Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Mobil Uygulama (App) Nedir? Mobil Uygulama Geliştirme Sistemleri

Son Güncelleme:
 Mobil Uygulama (App) Nedir? Mobil Uygulama Geliştirme Sistemleri

Biz insanların günlük yaşamda en çok kullandıkları ve ihtiyaç duydukları teknolojik cihaz olan akıllı telefonlarda yer alan mobil uygulamalar her geçen gün sürekli olarak artmaya devam ediyor. Bu akıllı telefonların yönetilebilirliği konusu zaman zaman onlara olan bağımlılığı da arttırıyor. Kişilerin zamanla ihtiyaç duydukları programların kodlanıp özel bir ara yüz tasarımı ile birleştirilerek oluşturulan yazılımlar günümüzde mobil uygulama olarak adlandırılmaktadır.

Mobil Uygulama Nedir?

Mobil uygulamalar temelde iki farklı işletim sisteminden oluşmaktadır. Birincisi sahibi Google olan Android ikincisi sahibi Apple olan iOS işletim sistemidir. Bu iki farklı işletim sisteminin faklı uygulama yükleme merkezlerinin bulunması dikkat çekerken bunların isimleri de Android için Play Store İOS için AppStore olarak adlandırılıyor. İhtiyaç duyulan birçok uygulama telefonlarda yüklü olarak sisteme girişi yapılırken değişen ihtiyaçlar için yeni taleplerinde ortaya çıkması gündeme geldi. Bu ihtiyaçları karşılamak için uygulama yükleme merkezleri kullanılarak buradaki ortak havuzlardan akıllı telefonlara geçiş yapılabilmektedir.

Birincisi ücretsiz uygulamalar, bu uygulamaları her zaman yüklenebilir ve bir ücret talep etmez ve genelde reklam barındırırlar. Geliştiriciler bu reklamlardan para kazanmayı amaçlarken diğer ücretli olan uygulamalarda ise reklamlara rastlanılmaz. Bu uygulamalar kullanıcılarına hem daha kullanışlı bir ara yüzü sunar hem de internet kotasından tasarruf edilmesini ön plana çıkartır.

APK Nedir?

Bilgisayarlarda kullanılan her dosyanın bir uzantısı bulunmaktadır. Fotoğrafların jpg, png, gif ve çalıştırılabilir uygulamaların exe, bat olarak sıralanır. Android platformlarda çalışan uygulamaların uzantısı ise APK dır.

SDK Nedir?

Bilgisayara kurulan ve mobil platformlara uygulama geliştirmeyi amaçlayan yazılımların ilk ihtiyaç duydukları paketlerden birisidir. Android uygulamalar oluşturmaya yardımcı olurken içerisinde bulunan hazır paketlerin kullanılmasına imkan tanımasının yanı sıra güncel sürümlerinin de indirilerek kullanılması gerekmektedir. Aksi halde yaşanacak olan problemler bizleri zorlayacaktır.

Mobil uygulama terimlerinde ilk akla gelen Google tarafından yayınlanan ve android için uygulama geliştirmeye yarayan resmi bir program olan AndroidStudio gelir. Esnek tabanıyla projenizin ara yüzünü inşa edebileceğiniz sürükle bırak yöntemiyle kolaylıkla buton, resim, textbox ekleyebileceğiniz farklı Android sürümlerine göre apk çıktısı alabileceğiniz, içerisinde farklı Android sürümleri için deneme yapabilmeniz amacıyla bir emulator barındıran ve projenizde ortaya çıkan hataları anlık olarak görebilmeniz amacıyla logcat barındıran bir program olan AndroidStudio oldukça kullanışlıdır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Playstation 5 Oyunseverleri Heyecanlandırdı
10 06 2020 - 16:53
24 Mayıs hatlar neden çekmiyor? Vodafone, Turkcell, Türk Telekom arama yapılamıyor
24 05 2020 - 16:13
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone şebeke sorunu yaşanmaya başladı
24 05 2020 - 14:16
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Seyahat izin belgesi artık e-Devlet üzerinden alınabilecek
17 05 2020 - 13:22
Yorum Yap