Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Mitokondri nakli nedir? Mitokondri naklini kimler yaptırabilir?

Eklenme:
 Mitokondri nakli nedir? Mitokondri naklini kimler yaptırabilir?

Kadınlarda yumurtaların yaşlanmasının en önemli nedeni enerji sağlayan mitokondrilerin zamanla DNA hasarına uğraması olarak görülüyor. Bu durum hem kadınlarda hamilelik oranını düşürüyor hem de kromozom bozukluklarını arttırıyor. Gelişen tıp dünyasında bu duruma da bir çözüm bulundu. Artık yaşlanmayan önce hücreler sayesinde yumurtaya gençlik aşısı yapılıyor.

Mitokondri nakli nedir?

Mitokondri nakli önce kök hücrede mitokondri izole etmeyi başaran bir işlemdir. Yani vücuttaki yaşlanmayan hücreler alınarak kadının yumurtalarına naklediliyor. Mitokondri nakli için öncelikle kapalı ameliyat yöntemi ile 5 milimetrelik doku alınıyor ve ardından özel bir işlemle bu dokudan öncü hücreler ayrıştırılıyor. Önce hücrelerin en önemli özelliği ise DNA hasarını onarabiliyor olmaları.

Mitokondri nakli nasıl yapılır?

Mitokondri nakli konusunda bilgi veren PROF. Dr. Oktay, “Elde edilen mitokontriler, baba adayından alınan spermle birlikte yaşlanan, dolasıyla kalitesi bozulan yumurtanın içine enjekte edilerek yerleştiriliyor. Böylece yumurtanın kendi kendini yenilemesi, yaşlanmanın geriye çevrilmesi sağlanıyor. Gençleşen yumurtalardan gelişen embriyolar daha kaliteli oluyor. Gebelik şansı hayli yükseliyor. Bu işleme ‘augment’ yani destekleme diyoruz” ifadelerini kullandı. Şu an için bu yöntemin menopoza giren kadınlarda bir umut olmadığını belirten Oktay, uzun vadede bu yöntemin faydalı olabileceğini düşündüğünü söyledi. Bir sonraki adımda önce hücrelerinin laboratuvar ortamında çoğaltıldığını belirten Oktay, daha sonra da bu hücrelerin yeniden yumurtalığın içine verildiğini ve yeni yumurtalar elde edildiğini ifade etti.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Survivor 2020’ye Damga Vuran Olay! 122. Bölüm Fragmanında Ne Olacak?
29 06 2020 - 15:59
“Minimum 7,3 Deprem Geliyor” Diyen Prof. Dr. Naci Görür Kimdir?
29 06 2020 - 14:32
29 Haziran 2020 Pazartesi Kabine Toplantısı Saat Kaçta? 1 Temmuz’da Yeni Yasaklar mı Geliyor?
29 06 2020 - 12:35
Haftalık Burç Yorumları 29 Haziran-5 Temmuz 2020 Haftalık Burç Yorumları
29 06 2020 - 11:57
YKS 2020’de Mabel Matiz Sürprizi
27 06 2020 - 17:01
2020 YKS Soru ve Cevap Anahtarı Açıklandı mı? 2020 YKS Ne Zaman Açıklanacak
27 06 2020 - 16:12
Yorum Yap