Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Çeşit çeşit meyveler tezgâhlardaki yerlerini alarak, göz zevkimize hitap ediyor. Hepimiz meyve yemeyi seviyoruz fakat fazla meyvenin de zararlı olduğunu uzmanlar belirtiyor. O halde ne kadar meyve tüketmeliyiz? Meyvenin insan vücuduna faydası ne? İşte meyve tüketimi hakkında bilmeniz gereken 5 bilgi…
Eklenme:
 Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Meyve yemenin insan sağlığına bir sürü faydası var örneğin, yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden kansere karşı koruyucu özellik taşıdığını uzmanlar belirtiyor. Bu kanser önleyici antioksidan öğelerin özellikle yaz meyvelerinin içeriğinde olduğunu söyleyen uzmanlar meyvelerin vitamin dolu olduğunu ve enerji verdiğini de sık sık belirtiyor. Özellikle çocukların bol meyve tüketmesinde fayda olduğunu söyleyen uzmanlar, büyüme ve gelişmeye büyük oranda artısı olduğunu da belirtmişlerdir. Meyve içindeki posa sayesinde doygunluk hissi verir, kilo problemi olanların, sağlıklı beslenmek isteyenlerin ve kolestrol problemi olanların da tercihi oluyor. İçindeki posa sayesinde kişi uzun süre açlık hissetmez ve şeker ihtiyacını karşıladığı için de tatlı yeme ihtiyacını oluşmaz. Önemli noktalardan bir tanesi meyvenin yeteri kadar tüketilmesidir. Meyvenin ihtiyaçtan fazla yenmesi durumunda ekstra enerji alımına neden olacağından dolayı ideal kiloda dengesizliğe sebebiyet verilmiş olur. Meyve karbonhidrat ve şeker içeren bir besindir ve fazla yenmesi durumunda fazla kalori alınmasına sebep olur. Bu yüzden meyve tüketirken ne kadar tüketmemiz gerektiğine dikkat etmeli ve ihtiyacımız olanı almaya özen göstermeliyiz.

Meyveler Ne Zaman ve Nasıl Yenmeli?

Şüphesiz, meyve yemek sağlıklı olmamız için çok önemlidir.  Önemli bir besin kaynağıdır. Fakat meyvelerin vitaminlerinde daha çok faydalanmak için ne zaman ve nasıl yiyeceğimiz de çok mühimdir. Vücudun daha fazla enerji alması ve daha az sindirim sorunu yaşamak için meyveleri doğru yemek önerilmektedir. Meyveler doğru şekilde tüketildiğinde hastalıklara karşı direnci artıracaktır ayrıca vitaminler sayesinde sindirim sistemini güçlendirir. Vitaminler, lifler, potasyum, folik asit ve daha birçok besin öğesi bakımından zengin olan meyveler kalp hastalıklarına yakalanma riskini ve tansiyonu düşürmeye yardımcı besin kaynaklarıdır. Meyveleri çok fazla ve dikkatsizce tüketmek vücuda yarardan çok zarar verebilmektedir.

Meyve Aç Karnına Tüketilmelidir

Meyveyi yemeklerden sonra tok karna değil, aç karna yiyin, başka yiyeceklerle birlikte tüketmeyin. Vücut meyveleri sindirmek için farklı enzimler salgılar. Meyve içeriğindeki basit şekerin de vücut tarafından tamamen emilmesi gerekir. Tek başlarına yenildiğinde mide meyvelerin içerisindeki lif ve basit şekerleri daha kolay sindirecektir. Yani meyve tüketiminde bu kural oldukça önemlidir. Hazımsızlık, mide yanması, geğirme ve buna benzer sorunlar yaşıyorsanız, bunların nedeni meyveleri yemeklerden sonra, dolu mide ile tüketmek olabilmektedir.

Günde Ne Kadar Meyve Tüketmeliyiz?

Bir kişi günde 2-3 porsiyon kadar meyve yiyebilir. Bu değişiklik kişinin yaşı, kilosu ve cinsiyetiyle alakalıdır. Çocuklarda meyve tüketimi günde en az 3 porsiyon olmalıdır. Özellikle büyümü çağındaki çocuklarda bu oran yükselebilir. Bir porsiyon meyve tarifi: 1 küçük boy elma, armut, şeftali veya 1 çay bardağı kiraz, erik veya çilektir. Karpuz kavunun 1 porsiyonu 2 parmak kalınlığında hilal şeklinde kesilmiş 1 ince dilim miktarıdır.

Kuru Meyveleri Çok Sık Yememek Gerekir

Kuru meyveler daha fazla şeker içermesi açısından sık tüketildiğinde zararlı olabilmektedir. Genellikle akşamları yemekten sonra içilen çayın yanında yenen veya sabahları kahvaltılarda tüketilen meyveler ishal de yapabilmektedir. Dengeli tüketildiği sürece faydalı olan kuru meyveler sınırlı tutarda yendiğinde sindirim sisteminize fayda sağlayacaktır.

Yatma Saatine Yakın Meyve Tüketilmemelidir

Uyku saatlerine yakın yenilen meyveler içindeki şeker miktarından dolayı enerji yükseltir ve uykunun kaçmasına sebep olabilir. Ayrıca C vitamini içeren meyveler ekstra uyku kaçırır. Bu yüzden gece yatmadan önce meyve yemek çok sağlıklı bir durum değildir, gündüz yenen meyve enerji verdiği için tavsiye edilir.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Çocukları hastalıktan korumanın yolları
4 10 2020 - 09:46
Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri
2 10 2020 - 09:21
Sağlıklı yaşam için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 besin
29 09 2020 - 16:51
Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları
29 09 2020 - 16:37
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Asitli içeceklerin hiç duymadığınız zararları
20 09 2020 - 18:42
Yorum Yap