Kadın

Meyve ve Sebzelerin Üzerindeki Tarım İlaçları Nasıl Temizlenir?

Sağlıklı yaşamın değişmez bir şartı olan sağlıklı beslenme için meyve ve sebze tüketmenin ne derece büyük bir öneme sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak meyve sebzeleri tüketirken sağlığımızdan olmamıza yol açan tarım ilaçlarının varlığını unutabiliyor, sağlık kazanmak isterken uzun vadede sağlığımızdan olabiliyoruz. Siz de meyve sebzelerdeki tarım ilaçlarını temizleme hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Tarım İlaçları Neden Zararlıdır?

Tükettiğimiz meyve ve sebzelerin vücudumuzda fayda yerine zarara yol açmasına neden olan tarım ilaçları, etkili bir şekilde temizlenmediği takdirde vücudumuza birçok farklı kimyasal madde almamıza yol açabiliyor. Evimizde tükettiğimiz çoğu besin üzerinde pestisit adı verilen tarım ilaçları taşıyor ve bizleri risk altında bırakıyor.

Tarım faaliyetleri esnasında yiyecekleri böcek gibi asalaklardan ya da mikroorganizmalardan korumak adına pek çok tarım ilacı kullanılıyor ve ne yazık ki bu ilaçların önlenemez derecede fazla çeşidi bulunuyor. Öyle ki Türkiye’de her sene her 33 bin ton hektarda 26 kilo tarım ilacı kullanılmış oluyor ve bu rakamlar bizleri Avrupa’da en çok tarım ilacı kullanan ülke yapıyor.

Kısa vadede zararları belirgin şekilde gözlemlenemese de uzun vadede cilt, akciğer, deri, beyin, sinir sistemi ve hormonlar üzerinde ölümcül hastalıklara ya da kalıcı deformasyonlara yol açabilen sebzelerde tarım ilacı kullanımı, ailemizin ve bizim sağlığımız için kesinlikle arındırılması gereken maddeler oluyor.

Tarım İlacı En Çok Nelerde Bulunur?

2014 senesinde yapılan bir çalışma gelişigüzel şekilde seçilmiş ve pazarda satılan 309 farklı sebze ve meyve üzerinde tarım ilacı oranını değerlendirmiş ve bu yiyeceklerin 4’te 1’inde Türk Gıda Kodeksi tarafından belirlenen sınırın üstünde tarım ilacına rastlandığı kaydedilmiştir.

Tarım ilacı bakımından en tehlikeli yiyeceklerin şeftali, çilek, üzüm, kereviz ve elma olduğu görülmüş, tarım ilacı kalıntısı bakımından en az risk içeren yiyeceklerin ise avokado, soğan ve ananas olduğu belirtilmiştir.

Meyve ve Sebzelerdeki Pestisitler Nasıl Temizlenir?

Tarım ilacından nasıl korunuruz sorusu kendi sağlığı gibi  ailesinin sağlığını da korumak isteyen bilinçli bireylerin bunca zarar karşısında aklına gelen ilk sorudur. Organik tarım ürünleri tercih etmek, bu mahsullerde doğal ilaçlamaların yapılması nedeniyle korunmanın en kesin yoludur. Ancak her yiyeceği her zaman organik olarak bulmak mümkün olmamakta ve organik tarım ürünlerinin ekonomik açıdan pek de avantajlı olmadığı görülmektedir. Bu durum karşısında tarım ilaçları nasıl yok edilir sorusu gündeme gelmektedir.

Tahmin edilebileceği üzere su ile yıkamak tarım ilaçlarını uzaklaştırmada yetersiz kalmakta, hatta halk arasında yaygın kullanılan bir yöntem olan sirkeli su dahi tek başına etkili sonuçlar vermeyebilmektedir.

Tarım ilacı nasıl temizlenir sorusunun yanıtı için aşağıdaki karışımla meyve sebzeleri yıkamaya başlayabilirsiniz:

  • 1 yemek kaşığı limon ya da greyfurt suyu
  • 1’er su bardağı sirke ve su (Evde sirke yapımı ile daha doğal ürünler kullanmayı tercih edebilirsiniz.)
  • 1 tatlı kaşığı karbonat

Malzemeler birbiri içinde çözünene kadar karıştırılır ve sonrasında elde edilen bu sıvı bir sprey şişesine boşaltılır. Taze meyve ve sebzeler üzerine kullanmadan önce sıkılır ve 5 ila 10 dakika kadar bekledikten sonra bol suyla durulanan yiyecekler tüketmeye hazır hale gelir. İşlemi kolaylaştırmak adına yeşil ve iri yapraklı sebzeleri derin bir kap içerisinde yapmanız mümkündür.

Zor Durumlarda Kurtarıcınız Olacak Harika Mutfak Hileleri yazımızda ihtiyacınız olan diğer ipuçlarını bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu