Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Mikrodalga Fırını Kim İcat Etmiştir?

Son Güncelleme:
 Mikrodalga Fırını Kim İcat Etmiştir?

Günümüzde hanımlar tarafından çoğunlukla kullanılan mutfak gereçlerinden biri olan mikrodalga fırınlar hızlı ısıtma sistemi olarak kullanılır ve her zaman hayat kurtarma da ilk sırada yer alır. Bazı zamanlar yemek pişirmeye vakit bulamayanlar mikrodalga fırınları kullanarak hem zamandan kazanır hem de hızlı davranır. Mikrodalga fırınların icadı o kadar eski zamanlara denk gelir ki bu aletin icadının çikolatalı fıstıklı bir gofretten dolayı olduğunu bilmek bazen insanlara çok ilginç gelir.

Mikrodalganın mucidi Percy Le Baron Spencer’dir. Cebinde bulunan bir fıstıklı gofretin erimesi sonucu, çikolatayı eriten şeyin ne olduğunu araştırdığı esnada mikrodalga fırını icat eden Spencer, magnetron diye tabir edilen ve mikrodalga yayan bir aygıtın yanından geçtikten hemen sonra çikolatayı eritenin bu alet olup olmadığını araştırmaya başlar ve sonunda mikrodalga fırını bulur.

Magnetronlar, bazı fizikçiler tarafından 1940’lı yılların başında uçak radarlarında da kullanıldı. 1947 yılında Sir John Randall ve Dr. Boot bu cihazın patentini aldı ve daha sonrasında da geliştirilen teknolojiler sayesinde ABD ile ortaklaşa kullanılmaya başlandı.

Günümüzde kullanılan mikrodalga fırınlar, ısı yayımından ziyade moleküllerin ayrımı ile çalışmaya devam ediyor. Spencer bunu fark ederek mikrodalga fırınlar üzerinde yaptığı araştırmaları daha da genişleterek bu durumu daha kolay bir hale getirmeye çalıştı. Mikrodalga ışının hemen önüne bir paket mısırı koyan Spencer, birkaç saniye sonrasında patlamış mısırları elde ederek bir ilke imza attı. İlk ticari mikrodalga fırını üretecek olan Raytheon’u ikna etmek içinse çaydanlığın içine koyduğu yumurtanın kısa sürede pişmesi ve yumurtanın kısa sürede patlaması oldu.

Araştırmalarını daha da derinleştiren Spencer 1946 yılında Boston’da bulunan bir restorana ilk prototipi yerleştirdi. 1950 yılında mikrodalganın patentini alan Spencer, prototipin başarılı olmasının ardından ticari olarak ilk mikrodalgayı ise 1947 yılında Radarange adı ile Raytheon üretti ve günümüze kadar ulaştırdı. Günümüze kadar gelen mikrodalgalar şu an bir çok firma tarafından farklı modeller ve farklı teknolojik özelliklere sahip olarak evlerimize girmekte ve bir çok yerde halen kullanılmaya devam etmektedir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Kavurma nasıl yapılır? Kurban kavurması yapılışı ve tarifi
31 07 2020 - 11:26
Hacamat ne zaman yaptırılır? Temmuz ayı hacamat takvimi 2020
19 07 2020 - 10:44
Yılan burcu özellikleri nelerdir? Yılan burcu hangi tarihler arasında?
16 07 2020 - 16:29
Burçlar değişti mi? NASA burç tarihlerinin değiştiğini doğruladı
16 07 2020 - 15:09
Haftalık Burç Yorumları 29 Haziran-5 Temmuz 2020 Haftalık Burç Yorumları
29 06 2020 - 11:57
22-28 Haziran 2020 Haftalık Burç Yorumları! Bu Hafta Burcunuz Ne Söylüyor?
22 06 2020 - 12:16
Yorum Yap