Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan S-400 teslimatına ilişkin ilk açıklama: süreç devam edecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400’lerin bir bölümünün teslimatının bugün gerçekleşmesinin ardından açıklama yaptı. Bugün Ankara'ya 3 uçağın geldiğini belirten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, teslimat sürecinin devam edeceğini belirtti.

12.07.2019 - 18:58
12.07.2019 - 18:58
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimat süreci ile ilgili açıklama yaptı. Bugün gelen 3 uçağın planlı olduğunu belirten Hulusi Akar, planlı uçakların tamamının geldiğini ve faaliyetlerin bugün için tamamlandığını dile getirdi. Hulusi Akar aynı zamanda teslimat sürecinin gelecek günlerde devam edeceğini ifade etti.

ABD, Çin, Fransa ve Rusya ile görüşmeler yapıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı es400 uzun menzilli bölge hava ve Füze Savunma sisteminin birinci grup malzemelerinin bugün Ankara’ya ulaşmasına ilişkin açıklama yaptı. Bakan Akar açıklamasında Türkiye’ye yönelik tehditlere dikkat çekerek, uzun yıllardan bu yana uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi tedariki için çalışmaların sürdüğünü ve bu konuda belirlenen bazı ilkeler olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin belirlediği ilkeler doğrultusunda ABD, Çin, Fransa ve Rusya ile görüşmeler yaptığını belirten bakan Akar, bu görüşmelerin sonunda Türkiye’nin ilkelerine en uyum sağlayan ülkenin Rusya olduğunu dile getirdi. Rusya ile Nisan 2017 tarihinde sözleşme imzalandığını belirten bakan Akar, o sözleşme kapsamında çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Planlı faaliyetler devam edecek

Hulusi Akar açıklamasının devamında bugün sabah saatlerinden itibaren toplam 3 uçağın söz konusu sistemlerin parçalarını taşımaya başladığını belirterek, ilerleyen günlerde bu sürecin devam edeceğini ifade etti. Sürece bağlı olarak çalışmaların tamamlanacağını ve planlandığı şekilde gerçekleşeceğini belirten Hulusi Akar, planlı faaliyetlerde herhangi bir sorun görünmediğini vurguladı. Hulusi Akar, faaliyetlere ek olarak personelinde eğitimlerinin hem Türkiye’de hem de Rusya’da devam ettiğini belirterek ilerleyen günlerde de bunun süreceğini dile getirdi.

Patroit konusu da değerlendiriliyor

Basın mensupları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a bugün başka bir uçağın daha gelip gelmeyeceğini sordu. Bugün beklenen başka bir uçak olmadığını belirten bakan Akar, sürecin ilerleyen günlerde devam edeceğini ifade etti. Türkiye’nin patroit konusunda da görüşmelerinin devam ettiğini belirten bakan Akar, ihtiyaç duyulan uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi olarak patroitlerin tedarikini de değerlendirdiklerini ifade etti.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim