1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Minerallerin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur?
Minerallerin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur?

Minerallerin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur?

A+A-

Mineraller vücut metabolizmasına, su dengesine ve kemik sağlığına yardımcı olur ve aynı zamanda yüzlerce şekilde sağlığa faydaları da vardır. Farklı minerallerin farklı yararları vardır, bu nedenle hiçbir mineral diğerinden daha fazla veya daha az faydalı olamaz. Tüm mineraller, hatta iz bile olsa, vücudun düzgün çalışması için çok önemlidir.

Minerallerin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur?

Minerallerin Sağlığa Faydaları

İnsan vücudunda bulunan minerallerin listesi ve yararları:

Bor

Bu mineral, optimal kemik sağlığını, beyin fonksiyonunu, yaşlanma süreçlerini ve cinsel sağlığı iyileştirme ve korumada önemli bir rol oynar. Ayrıca kanser, Alzheimer hastalığının tedavisinde ve kas ağrısının azalmasında faydalıdır.

Kalsiyum

Bu hayati mineral kemik sağlığını arttırır ( osteoporozu önler ), artriti giderir, diş sağlığını iyileştirir ve uykusuzluk, menopoz, adet öncesi sendromu (PMS) ve krampları hafifletir. Ayrıca, obezite, kolon kanseri, asitlik, kalp ve böbrek bozukluklarının önlenmesinde veya tedavisinde ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde rol oynar.

Minerallerin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur?

Magnezyum

Magnezyum, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, yüksek tansiyonu tedavi etmeye, kalp krizi ve astımı önlemeye, alkolizmden kurtulma ve kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda krampları hafifletir ve diyabet, menopoz ve hamileliği yönetmeye yardımcı olur. Magnezyum, endişe ve stresi azaltmak açısından çok önemlidir ve vücudu sakinleştiren ve uykuyu tetikleyen hormonları serbest bırakmada enzimatik rolü nedeniyle uykusuzluktan kurtulmakla yakından ilgilidir.

Fosfor

Fosfor; kas güçsüzlüğünün azaltılmasında, kemik sağlığının iyileştirilmesinde ve beyin fonksiyonunun arttırılmasında bir bütündür. Ayrıca yaşlanmayı önlemeye, cinsel zayıflığı azaltmaya, diş bakımına ve vücut metabolizmasını optimize etmeye yardımcı olur.

Potasyum

Bir vazodilatör olarak, potasyum, kan damarlarındaki gerilimi azaltır ve kardiyovasküler hastalıklara karşı korurken, yaşamsal organ sistemlerine oksijenin doğru şekilde dağılmasını sağlar. Düşük kan şekerini tedavi edebilir, kan basıncını düzenleyebilir, vücuttaki su akışını artırabilir, kas bozukluklarını ve krampları hafifletebilir, beyin fonksiyonunu artırabilir, artrit ve diyabeti yönetebilir ve böbrek bozukluklarını tedavi edebilir.

Silikon

Bu mineral kemik, cilt, saç, tırnak ve diş sağlığının optimal sağlığında önemli bir rol oynar. Ayrıca uyku bozuklukları, ateroskleroz ve tüberkülozdan kurtulma sağlar ve doku gelişimini destekler.

Minerallerin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur?

Sodyum

Yaygın olarak kullanılan bu mineral, su dengesinin korunmasında, güneş çarpmasını önlemede, beyin fonksiyonlarını iyileştirmede, kas kramplarını gidermede ve erken yaşlanmayı önlemede önemli bir rol oynar.

İz Mineraller

Demir

Demirin vücuttaki ana rolü, kanın dolaşımını ve çeşitli organlara oksijenlenmesini garanti eden hemoglobin oluşumundadır. Demir olmadan,  anemi kas güçsüzlüğü, halsizlik, gastrointestinal bozukluklar ve bilişsel arızalarda ortaya çıkar ve tezahür eder. Bunun dışında, uygun vücut metabolizması, kas aktivitesi, beyin fonksiyonu ve vücut sıcaklığının düzenlenmesi için kilit bir unsurdur. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, uykusuzluk ve huzursuz bacak sendromundan kurtulmaya yardımcı olur.

Çinko

Vücudun 10'dan fazla önemli enzimatik fonksiyonun temel bir bileşenidir. Çinko olmadan vücut hızla işlevini kaybedecek ve yaraları iyileştireme, insülini saklama, hastalıklarla savaşma, uygun büyüme şekilleri geliştirme ve çeşitli cilt enfeksiyonlarına karşı savunma gibi birçok sağlık sorununa yol açacak. Bu mineral egzama, sivilce, gece körlüğü, prostat bozuklukları, soğuk algınlığı ve kilo yönetimi için yardımcı olur. Çinko ayrıca sağlıklı hamilelik ve üreme sağlar.

Minerallerin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur?

Manganez

Manganez vücut metabolizmasının yönetiminde, osteoporozun önlenmesinde, yorgunlukta azalma, üreme, burkulma, iltihaplanma, beyin fonksiyonu ve epilepside önemli bir rol oynar.

Bakır

Bu mineral beyin fonksiyonlarını iyileştirir, artriti yatıştırır, cilt bakımına yardımcı olur, boğaz enfeksiyonlarını ortadan kaldırır ve hemoglobin eksikliğini düzeltir. Aynı zamanda kalp hastalıklarını önler ve bağışıklığı arttırır. Genellikle demir alımı ve düzgün çalışan bir dolaşım sisteminin kolaylaşması ile ilişkilendirilir.

İyot

Genellikle gözden kaçan bu mineral, saç sağlığını iyileştirirken, hamileliği korumada ve vücudun metabolizmasını geliştirirken, guatr, fibrokistik meme hastalığı, cilt koşulları ve kanseri hafifletebilir.

İyodür

Bu ikincil bir iyot şeklidir ancak bedensel işlevler açısından çok önemlidir. Genel tiroid fonksiyonunda rol oynar ve eksikliği guatra neden olabilir. İyodür, tiroksinin (T4) üretilmesi için hayati öneme sahiptir, bu olmadan vücut metabolik hızda bir düşüş ve kolesterol seviyelerinde bir artış yaşayabilir.

Minerallerin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur?

Krom

Bu eser mineral vücutta glikoz alımı için gereklidir, bu nedenle özellikle diyabet hastası olanlar için önemlidir. Yağ asidi ve kolesterol sentezini uyaran hücrelerden glikoz alımını arttırır ve her iki şey de sağlık için tipik olarak negatif bileşenler gibi görünse de, aslında işlevsel, sağlıklı bir yaşam için küçük seviyelerde gereklidir.

Selenyum

Selenyum nadir bir mineral olabilir, ancak işlevi önemlidir. Hücresel tepkilere katılarak yeni serbest radikallerin oluşumunu önler. Serbest radikal oluşumunu azaltmak selenyumun fonksiyonlarından sadece bir tanesidir. Kalsiyum, bakır ve çinko ile birlikte kemik gelişimi için gereklidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.