Mitoloji Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? Nasıl Oluşmuştur?

NAVİGASYONMitoloji Nedir?Mitolojinin OluşumuMitoloji Türleri Mitoloji yalnızca yarattığı efsaneler ile değil, bu hikayelerin karakterleri ile de insanoğlunun yalnızca günümüzde değil binlerce yıl önce de ilgisini çekmeyi başarmıştır. Mitoloji nedir, nasıl doğmuştur, çeşitleri ve özellikleri nelerdir gibi bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Mitoloji Nedir? Efsaneler bilimi anlamına gelen bir kelime olan mitoloji, antik çağlarda masal ve efsaneleri toplayan […]

05.07.2018 - 0:01
05.07.2018 - 0:01
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Mitoloji yalnızca yarattığı efsaneler ile değil, bu hikayelerin karakterleri ile de insanoğlunun yalnızca günümüzde değil binlerce yıl önce de ilgisini çekmeyi başarmıştır. Mitoloji nedir, nasıl doğmuştur, çeşitleri ve özellikleri nelerdir gibi bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

mitoloji nedir

Mitoloji nedir?

Mitoloji Nedir?

Efsaneler bilimi anlamına gelen bir kelime olan mitoloji, antik çağlarda masal ve efsaneleri toplayan ya da yazan kişinin yaptığı anlamını karşılamaktaydı.

Mitolojinin kelime anlamına baktığımızda ise Yunanca’dan bahsetmek şart olmaktadır. Antik Yunanca’da ‘’söz’’ kelimesi mythos, epos ve logos olarak üç farklı şekilde ifade edilmekteydi. Mythos daha çok inanması güç, güvenilir olmayan bilgiler için kullanılır, hatta efsane yazarlarına bu isim verilirdi. Söylenen söz belli kurallara göre oluşturulmuşsa epos adını alırdı. Hatta zamanla bu kelime destan ve şiir gibi edebi türler için de kullanılmaya başladı. Logos sözcüğü ise doğa bilginleri tarafından bulunmuş olup bilim ve araştırmaya dayanan güvenilir bilgiler için kullanılırdı. Öyle ki günümüz bilim dallarının neredeyse tamamı sonuna logos kelimesinden köken alan –loji ekini aldı. Bu bilgiler ışığında mitolojinin mythos ve logos kelimelerinin birleşiminden doğan efsane bilimi olduğunu daha iyi anlayabilmekteyiz.

Mitolojinin anlamı sözlükte karşımıza daha detaylı bir şekilde çıkmakta, bir dinin ya da milletin kültüründe bulunan kahramanlar, yaratıcı, yaratılış ve kainat konularındaki yazılı ya da sözlü kaynakların araştırılması ve anlamlandırılmasını kapsayan çalışmalar olarak açıklanmaktadır. Her kültürün mitolojisi kendi içinde yaratıcı, yaratılış, evren, doğa gibi gizemini koruyan konulara açıklama getirmeye yönelik hikayeler içermektedir.

Mitolojinin Oluşumu

Mitlerin doğuşunu araştıran tarihçiler ve yazarlar arasında ortak bir görüş bulunmamaktadır. Bazı yazarlar mitolojinin dini ya da siyasi liderlerin desteği ile kaynak oluşturma amaçlı oluşturulduğuna, bazı yazarlar bu olayların abartı içeren gerçekler olduğuna, bazıları ise bilinçaltının etkisi ile ortaya çıkmış hayal ürünlerinin bir sonucu olduğuna inanmaktadır.

mitoloji nedir

Mitolojinin Oluşumu

Her ne şekilde ve amaçla ortaya çıkmış olursa olsun, mitolojik karakterler ve olaylar döneminde kutsallık içermektedir. Toplumların inançlarını belirlemesi ile mitoloji birliği oluşturma gibi bir görev edinmiştir. İnanılan efsanelerin çoğu bir ders niteliğinde olmasıyla toplum içinde düzeni sağlama amacı yaratmıştır.

Mitoloji Türleri

Mitoloji türleri ayrılırken hangi kültürde ortaya çıktığı baz alınmıştır. Dünya genelinde en çok bilinen ve en çok etkisini hissettiren belli başlı mitolojiler vardır. Günümüzde hala kahramanları ve hikayeleri ile akla ilk gelen türler Yunan, Roma, Türk, Pers, İskandinav mitolojileridir.

mitoloji nedir

Mitolojinin Türleri

Kültür benzerliğinden dolayı Yunan mitolojisindeki birçok öğe Romalılar tarafından da kabul görmüş ve bu iki tür büyük benzerlikler içermiştir. Hava koşulları, yapılan işler mitolojik olayları derinden etkilemiş, örneğin İskandinav mitolojisi daha soğuk ve karanlık öğeler içerirken Türk ve Pers mitolojisi savaş ve yeniden doğuş ağırlıklı hikayelere yer vermiştir. Toplumların kültürlerine uygun şekilde her mitolojide gökkuşağı, şimşek, deprem gibi doğa olayları ya da doğum, ölüm gibi anlamı sorgulanan süreçler farklı şekillerde yorumlanmıştır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim