Mezuniyet Uzun Saç Modelleri Nelerdir Ve Nasıl Yapılır?

Mezuniyet zamanı geldiğinde, hangi kıyafetin giyileceği, hangi makyajın yapılacağı ve hangi takıların kullanılması gerektiği akılları kurcalayan bir durumdur. Tüm bunların yanında, saç modeli de kafaları karıştırmakta. Mezuniyet saç modelleri arasından seçim yapma aşamasında, hem kıyafetle uyumlu olması hem de yüz tipine gitmesi önem taşımaktadır. Bu yazımızda, mezuniyet uzun saç modelleri nelerdir ve nasıl yapılır? konusunda detaylı […]

16.12.2018 - 23:06
16.12.2018 - 23:06
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Mezuniyet zamanı geldiğinde, hangi kıyafetin giyileceği, hangi makyajın yapılacağı ve hangi takıların kullanılması gerektiği akılları kurcalayan bir durumdur. Tüm bunların yanında, saç modeli de kafaları karıştırmakta. Mezuniyet saç modelleriarasından seçim yapma aşamasında, hem kıyafetle uyumlu olması hem de yüz tipine gitmesi önem taşımaktadır. Bu yazımızda, mezuniyet uzun saç modelleri nelerdir ve nasıl yapılır? konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

Uzun Saçlar İçin Mezuniyet Saç Modelleri

Mezuniyet döneminde hem kep atmada hem de baloda saç modeli seçmede, çoğu mezun zorluk yaşamaktadır. Model seçmeden evvel, yüz tipine hangi tarzın yakışacağı hakkında araştırılma yapılması ve sonrasında da konusunda uzman saç stilistlerinden fikir ve yardım alınabilmektedir. Önemli olan hem şık hem de ruhunu yansıtan modeli yakalamaktır. Aşağıda uzun saçlara uygun saç modelleri ve yapılışlarını sıraladık.

Bohem saç modeli: Bohem saç modelinde, önemli olan dalgaların doğal görünmesidir. Bunun için öncelikle, saçlara hacim spreyi uygulanmaktadır. Ardından istenilen boyutlarda maşa ile dalgalar yapılmaktadır. Saçlarının bohem tarzında olmasını isteyen kişiler, çiçekli aksesuarlarda kullanabilirler. İstenilen saç aksesuarı, saçın arka kısmına ya da isteğe bağlı olarak sağ ya da sol tarafına yerleştirilebilir.

Omuzu açık ya da sırt dekoltesi olan kıyafet seçecek kişilerin, saçlarını açık bırakmak yerine, ensede topuz modeli seçmeleri daha tarz durmaktadır.

Omuzu açık ya da sırt dekoltesi olan kıyafet seçecek kişilerin, saçlarını açık bırakmak yerine, ensede topuz modeli seçmeleri daha tarz durmaktadır.

Ensede topuz:Omuzu açık ya da sırt dekoltesi olan kıyafet seçecek kişilerin, saçlarını açık bırakmak yerine, ensede topuz modeli seçmeleri daha tarz durmaktadır. İstenilen topuzun yapılması için, topuz süngeri kullanılmaktadır. Saçın kabarmaması için öncelikle saçlara düz fön çekilmekte ve ardından, fırça yardımı ile saçlar en tepede toplanıp, at kuyruğu yapılmaktadır. Sonrasında sünger, yapılan at kuyruğuna sarılarak, saça şekil verilir. Saç süngerinin görünmemesi için, saçlar tel toka ile süngere sabitlenmektedir. Son işlem olarak, saç spreyi sıkılarak saça hem parlaklık verilmektedir.

Düşük at kuyruğu:Özellikle mezuniyet saç modelleri arasından kullanışlı olması nedeniyle, düşük atkuyruğu modeli tercih edilmektedir. Bu modelde, kep takıldıktan sonra, saçlar ense hizasında toplanmaktadır. Saçın kabarmaması ve hacimli durması için saç spreyi kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, baloda vintage tarz kıyafet tercih edenler, düşük at kuyruğu modelini kullanabilirler.

Maşa işleminden sonra, ellerle ya da geniş bir tarak ile saçlar dağıtılmaktadır.

Maşa işleminden sonra, ellerle ya da geniş bir tarak ile saçlar dağıtılmaktadır.

Su dalgası: Mezuniyet gününde, hem şık hem de uzun süre bozulmayacak saç modeli isteyen kişiler, su dalgası modelini tercih edebilirler. Bunun için, öncelikle saç 5 eşit parçaya (isteğe bağlı olarak daha fazla ya da daha az parçaya ayrılabilir). Ardından saç maşası ile kulak hizasından uygulama yapılmaktadır. Saçın dibinden dalga yapıldığı zaman, doğal görünüm yakalanmadığı için, kulak hizasında uygulanması gerekmektedir. Maşa işlemi bittikten sonra, ellerle ya da geniş bir tarak ile saçlar dağıtılmaktadır. Son olarak da saç spreyi ile sabitlenmektedir.

Doğal atkuyruğu: Hem örgü hem de at kuyruğu isteyen kişiler, saçlarını enseden topladıktan sonra, balık sırtı örgü ile kendilerine ayrı bir tarz katabilirler. Uygulama son derece kullanışlı ve hem kep töreninde hem de baloda rahatlıkla kullanılmaktadır.

Uzun saç modelleri arasında, özellikle sırt dekolteli elbise giyecek kişiler için harika bir tarzdır. 

Uzun saç modelleri arasında, özellikle sırt dekolteli elbise giyecek kişiler için harika bir tarzdır.

Dalgalı at kuyruğu: Dalgalı at kuyruğu saçın tepesinden toplanan bir model değildir. Saç ense hizasında toplandıktan sonra, saçtan bir tutam alınarak, yapılan atkuyruğu saç ile tutturulmaktadır. Saçları düz olan kişiler, uygulamadan evvel saçlarına maşa ile dalga yapabilirler. Bu sayede, daha hoş bir görünüm elde edilmektedir. İşlem sonunda, saçın kabarmaması için saç spreyi ile sabitlenmesi gerekmektedir. Uzun saç modelleri arasında, özellikle sırt dekolteli elbise giyecek kişiler için harika bir tarzdır.

Dağınık topuz: Mezuniyette hem şık hem de doğal bir tarz isteyen kişiler, dağınık topuz modelini tercih edebilirler. Bu modelde önemli olan topuz yapılırken, saçın her iki yanından ince tutamlar bırakılmasıdır. İsteğe bağlı olarak, saç spreyi de kullanılabilmektedir.

Uzun saçlılar, sahte bob modeli ile kısa saç görünümü elde edebilirler.

Uzun saçlılar, sahte bob modeli ile kısa saç görünümü elde edebilirler.

Sahte bob modeli: Uzun saçlı olanlar, sırf mezuniyet için saçlarını kestirmeye gerek duymadan, sahte bob modeli ile kısa saç görünümü elde edebilirler. Bunun için öncelikle, saçlara maşa ile dalga yaptıktan sonra, geniş bir tarak ile taranır. Ardından, ensenin biraz altından at kuyruğu yapılır. Sonra, yapılan at kuyruğu döndürülerek, saçların içine tel toka ya da firkete kullanılarak tutturulmaktadır. Bu sayede, hem şık hem de kısa bir görünüm elde edilmektedir. Mezuniyet balosunda, arkadaşlarını şaşırtmak isteyen kişiler, bu yöntemi uygulayabilirler.

Fransız topuzu: Fransız topuzu, sırt dekoltesi olan kıyafetlerle çok şık duran bir modeldir. Uygulamasını evde yapacak kişiler, ilk denemede başarısız olabilirler. Ancak buna zamanı olmayanlar, kuaförde uzman ellere yaptırabilirler. Bu modelde, normal topuz modelindeki gibi topuz süngeri kullanılmamaktadır. Onun yerine saçlar, saçın içine ince tel tokalarla tutturulmaktadır. Bu şekilde, şık ve sade bir görünümle, dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Kep atma töreninde, uzun saç modelleri arasından genellikle at kuyruğu ve açık saç modellerini tercih etmek, kepi tutturmak için daha kullanışlıdır. Ancak gece balo için tercih edilebilecek çeşitli modelleri yukarıda sizler için sıraladık. Saç modelinize ekstra şıklık içim sim ya da aksesuarlarda kullanabilirsiniz.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

  • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim