Milli Eğitim Bakanlığı Okullara Yeni Bir Cep Telefonu Düzenlemesi Getirecek

MEB, gelen şikayetler ve rahatsızlıklar üzerine yakın zamanda okullarda cep telefonu kullanımını bir kez daha masaya yatıracak. Düzenlemenin ne zaman yapılacağına dair henüz tam bir tarih verilmedi fakat söz konusu düzenleme kararına öğretmenler, öğrenciler ve ailelerden çeşitli tepkiler geldi.

23.07.2019 - 23:58
24.07.2019 - 10:55
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Gerek ailelerin gerekse öğretmenlerin şikayeti üzerine yeni bir düzenlemeye gidilecek olan okullarda cep telefonu kullanımını hiç sorun etmeyen veliler ve öğretmenler de var. MEB, 2018’de yayımladığı genelge ile okullarda cep telefon kullanımını yasaklamıştı. Fakat bu yasaklama aslında sadece bir sınırlamaydı. Derslik, laboratuvar, çalışma odası vb. yerlerde kullanılmasına izin vermeme kararı almıştı.

Eğitimcilerin büyük çoğunluğu, okullarda cep telefonu kullanımının öğrencilerin derslere olan motivasyonunu düşürdüğü görüşünde. Bu doğrultuda bakanlık 2018’de yayımladığı genelgeyi revize etmeye hazırlanıyor.

TBMM Teknoloji Bağımlılığı’nı Araştırma Komisyonu’nda konuşan Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burcu Yılmaz konuyla ilişkin olarak “28-29-30 Ağustos’ta Afyonkarahisar’da gerçekleştireceğimiz toplantıda ‘Cep telefonu yasaklanmalı mı, yasaklanmamalı mı’yı bilişim teknolojileri açısından irdeleyeceğiz. 6 yıldır öğretmenler cep telefonunun yasaklanmasını istiyor. Ben hep şerh koşuyorum, ‘çözmeyecek’ diye. Yasaklayarak çözebileceğimiz hiçbir şey yok” dedi.

“Çocuklarından haberdar olmak isteyen veliler var.”

Okullarda öğrencilerin cep telefonlarının yasaklanıp yasaklanmaması konusunu değerlendiren Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan “Bu durum çocuğun okuldaki derslerini, okuluna olan motivasyonunu olumsuz etkiliyor. Öğretmenlerimiz okulda cep telefonu kullanılmasından şikayetçi. Yasaklamak ne kadar mümkün, ama bundan dolayı öğretmenlerimiz memnun olur. İşin bir de sosyal boyutu var. Çocuklarından haberdar olmak isteyen veliler var. Buna da sınırlama getirilebilir. Okula gelirken teslim alınır. Çıkışta öğrenciye telefonları geri verilir. Bu tip bir formül bulunur. Ama okullarda çocukların cep telefonu kullanımına sınırlama getirilmesi kesinlikle derse olan konsantrasyonunu, motivasyonu olumlu etkiler” diye konuştu.

Yasaklamak Yeterli Olmaz, Karşılıklı Bir Anlaşma Yapılmalı

Sosyal medyada tartışılan konu öğrenciler tarafından karşılıklı anlaşma tarzında yorumlandı. Katı bir yasağın asla çözüm olmayacağına, aksine öğrencileri daha büyük yanlışlar yapmaya iteceğine dair paylaşımlarda bulunuldu. Ailelerin de büyük çoğunluğu katı bir yasaklamanın doğru olduğunu düşünmüyor.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, çocukların derste cep telefonu kullanımı ile ilgili “Okullarda öğrencilere ailelerinin ulaşması, iletişim kurabilmesi veya öğrencilerin iletişim ihtiyaçlarını karşılama konusuna ise, farklı çözümler üretilebilir. Öğrenciler telefonlarını belirlenen zaman dilimlerinde ailelerine ulaşma veya iletişim ihtiyaçlarını giderme şeklinde değerlendirebilir” dedi.

Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Latif Selvi ise, öğrencilerin arkadaşlarını ve öğretmenlerini ders içinde veya dışında videoya alıp uygunsuz şekilde yakalayabilecekleri sorununun büyümemesi için bir düzenleme gerektiğini dile getirdi. Selvi, “Ancak bunu sadece cep telefonunu yasaklayarak giderebileceğimiz gibi bir yaklaşım da yetersizdir” diye konuştu.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim