Meyan Kökü Ne İşe Yarar? Meyan Kökünün Cilt, Saç ve Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

NAVİGASYONMeyan Kökünün Cilde FaydalarıCildi AydınlatırGüneşten Zarar Görmüş Cildi KorurMeyan Kökünün Sağlığa FaydalarıÜlseri iyileştirirDiyabet için FaydalıRomatizmayı EngellerBağışıklık Sistemini GüçlendirirMeyan Kökünün Saça FaydalarıKepeği AzaltırSaç Büyümesini Destekler Glycyrrhiza bitkisinin türlerinden gelen bitkisel kök meyan köküdür. Bu bitkisel kök, pek çok tıbbi özellik içerir. Meyan kökü bilimsel adı Glycyrrhiza glabra’dır. Güçlü bir anti-enflamatuar olarak işlev görür. Soğuk algınlığı, mide problemleri, solunum hastalıkları, karaciğer […]

27.02.2019 - 21:10
27.02.2019 - 21:10
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Glycyrrhiza bitkisinin türlerinden gelen bitkisel kök meyan köküdür. Bu bitkisel kök, pek çok tıbbi özellik içerir.Meyan kökü bilimsel adı Glycyrrhiza glabra’dır. Güçlü bir anti-enflamatuar olarak işlev görür. Soğuk algınlığı, mide problemleri, solunum hastalıkları, karaciğer problemleri, cilt hastalıkları ve enflamatuar hastalıklar gibi çeşitli sağlık sorunlarını iyileştirme yeteneğine sahiptir. Meyan kökü, cilt, sağlık ve saç için faydalarının listesi aşağıdadır.

Meyan Kökünün Cilde Faydaları

Cildi Aydınlatır

Meyan kökü, cildi parlatmada son derece etkilidir. Meyan bitkisinin özü olan Glabridin, cilt parlatıcı görevi görür. Melaninin gelişimini baskılayarak cildi parlatmada harikalar yaratır. Melazma ve hiperpigmentasyon hastaları için özellikle yararlıdır. Anti-enflamatuar özelliklerin varlığı nedeniyle meyankökü sivilce eğilimli veya hassas ciltler için de oldukça etkilidir.

Güneşten Zarar Görmüş Cildi Korur

Meyan kökü antienflamatuar özellikleri, cilt ultraviyole radyasyona maruz kaldığında serbest radikal türlerinin oluşumunu engellemede çok etkilidir. Meyan kökünün etkinliğini arttırmak için, avokado yağı veya kırmızı havuç ile karıştırmanız önerilir. Meyan kökü, avokado yağı veya kırmızı hurma yağı ile karıştırıldığında cildinizi güneşin zararlı ışınlarından çok etkili bir şekilde korur.

Meyan Kökünün Sağlığa Faydaları

Ülseri iyileştirir

Meyan kökü ülser iyileştirici özelliklere sahiptir. Meyan kökü içindeki flavonoidlerin ülser iyileştirici bileşikler olduğu araştırmalar sonucu bilinmektedir. Ülseri tetikleyen mide asidinin salgılanmasını azaltmak yerine, mide-bağırsak sisteminin genel sağlığını teşvik ederek çalışırlar. Meyan kökü, mide ülserlerine bağlı ağrının azaltılmasında oldukça etkilidir.

Diyabet için Faydalı

Bu bitki yağlı karaciğer, artrit ve diyabet iltihabı belirtileri olan kişiler için oldukça fayda sağlar. Meyan kökü aynı zamanda güçlendirici bir toniktir. Bu bitki, östrojen hormonu olan kadınlara da destek verebilir.

Romatizmayı Engeller

Meyan kökü romatizmayı vücuttan uzak tutmada çok etkilidir. Meyan kökü içerek mevcut olan romatizma ile ilişkili rahatsızlığı giderebilirsiniz. Daha iyi sonuç almak için meyan kökü, hünnap ve tarçından elde ettiğiniz bir çay tüketebilirsiniz. Meyan kökü, hünnap ve tarçın ile karıştırıldığında romatizmanın iyileşmesini maksimuma çıkarır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Meyan kökünün şaşırtıcı sağlık faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek de bulunmaktadır. Sindirim, üreme, boşalma, sinir ve solunum sistemlerini sağlıklı tutmada harikalar yaratır. Böylece vücudu genel olarak sağlıklı tutar. Bu bitkisel kök, beyini beslemekte ve zihni sakinleştirmede de harikalar yaratır. Aynı zamanda dayanıklılığı artırarak, kronik yorgunluk sorununu azaltır. Karaciğere toksinleri nötralize etmesi için yardımcı olur.

Meyan Kökünün Saça Faydaları

Kepeği Azaltır

Meyan kökü ile kepek probleminden kolayca kurtulabilirsiniz. Saçınızı bu sorunu gidermek için bu şaşırtıcı bitki kökü ile yıkayın. Saç derisini yatıştırırken, , kafa derisi bozukluğu olan kepek problemini azaltır. Bu bitki saç dökülmesinden de kurtulma konusunda oldukça etkilidir.

Saç Büyümesini Destekler

Saç dökülmesi veya kellik gibi sorunlar sizi rahatsız ediyorsa, meyan kökü ile bu problemlerden kurtulabilirsiniz. Bunun nedeni ise; Bu mükemmel bitkisel kök, saç büyümesini de desteklemede harikalar yaratır. Meyan kökünü günlük şampuanınıza karıştırıp kolayca saç dökülmesini önleyen bir şampuan elde edebilirsiniz.

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim