Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Mide Ağrısı Neden Olur? Şiddetli Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Son Güncelleme:
 Mide Ağrısı Neden Olur? Şiddetli Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide ağrısı, gün içerisinde her an karşılaşabileceğimiz, çok tatsız bir ağrı türüdür. Tüm günü adeta bir eziyete dönüştürebilme özelliği olan mide ağrısı, dikkate alınmadığı zaman ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle mide ağrısı dikkate alınması ve mutlaka doktora muayene olunması gereken bir rahatsızlıktır.

Mide Ağrısı Nedir?

Mide ağrısı, cinsiyet ayırt etmeksizin kadın-erkek, küçük-büyük herkesin karşılaşabileceği ve çeşitli sebeplere bağlı bir problemdir. Karın bölgesi üzerinde kasılma ve kramp şeklinde kendini gösteren bu durumun birçok sebebi olduğu bilinmektedir. Bu nedenlerin ilki ve en bilineni beslenme alışkanlığıdır. Mide ağrısı, çok acı ve aşırı yağlı yemeklerin tüketilmesi ve asitli içeceklerin içilmesi ile kendini, mide bulantısı, kusma, kramp, sancı, kasılma, ve yanma şeklinde gösterebilir. Önemli bir durum olduğundan ve altında başka sebepler yer alabileceğinden ötürü mide ağrısı durumunda ilk olarak doktora muayene olunması gerekir. Bu sayede mide ağrısına yol açan sebep ve sonuca yönelik doğru tedavi de başarıyla uygulanabilir. 

Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide, yemek borusu ve ince bağırsaklar arasında bir konuma sahip olan, düz kaslardan meydana gelen önemli bir organımızdır. Ağzımızla aldığımız besinler, ilk olarak dişler ve tükürük salgısıyla parçalandıktan sonra aradaki yol olan yemek borusu vasıtasıyla mideye ulaşır. Burada mide içerisinde yer alan bazı salgılar sayesinde gıdaların sindirimi ve kısmen emilimi gerçekleştirilir. Normal olarak ilerleyen bu düzen içerisinde yaşanan herhangi bir aksaklık ise mide ağrısına yol açar. Mide ağrısı midenin işlev görmesini engellediğinden ötürü rahatsızlık verir.

Mide ağrıları, çoğunlukla, sinirsel hazımsızlık, stres, ülser, safra, mide kanseri, spazm, gastrit ve kolit gibi rahatsızlıkların önemli bir habercisi konumundadır. Bu nedenle, bu hastalıkların önlenmesi adına erken teşhis büyük bir öneme sahiptir. Eğer ki yaşanan mide ağrısı durumu 2-3 gün süre gibi uzun süreler boyunca devam ediyorsa eğer mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte Mide Ağrısı

Hamilelik dönemi içerisinde vücudun geçirdiği değişimlerden ötürü karın ağrısı ve mide ağrısının ortaya çıkması normal karşılanır. Bu ağrılar çoğu zaman zararsız iken kimi zaman da çok ciddi problemlerin önemli işaretçisi olabilir. Bu nedenle hamlelik döneminin sorunsuz geçirilebilmesi için bu ağrıların nedenlerinin ve tedavilerinin bilmeleri gerekir. Karşılaşılan ufak çaplı kramp ya da karın ağrılarında ise anne adayları stres yapmamalıdır. Bu ağrıların kaynağı yorgunluk veya sindirim zorluğu olabilir. Karın ağrısıyla beraber başka belirtiler de varsa mutlaka doktora muayene olunmalıdır.

Mide Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Mide ağrısı,  her yaşta, her cinsiyette görülebilen bir problemdir. Bu durum, psikolojik kaynaklı olabileceği gibi, diyet ve hormonal kaynaklı da olabilir. Mide ağrısı sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Stres kaynaklı,
2- Alerji kaynaklı,
3- Mide hastalığı,
4- Hormonal değişim kaynaklı,
5- Psikolojik nedenlerden,
6- Çevresel etkilerden,
7-Gastrit kaynaklı,
8- Reflü sebebiyle,
9- Aşırı kilo, obezite kaynaklı,
10- Aşırı acı tüketimi nedeniyle,
11- Sigara ve alkol tüketimi nedeniyle,
12- Kabızlık nedeniyle mide ağrısı görülebilmektedir.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide ağrısı tedavisi gerçekleştirilirken ilk olarak ağrıya  sebep olan etkenlerin düzeltilmesi yoluna gidilmelidir. Aksi halde semptomları tedavi etmek kalıcı bir tedavi sağlayamayacaktır. Mide ağrısı durumuna iyi gelen ilaçların alınması ya da ağrıya iyi gelecek olan gıdaların tüketilmesi önemli bir çözüm yoludur. Ayrıca şifalı bitkiler kullanarak gerçekleştirilen tedaviler de mide ağrısı iyileştirebilir.

Mide ağrısına yol açan sebeplerin ortadan kaldırılmasının yanı sıra ilaçla kullanarak gerçekleştirilecek olan tedavi mutlaka bir doktor gözetiminde gerçekleştirilmelidir. Çünkü mide ağrısı belirtisi çok çeşitli hastalıkların habercisi de olabilir. Bütün hastalıklarda olduğu üzere erken teşhis, daha büyük bir rahatsızlığın ortaya çıkmasında da önleyici konumdadır. Bu yüzden tüm hastalıklarda belirtiler görüldüğünde zaman kaybedilmeden doktora muayene olunmalıdır.

Mide ağrılarını azaltmak ve ortadan kaldırmak için bazı gıdaları tüketmekle beraber aşağıda yer alan maddelere de dkkat etmek mide sağlığı için önem taşımaktadır. Bunlar;

 • Sürekli olarak hareket edin,
 • Tuvalete gittiğiniz zaman tuvalete çıkmak için kendinizi zorlamayın ve ıkınmayın. Bu durumun hemoroid hastalığının sebeplerinden biri olduğunu unutmayın.
 • Yatar pozisyonda karın bölgenize sıcak kompleks yaparak mide kramplarını azaltın.
 • Uzanırken bacaklarınıza yavaşça karın bölgenize doğru çekin.
 • Kusacak duruma geldiyseniz eğer asla kusmamak için kendinizi zorlamayın.
 • Karnınıza nazikçe masaj yapın.
 • Mutlaka rahat hareket edeceğiniz kıyafetler giyin.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.memorial.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23