Haber

MGK bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında kritik 6 başlık ile Beştepe’de toplanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Perşembe günü yapılacak olan Yüksek Askeri Şura öncesinde Milli Güvenlik Kurulu’nu toplayacak. Yapılacak olan toplantı son zamanların en kritik MGK’sı olacak. Toplantının en önemli gündem maddesinin ise Suriye’deki gelişmeler bağlamında bir süredir gündemde olan Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonun ayrıntıları. Suriye konusunu yanı sıra masada başka kritik gündemler de olacak.

Güvenli bölge oluşturulması masaya yatırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak olan Milli Güvenlik Kurulunda Türkiye’nin 30 kilometre derinliğinde ve kendi kontrolünde olmasını istediği güvenli bölge ile ilgili planlamalar ve ABD ile bu konuda yürütülen görüşmelerin detayları konuşulacak. Aynı zamanda toplantı sırasında Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir operasyonun ayrıntıları ve güvenli bölgenin detayları ele alınacak. Türk ve ABD askeri heyetleri arasında oluşturulan güvenli bölge çalışma grubunun faaliyetleri de Milli Güvenlik Kurulu toplantısında değerlendirilecek.

Milli Savunma Bakanı Akar ve kuvvet komutanları bilgi verecek

Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyon bir süredir Türkiye’nin gündemindeydi. Bugün yapılacak olan Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı sırasında operasyonla ilgili’ devam eden çalışmalar hakkında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Kuvvet Komutanları kurul üyelerine bilgi verecek. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Milli Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim kalın ile yaptığı görüşmenin detayları da toplantıda ele alınacak. Milli Güvenlik Kurulu toplantısında bütün ayrıntıları ile Menbiç ve İdlib’deki son durumda konuşulacak. Türk diplomata Erbil’de düzenlenen saldırının ayrıntılarının da Milli Güvenlik Kurulu toplantısında konuşulması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu