Milli Savunma Bakanlığı merakla beklenen S-400’lerin ilk görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı

Milli Savunma Bakanlığı sabah saatlerinde yaptığı bir açıklama ile Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemlerinin ilk teslimatının bugün yapıldığını duyurmuştu. Bakanlık öğleden sonra sosyal medya hesabından S-400 hava savunma sisteminin ilk parçalarının görüntülerini paylaştı.

12.07.2019 - 16:27
12.07.2019 - 16:27
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminin ilk parçalarının görüntülerini paylaştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesinin 11 Nisan 2017 tarihinde imzalandığı belirtildi.

Görüntüler Paylaşıldı

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasının devamında sözleşme kapsamında bulunan S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren ulaştığını duyurdu.

ABD’nin tehdidine rağmen alındı

Türkiye ve Rusya arasında 11 Nisan 2017 tarihinde imzalanan anlaşmanın ardından ABD tepki göstermiş ve füzelerin alınması durumunda Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını duyurmuştu. Ancak Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye’nin kendi ülke güvenliğini düşünmek zorunda olduğu ve füzelerin alımından geri adım atılmayacağı belirtilmişti. S-400 hava savunma sistemi nedeniyle uzun süreden beri Türkiye ve ABD arasında gerginlik yaşansa da geri adım atılmadı ve füzelerin teslimatı Bugün başladı.

NATO’dan ilk açıklama

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin ilk teslimatının bugün yapılması ile birlikte ilk açıklama NATO’dan geldi. NATO’dan bir yetkili yaptığı açıklamada Türkiye’nin bu kararının sonuçlarından endişe duyduklarını söyledi.

İşte teslimatı yapılan S-400 parçaları:

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim