Haber

Mısır’ın Eski Cumhurbaşkanı Mursi İçin Ankara’da Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Mısır’ın demokrasi ile seçilen ilk devlet başkanı olan ve darbe ile görevinden alınan, daha sonra da casusluk iddiasıyla yargılanmasına başlanan Muhammed Mursi, dün yargılandığı davanın duruşması sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti. Ankara’da Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop da katılırken, namazın ardından vatandaşlara hitap etti.

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, casusluk iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması sırasında kalp krizi geçirerek 67 yaşında hayatını kaybetti. Mısır’da ilk defa 2012 yılında halk oylaması ile Cumhurbaşkanı seçilen Mursi, 2013 yılında darbeyle iktidardan indirilmiş ve ardından tutuklanmıştı.

Çok Sayıda Vatandaş Katıldı

Ankara’da bugün öğle namazının ardından Hacı Bayram Camii’nde Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı. Cenaze namazını Diyanet İşleri başkanı Ali erbaş kıldırırken namaza Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop da katıldı. Mustafa şentop kılınan namazın ardından vatandaşlara seslendi.

Ölüm Nedeni Açıklandı

Diğer yandan Mısır’ın devrik lideri Mursi’nin ölüm nedeni de açıklandı. Mısır Devlet televizyonu tarafından yapılan açıklamada, Mursi’nin ölüm nedeninin kalp krizi olduğu belirtildi. Ayrıca haberde Mursi’nin iyi huylu bir tümörünün olduğu ve sürekli olarak tıbbi gözetim altında tutulduğu belirtildi.

Müslüman Kardeşler: Öldürüldü

Müslüman Kardeşler tarafından kurulan Özgürlük Ve Adalet Partisi’nden yapılan ilk açıklamada ise, yıllardır cezaevinde tutuklu bulunan eski cumhurbaşkanının yavaş yavaş öldürüldüğü ve bunun bir cinayet olduğu belirtildi. Sağlık durumu zaten kötü olan Mursi’nin cezaevi koşullarında 5 yıl boyunca tek kişilik bir hücrede tutulduğunun belirtildiği açıklamada, alması gereken ilaçlarının tam olarak verilmediği ve doğru düzgün yemek yemediği iddia edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu