Metin Balcı yerli baz istasyonu hakkında: Ar-Ge’ye dayalı çalışmalarımız ile 5G ve ötesini hedefliyoruz

ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü Metin Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının desteğiyle Savunma Sanayii Başkanlığının koordinasyonunda, ASELSAN ana yükleniciliğinde, Netaş ile Argela'nın destekleriyle düzenlenen, üretim, kurulum ve devreye alınma aşamasında 100'den fazla yerli kurum ve bu kurumlardaki Türk mühendis ve teknisyenlerin çaba sarfettiği Türkiye'nin ilk milli baz istasyonu ULAK'ın ticari operatörlerin şebekelerinde de söz konusu performansını ispat ettiğini belirtti. 

11.08.2019 - 19:32
12.08.2019 - 11:55
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek planı çerçevesinde ülkenin telekom altyapısını yerli ve milli teknolojik gelişmelere dönüştürme sürecinin başlatıldığını hatırlatan Balcı, Külliye’nin ardından BTK’nın da mobil iletişim altyapısının ULAK baz istasyonlarıyla karşılanmaya başlanması, Türkiye’nin üst yönetiminin dijital dönüşüm ve bu dönüşümü destekleyecek iletişim altyapılarında yerlileşme ve millileşme gayretlerine verdiği desteğin, bu konudaki yönlendirmesinin en somut örneğidir.” dedi.

“Türkiye’nin yerli baz istasyonunun, BTK’da da devreye girmesi sisteme olan güvenin her geçen gün arttığının göstergesidir.” ifadelerini kullanan Balcı, dijital dünyadaki dönüşümün en önemli unsuru olan yerliliğin, ülkenin en önemli şirketi Külliye’nin ardından iletişimin en önemli kurumunda da dikkat çektiğini vurguladı.

İlk başlarda Güvenli İnternet Tırları’nda yürürlüğü sağlanılan ULAK baz istasyonunun sonradan BTK binasında kullanılmaya başlandığını anlatan Balcı, “Sistemimizin Külliye ve BTK’da kullanılır olmasının bize yeni ufuklar açacağını, ULAK Baz istasyonu ve MAYA Ağ Yönetim sistemlerimizin başta operatörlerimiz, ilgili kamu birimlerimiz olmak üzere tüm kurumlarımızın ve çok daha önemlisi tüm halkımızın tercihi haline geleceğini değerlendiriyoruz.” dedi.

Ar-Ge’ye dayalı yaklaşımımız ile 5G ve ötesine doğru çalışıyoruz

ULAK baz istasyonlarının, Evrensel Hizmet Projesi, Ticari Operatör Şebekeleri, Kamu Güvenliği ve Acil Durum Haberleşme Şebekesi’nde kullanılmasının öncelikli amaçları arasında bulunduğunu belirten Balcı, şöyle bir açıklama yaptı:

“Bir taraftan mevcut yeteneklerimizi sahada yaygınlaştırmaya, farklı sistemler ile entegre şekilde çalıştırmaya gayret ederken, Ar-Ge’ye dayalı ürün odaklı yaklaşımımız ile 5G ve ötesine doğru çalışmalarımıza da devam ediyoruz. 5G ve ötesine giden yolda ULAK 4,5G sistemlerimiz ve 5G Hazır Şebeke Yönetim ve Analiz Sistemi’miz MAYA ile azami oranda sahada kullanım yeri bulabilmek ve buralarda kazandığımız birikim ve saha tecrübelerden de istifade ederek ekosistemimizle süratle, somut ve planlı adımlar ile ULAK 5G sistemlerimizi de kullanıma sokmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda boşa geçirdiğimiz her bir dakikayı ülkemiz için bir kayıp olarak değerlendirmekteyiz.”

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim