1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Mide Sarkması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Mide Sarkması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Mide Sarkması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

A+A-

Mide yenilen besinlerin vücutta depolandığı yerdir. Kaslardan meydana gelir. Yemek borusu ile ince bağırsağın arasında bulunan genişleme özelliğine sahip sindirim organıdır. Bazı problemler nedeni ile mide vücutta bulunması gereken yerlere kayabilir. Daha doğrusu buna midenin sarkması denilebilir. Halk dilinde mide düşmesi ya da mide sarkması tıp dilinde ise mide ptozu adı verilmektedir. Mide sarkmasının bir kaç belirtisi olmakla birlikte hekimler tarafında gözle görülür bir şekilde anlaşılabilmektedir.

Mide Sarkmasının Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Mide sarkması Göbeğin üstünde ince bağırsak ile yemek borusu arasında bulunan midenin mide leğenine ya da kadınlarda rahime kadar uzamasına verilen addır. En büyük sebepleri ishal olma, çok fazla kusma ve israr söktürücü ilaçların kullanılmasıdır. Çünkü bu durumlarda ortaya tuz dengesizliği çıkmaktadır. Bu da vücudun potasyum oranının azalmasına neden olarak midede yavaşlamaya  kaslarda ise felçe neden olabilir. Sonrasında kendini salan mide sarkmaya neden olur. Mide sarkması on beş yaş sonrası çocuklarda ve doğumdan sonra belli kişilerde meydana gelmektedir. Mide sarkması ilerleyen vakalarda hastalarda günlük yaşamı rahatsız edici sonuçlar doğabilmektedir. Hazımsızlık, kusma, bulantı, gaz. Yanma, sindirim sistemi yavaşlaması görülecek belirtilerdendir. Mideye dışardan bakılarak da kolaylıkla da anlaşılabilir. Uykudan hastayı uyandırabilecek kadar rahatsız edici olabilen bir hastalıktır. Mide bulantısı yaparak Bu rahatsızlık kişileri iki büklüm ağrılarla da karşılaştırabilmektedir. Öyle ki kadınlarda daha fazla görülmektedir.

 Mide Sarkmasına Ne İyi Gelir?

Mide sarkması yaşan kişilerin öncelikle psikolojik olarak bu durumu kabullenmeleri gerekmektedirler. Mide sarkması şikayetlerini azaltabilmek için yemekler yavaş yavaş ve azar azar tüketilmelidir. Bol bol su içilmelidir. Hazımsılığı gideren su sindirimi hızlandırmaktadır. Sarkmaların ilerlemesi probleminde çok geç kalınmadan bir hekime danışılmalıdır. Sarkma için türlü yöntemler uygulanıp sabretmeden bırakıldıktan sonra sarkmalarda büyümeler gözlemlenmektedir. Bu ilerleyen zamanlarda hastayı daha çok zor duruma düşürebileceğinden hastalığın tedavisinde pes edilmemelidir. İlerleyen sarkmalarda ameliyat ile müdahale yapılabilmektedir. Mide sarkmasına bandaj ve ilaç tedavisi ile iki farklı yöntem de uygulanabilir. Bandaj tedavisi ile karnın etrafıkorse ile desteklenebilir. Doktorun tavsiyesi ile de kas içine şırınga yardımı ile adenonin trifosfat enjekte edilerek tedavi uygulanabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.