlar bulunurken, kontrolleri sağladıktan sonra önlemler alabilirsiniz. Örneğin çok büyük resimleri düzenleyebilir ya da kaldırabilir, gereksiz plugin ve pop-up içerikleri silebilir ve URL yönlendirme sayısını kısıtlayabilirsiniz.
  • Resim Optimizasyonu: Web sitenizdeki fotoğraflar olması gerekenden büyük mü? Çok büyük boyutlu resimler web sitelerini ciddi ölçüde yavaşlatır ve optimizasyonu mecbur kılar. TinyPNG ya da TinyJPG gibi ücretsiz araçlar kullanarak bu resimleri kalite kaybı olmadan sıkıştırabilirsiniz. Aynı zamanda fotoğrafın ölçülerini küçülterek de boyutu düşürmek mümkündür.
  • Basit ve Kısa Navigasyon Menüsü: Eğer web sitenizde çok fazla sayfa ve alt sayfa olan, karmaşık bir navigasyon menüsü varsa mobil ziyaretçilerin aradığını bulması zorlaşacaktır. Gezinti menünüzü daha basit ve daha kısa yapmanız onlara yardımcı olur.
  • Açık İletişim Bilgisi: Mobil kullanıcıların web siteleriyle iletişime geçme istekleri daha çok oluyor. Bu yüzden de insanların görebileceği yere e-posta adresi ya da telefon numarası gibi iletişim bilgilerinizi yerleştirmeyi ihmal etmeyin.
  • En Önemli İçerik En Önde: Web site ziyaretçileri bilgiye çabuk ulaşmak isterler. Mobil cihaz kullanıcılarında bu istek daha da artar. Dolayısıyla en önemli içeriğinizi daha önde tutun ve işleri kolaylaştırın.
  • Büyük Yazılar ve Düğmeler: Mobil cihaz kullanan insanların web sitesini rahatça kullanabilmesi için daha geniş yazı ve düğmelere ihtiyacı var. Bu yüzden web sitenizi kontrol edin ve düzenlemeler yapın.
  • Flash Animasyon: Web sitenizin özellikle mobil sürümünde asla flash animasyon kullanmayın. Animasyonlar zaten iPhone ve iPad cihazlarda hiç çalışmıyor. Bu yüzden kitlenizin önemli bir kısmını doğrudan kaybediyorsunuz. Üstelik çalışsa dahi siteyi ciddi ölçüde yavaşlatıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu