Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Mevsim geçişlerinde saç bakımı nasıl olmalı?

Mevsim geçişlerinde saçların daha fazla döküldüğü ve yıprandığı artık bilinen bir şey… Peki, özellikle sonbahara giriş yaptığımız bu zamanlarda daha sağlıklı saçlara sahip olmak için ne yapılmalı? İşte, mevsim geçişlerinde dikkat edilmesi gereken maddeler…
Eklenme:
 Mevsim geçişlerinde saç bakımı nasıl olmalı?

Kış mevsimi yaklaşıyor, soğuk havalar cildimiz kadar saçlarımızı da etkileyecek. Özellikle mevsim geçişlerinde saç bakımı dikkatli yapılmalı. Peki mevsim geçişlerinde saç bakımı nasıl olmalı? İşte saçlarınız için hayat kurtaracak tüyolar…

Mevsim geçişlerinde saç bakımı için yapılması gerekenler

Saçlar, vücudumuzun en çok bakım isteyen bölümlerinden biridir. Doğru zamanda doğru ürünlerin kullanılması, sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi ve saç bakımında gerekli hassasiyetin gösterilmesi sayesinde, saçlarımızla yaşadığımız problemleri çözüme kavuşturabiliriz. Saç bakımında mevsim geçişi dönemleri büyük önem taşır. Sonbahara girdiğimiz bu zamanlarda saçlarda daha fazla yıpranma, daha fazla dökülme ve daha fazla kırılmalar meydana gelmektedir. Mevsim geçişlerinde saç bakım önerileri uygulamak büyük önem taşır. Bu içeriğimizde mevsim geçişlerinde saç bakım önerileri ile ilgili bilgileri sizlere sunarak daha sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmanızı sağlayacağız.

Mevsim geçişlerinde saç bakımı nasıl olmalı?

Mevsimlerin değişmesi ile insan vücudunun bazı yerlerinde değişimler meydana gelir ve bu değişimlerin en çok kendini gösterdiği yerlerin başında ise saçlar gelir. Saçlar, yapı itibari ile hassas olduğu için mevsim geçişlerinden etkilenirler. Ancak doğru şekilde bakım yapılmasıyla bu zararlı etkileri en aza indirmek hatta ortadan kaldırmak mümkündür. İşte bu dönemde uygulamanız gereken saç bakım yöntemleri…

Saç dökülmesine karşı etkili şampuan kullanın

Saçların kirlenmesi bazen gözümüzle göremeyeceğimiz şekilde saça içeriden zarar verir. Saçta bulunan toz ve kir saçı yıpratır. Bu durumda alabileceğiniz en iyi önlem saçı yıkamak ve kullanacağınız şampuana dikkat etmektir. Mevsim geçişlerinde kullandığınız şampuanın özellikle saç dökülmelerine karşı üretilmiş olmasına dikkat ederek saçlarınızı temizleyerek ilk bakımı yapabilirsiniz.

İçerisinde mineral ve vitaminlerin bulunduğu, kimyasal madde içermeyen, saç dökülmesine karşı özel üretilmiş şampuan kullanmanız, mevsim geçişlerinde saçlarınızın zarar görmesini engellemeye yardımcı olacaktır.

Dökülme karşıtı bakım maskeleri uygulayın

Dünyamızda birçok mucizevî bitki vardır ve her bir bitkinin kendine özel bir yapısı ve insana sağladığı faydalar vardır. Zeytinyağı, jojoba yağı, aloe vera jeli gibi doğanın mucize bitkilerinin yağlarından faydalanarak saçlarınıza bakım yapmanız, mevsim geçişlerinin saçlarınıza zarar gelmesini engelleyecektir.

Saçların matlaşmasına, kuruyup kırılmasına ve hatta dökülmesine karşı saç bakım kürleri uygulayarak saçlarınızın zarar görmesini engelleyebilir ve hatta daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç derisi masajını unutmayın

Özellikle saç derisi problemlerinin en çok yaşandığı dönem mevsim geçişleridir. Havaların birden soğuması ya da birden ısınması, insan vücudunsa değişik bazı reaksiyonlara neden olur. Bu durumlardan etkilenmemek için saç derinize masaj yapmanız ve masaj yaparken de saç bakım yağları kullanmanız, saçlarınızın daha sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Badem yağı, zeytinyağı, sarımsak kürü ya da Hint yağı gibi saç derisini beslemeye yardımcı olan saç bakım yağlarını saç derinize masaj yaparak uyguladığınızda, saç deriniz beslenmeye başlar ve böylelikle herhangi bir zarar görmeden mevsimleri geçirebilirsiniz.

Sağlıklı beslenmeye dikkat edin

Beslenme alışkanlığının sağlıklı veya sağlıksız olması doğrudan tüm bedeninizi etkiler. Saçların sağlıklı kalması da beslenme alışkanlığınıza bağlıdır. Doğru besinleri tüketmeye dikkat ederseniz zamanında saç sağlığınızı da garanti altına almış olursunuz. Özellikle kırmızı et ve yumurta gibi protein ve demir kaynakları tüketerek saç sağlığınızı korumaya alabilirsiniz.

Mevsim geçişlerinde saç bakım önerileri arasında uzmanların üzerinde en çok durdukları konulardan biri olan sağlıklı beslenmedir. Bu aynı zamanda hastalıklara karşı da kendinizi koruma kalkanına almış olmanızı sağlar.

Evde doğal saç bakım maskesi uygulayın

Saç bakım maskeleri, saçların sağlıklı kalmasına en çok yardımcı olan bakım yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor. Zeytinyağı maskesi, jojoba yağı maskesi, argan yağı maskesi, Hint yağı maskesi gibi doğanın sunduğu mucizevî bitkilerden elde edilen saç bakım maskeleri bütçenizi zorlamadan harika bakımlar sunar.

Evde yapabileceğiniz birçok saç bakım maskesi sayesinde saçlarınızın mevsim geçişlerinde zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Kışın saç bakımı nasıl yapılmalı?

Yaz mevsiminde saç bakımı yapmak kısmen daha kolay olabilir fakat kış mevsiminde saçlar ekstra bakım ister. Özellikle kış mevsiminde sıcak suyla saç yıkamayı bırakmalısınız. Çünkü uzmanların görüşüne göre saçların doğal nem dengesini kaybetmesine neden olan aşırı sıcak su, kış mevsiminde daha fazla tercih edilir ve bu da saçların zarar görmesine neden olur.

Sadece sıcak su değil, aynı zamanda marketlerde satılan şampuan ve kremlerin kimyasal içerikle dolu olması da ayrıca saçların daha fazla görmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden kışın saç bakımı yaparken kimyasal içerikli şampuanlardan uzak durmanız ve bitki özlü saç bakım ürünlerine geçmeniz önerilir.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Vajina sağlığını olumsuz etkileyen yiyecekler
23 10 2020 - 10:27
Hamilelerin uzak durması gereken meyveler
22 10 2020 - 14:34
Doğal saç bakım yağları ve faydaları
22 10 2020 - 13:27
Hamilelerin tüketmesi gereken 10 meyve
22 10 2020 - 10:21
Kırışıklık gideren doğal maske tarifleri
21 10 2020 - 16:08
Cilde iyi gelen vitaminler
21 10 2020 - 10:14
Yorum Yap