MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni karşılıksız destekliyoruz

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezinde gerçekleşen bayramlaşma töreninde yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin devamlı arkasında durduğumuzu ifade etmek istiyorum" dedi. Bahçeli, parlamenter sisteme geri dönüşü isteyenlere tepki göstererek "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni karşılıksız destekliyoruz. Herhangi bir pazarlığın içerisinde değiliz, bir beklenti içerisinde bulunmuyoruz" değerlendirmesini yaptı.

12.08.2019 - 16:58
12.08.2019 - 17:17
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Bahçeli, Kurban Bayramı nedeniyle partisinin genel merkezinde düzenlenen bayramlaşma töreni sonrasında gündeme ilişkin bazı konularda açıklamalarda bulundu. Dikkat çekmek istediği konuların olduğunu söyleyen Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bunlardan birincisi Türkiye’de çok partili seçimlerin yapıldığı 21 Temmuz 1946 tarihinden, 9 Temmuz 2018 tarihine kadar geçen yaklaşık 72 yılda 51 hükümet görev yapmış olup, parlamenter hükümet sistemini uygulandığı bu dönemde hükümetlerin ortalama ömrü yaklaşık 1 yıl 5 aydır.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de 71 yılı aşan bir süre istikrarsızlık kendini her alanda göstermiştir.”

Bu süre içerisinde birçok siyasi ve ekonomik olaya da şahitlik edildiğini anlatan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanlığı seçimleri kaos yaratmış, darbeler, muhtıralar bu süre içesinde uygulamaya geçilmiş, Türkiye’de 71 yılı aşan bir süre istikrarsızlık kendini her alanda göstermiştir. Şimdi parlamenter sistemin bu istikrarsızlık yaratıcı özelliği unutularak 1 yıl, 1 ayı aşkın süredir yeni bir sistem değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtiğimiz bu süreçte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin istikrarsızlık getirdiği, tek adama Türkiye’ye dönüştürdüğü, bazı kararların alınmasında Meclisin devre dışı bırakıldığı veya buna benzer mazeretler ileri sürerek 71 yıllık kaos, kriz, darbe, çatışma sürecini hatırlatarak bir geriye dönüşü arzulamak kanaatimizce Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne çok büyük haksızlık olacaktır.”

Bahçeli, yaptığı bu konuşma sonrasında tüm gelişmeleri hatırlatarak partilerin ve liderlerinin iyi düşünmeleri gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim