1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Açıkladı! Okullar Kaç Gün Tatil?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Açıkladı! Okullar Kaç Gün Tatil?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Açıkladı! Okullar Kaç Gün Tatil?

A+A-

İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarında koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart gününden itibaren okullar tatil edildi. Ancak birçok vatandaşımız hala “okullar kaç gün tatil” sorusunun yanıtını araştırıyor. Nisan ayında yapılacak olan ara tatil yeniden yapılacak mı, yoksa bu tatil ara tatil olarak mı kabul edilecek? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların tatil edilmesi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapılan coronavirüs zirvesinin ardından alınan kararlar Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın tarafından açıklandı. İbrahim kalın toplantıda alınan tedbir kararı nedeniyle 16 Mart tarihinden itibaren ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında okulların tatil edildiğini ve tatilin bir hafta süreceğini duyurdu. İbrahim Kalın açıklamasında 23 Mart tarihinden itibaren ise online eğitim sistemi şeklinde derslerimiz devam edeceğini bildirdi.

Okullar Kaç Gün Tatil?

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalarının ardından birçok vatandaş okullar kaç gün tatil sorusunun yanıtını aramaya başladı. Nisan ayında yapılacak olan ara tatilin öne çekilmesi ile birlikte bir hafta öğrenciler için kesin bir tatil var. Ancak 23 Mart'tan sonra ise öğrenciler okullara gitmeyecek evlerinde online eğitim sistemi ile derslerine devam edecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklamalardan sonra online eğitim sisteminin nasıl olacağı konusunda durum netleşecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Açıklamaları

"Merkeze sınava hazırlanan öğrencilerimiz ücretsiz sağlanan destekle eğitimlerini sürderecekler. Eğitim Bilişim Ağı kullanımında bütün operatörlerden ücretsiz 3 GB internet erişimi sağlandığını buradan bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Bakanlığımız uzmanları tarafından uzaktan öğretim süreçleriyle ilgili olan tüm aşamalar en ince ayrıntılar çalışılarak öğrencilerimizin kullanımına hazır haline getirildi. Öğrencilerimizin teknik imkan ve tercihleri doğrultusunda Eğitim Bilişim Portalı ve TRT ekranlarından yayınlanacak olan bu bir tek kanal değil bir kaç kanal öğretme öğrenme seviyeleri ya da sınıf seviyelerine göre farklı kanallardan öğrencilerimizin kendi derslerini alabilme imkanına sahip olacaklar. Bu bağlamda öğrencilerimiz ve velilerimiz Eğitim Bilişim Ağı www.eba.gov.tr ve bakanlığımızın internet sitelerinden takip edebilecekler.

İlkokul birinci sınıftan lise 12'inci sınıfa kadar tüm eğitim kademesindeki öğrencilerimiz için uzaktan eğitim içeriklerimiz hazırlanmış ve bu konuyla ilgili uzun zamandır devam eden çalışmalar son haline getirilmiştir. Öğrencilerimiz normal eğitim temposunda teknik imkan ve tercihleri noktasında isterlerse televizyondan isterlerse internet bağlantılı mobil cihaz ve bilgisayarlarından derslerini takip edebilirler.

TRT kanallarındaki ders anlatım programlarıyla ilgili tüm ayrıntılar eba.gov.tr adreslerinden ayrıca duyurulacaktır. İnternet ortamında ise Eğitim Bilişim Ağı platformumuzdan tüm öğrencilerimiz hizmet almaya, kendi öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarıyla iletişim kurmaya devam edebileceklerdir. Kişiye özel akıllı sistemle zengin ve etkileşimli dijital eğitim içeriklerimiz okullara olan ihtiyacı tatil sürecince en aza indirecek şekilde hazırdır. Bu içeriklere ulaşacak herkese de ücretsiz internet imkanı sağlanmıştır. Ayrıca tüm sınıflar düzeyince zorunlu tatil tamamlandığında yüz yüze telafi programları uygulanacaktır.

Eşzamanlı olarak uygulamakta olduğumuz dezenfeksiyon çalışmaları yoğunlaştırılmış bir program çerçevesinde ayrıntılı olarak gerçekleştirilecektir. Bildiğiniz gibi tüm okullarda bu tür çalışmaları hayata geçirdik. Bu tatil süreci de bize yeni bir imkan sağlayacak. Ayrıca öğretmenlerimiz ve yardımcı personellerimiz uzaktan öğrenme yöntemiyle salgın hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici tedbirlerle ilgili mesleki gelişim programlarına katılımları sağlanacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı koronavirüse karşı tedbirlerini üç aşamada hayata geçirdi. Okullarda ve sosyal medyada bilgilendirme çalışmaları yaptı. Ailelere bir takım bültenler gönderildi. Eğitim dışı saat ve günlerde eş zamanlı hijyen çalışmaları yapıldı. Her zaman ve her yerden ücretsiz eğitime erişilebilecek alt yapı hazırlandı. Öğrenci, öğretmen ve velilerimizin uzaktan eğitim sürecini rahat şekilde geçirebilmesi için 444 06 632 numaralı çağrı merkezi üzerinden 7 gün 24 saat yönlendirme hizmeti sunmaya devam edeceğiz.

Bu süreçte hiç şüphesiz en önemli görev ebeyvenlerimize düşüyor. Bildiğiniz gibi dünyanın pek çok ülkesinde okullar tatil edildi ve uzun süreli tatiller söz konusuydu. Bu tatil sürecinde evlatlarımızın sağlığı için önce kendi sağlımıza dikkat etmemiz, Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan uyarı ve tavsiyeleri dikkate almamız gerekiyor.

Bu konuda çocuklarımızın ilk bir haftayı istirahat ederek, kitap okuyarak müzik dinleyerek, bireysel spor ve sanat çalışmaları yaparak, hobileriyle ilgilenerek geçirmelerini rica ediyoruz. Okumalarını geliştirecek çocuk edebiyatı örneklerini okumaları bizim açımızdan çok önemli. Okuma ve okuduğunu anlama için bu tür çocuk edebiyatı örneklerini okumaları son derece önemli. 23 Mart haftası uzaktan eğitime başlarken teknik ayrıntılar konusunda ailelerimizi ayrıca bilgilendireceğiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.