Sağlık

Meyve Diyeti İle Zayıflama Yolları

Meyve Diyeti İle Zayıflama

Sağlıklı kilo vermek isteyenler için en ideal diyetlerden biri meyve diyetidir. Meyvelerin yağ oranı düşüktür ve içerdikleri karbonhidratlar vücuda enerji verir. Düşük kalorili meyveler tercih edebilirsiniz. Meyvelerin bir kısmı yüksek oranda lif içerir ve bu sayede uzun süre tok kalmanıza yardımcı olurlar. Aynı zamanda iştahı kontrol altına alırlar. Düşük kalorili diyet programlarında da genellikle meyveler ve sebzeler ağırlıkta olmaktadır. Tabi, diğer besinleri de öğünlerinizden çıkarmamanız önemlidir.

Meyve Diyeti İle Zayıflama Yolları

Meyve diyeti kuralları

  • Taze meyveler tercih edin.
  • Kuru meyve, konserve meyve ve meyve sularından uzak durun.
  • Meyve salataları yapın.
  • 2 saatte bir en az 100 kalorili meyve yiyin.
  • Meyve diyeti yaparken fiziksel aktivitelerden olabildiğince kaçının.
  • Günde 10 bardak su için.
  • Kafeinli ve şekerli içecekler yasak değildir.

Meyve diyetinde önerilen meyve grupları

  1. Sulu Meyveler

Karpuz ve kavun gibi su oranı çok yüksek olan meyveler yiyebilirsiniz. Örneğin; kavun içerdiği iyi miktardaki karbonhidrat sayesinde anlık enerji sağlar. Antioksidan ve C vitamini, potasyum ve magnezyum bakımından da zengin bir yaz meyvesidir. Sindirim ile vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Sulu meyveler aynı zamanda sağlıklı kilo vermenizi sağlar. Kilonuzu sabit tutar.

  1. Düşük Karbonhidratlı Meyveler

Elma, nar, şeftali, papaya, portakal ve kavun gibi az kaloriyi meyveler, vücut fonksiyonları için gerekli enerjiyi verir. Aynı zamanda yağ yakımı hızlandırmaya yardımcı olur.

  1. Çilek Ve Limon

Limon, çilek, kızılcık, yaban mersini ve böğürtlen gibi yüksek oranda C vitamini içeren birçok meyve bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkı sağlar. Aynı zamanda toksinlerin atılımını kolaylaştırır ve detoks etkisi gösterir.

Mango, muz ve ananas gibi meyveler de yüksek oranda şeker içermektedir. Fakat oldukça besleyici meyvelerdir. Beslenme uzmanları, yorgun ve huzursuz hissettiğinizde bu meyvelerin size enerji sağlayacağı konusunda hem fikirdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu