1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Mikrodalga Fırın Zararlı Mı? Mikrodalga Fırının Sağlığa Etkileri
Mikrodalga Fırın Zararlı Mı? Mikrodalga Fırının Sağlığa Etkileri

Mikrodalga Fırın Zararlı Mı? Mikrodalga Fırının Sağlığa Etkileri

A+A-

İnsanlar daha iyi bir yaşam sağlamak için mikrodalganın kullanışlı bir mutfak aleti olarak mı yoksa geri dönüşüm kutusuna atılması gereken bir ürün olarak mı değerlendirilmesi gerektiğini tartışıyor. Mikrodalga fırınlar yalnızca yiyecekleri ısıtmak için kullanılmaz. İnsanlar, yiyecek ürünlerini çözmek, hızlı dondurulmuş yemekler pişirmek veya birkaç dakika içinde sıfırdan tam yemekler hazırlamak için bunları diğer cihazlara tercih ediyorlar. Mikrodalga fırınların olumsuz tarafı, yiyecekleri kurutması ve lezzetini kaybetmesine neden olmasıdır. Mikrodalga fırında ısıttığımı yiyecekler sağlığımıza zarar verebilir mi? aktuelbilgiler.com olarak bugün mikrodalga fırın zararlı mı sorusunun yanıtını veriyoruz.

Mikrodalga Fırın Zararlı Mı? Mikrodalga Fırının Sağlığa Etkileri

Mikrodalga Bilimi

Mikrodalgaların güvenli bir cihaz olup olmadığına bakmadan önce bir mikrodalga fırının nasıl çalıştığını açıklayalım. Radyo dalgaları ile karşılaştırılabilir olan mikrodalgalar, özellikle su moleküllerini hedef alan daha kısa uzun dalgaları kullanır. Bu moleküllerin birbirlerini çekecek pozitif ve negatif yükleri vardır. Dalgalar, bu moleküllerin termal enerji üretmek için titreşmesini sağlar.

Mikrodalga Fırın Zararlı Mı? Mikrodalga Fırının Sağlığa Etkileri

Besin Hasarı Argümanı

Mikrodalgaların gıdaları çok fazla ve çok hızlı bir şekilde ısıtacağı tartışılmaktadır. Bu nedenle, yemeğinizi ısıtmak için genellikle birkaç dakikaya ihtiyacınız olur ve fırında ya da ocakta ısıtmanız çok daha uzun sürer.

Isıya maruz kaldıklarında zarar görme eğiliminde olan C Vitamini gibi bazı besinler vardır. Bu, brokoliyi hazırlamak için alternatif pişirme şekilleri kullanırken bile, C Vitamini'nde potansiyel bir kayıp olabileceği anlamına gelir. Mikrodalganın, yiyecekleri daha kısa bir süre için ısıya maruz bırakması göz önüne alındığında, mikrodalga fırsat sağlayabilir.

Eğer mikrodalgada yiyeceklerin ısıtılması sırasında zamandan tasarruf etmek istiyorsanız, yiyeceklerin kurumasını önlemek için su biraz ekleyin. Su aslında gıdalardaki bazı besinlerin pişirme suyuna sızmasını sağlar. Sınırlı su kullanan pişirme yöntemleri daha fazla vitamin ve mineralin korunmasına yardımcı olabilir.

Mikrodalga Fırın Zararlı Mı? Mikrodalga Fırının Sağlığa Etkileri

Radyasyon Argümanı

Mikrodalgalarla ilgili ciddi bir tartışma, mikrodalgaların yaydığı radyasyon seviyesidir. Radyo cihazları olarak, mikrodalgalar, X-ışınları ve Gama ışınları gibi daha uzun dalgalara göre daha az zararlı olan daha kısa uzun dalgaları kullanır. İkincisi için, yerinde belirlenmiş koruyucu önlemlerin farkında olmanız gerekir.

Genellikle modern mikrodalgalar, cihazdan yalnızca çok az radyasyonun çıkmasını sağlayacak entegre bir koruyucu katmana sahip olacaktır. Çalışmalar, bir mikrodalga kullanmanın genellikle güvenli olduğunu ve cihazdan ne kadar uzak durursanız zararlı ışınların daha zayıf olduğunu göstermiştir. Güvenlik garantinizi artırmak istiyorsanız, yiyecekleri ısıtırken mikrodalgadan uzak durduğunuzdan emin olun.

Mikrodalga Fırın Zararlı Mı? Mikrodalga Fırının Sağlığa Etkileri

Gıda Paketleme Argümanı

Radyasyonun ve besin hasarının ötesinde, belki de yiyecekleri ısıtmak veya pişirmek için bir mikrodalga fırın kullanmanın en önemlisi, yiyecek paketlemeyle ilgilidir. Kolaylık sağlamak için, birçok marka, içinde bulunduğu plastik kapta mikrodalgada ısıtılabilen, yemeye hazır yemekler satmaktadır.

Bu plastik kaplar genellikle BPA, benzen, toluen ve polietilen tereftalat (PET) gibi zararlı kimyasalları içerir ve bunlar ısıtıldığında yiyeceklere sızabilir. Bu kimyasalların bazıları hormonal bozulma ve kanserle ilişkilendirilmiştir. Mümkünse plastik alımını azaltmak için mikrodalgayı kullanırken bir cam ya da seramik kap kullanın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.