1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?
Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

A+A-

İnsan vücudunun genel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ve gündelik yaşantı içerisinde eylemde bulunulabilmesi için gereksinim duyulan enerjiyi, gün içerisinde tüketilen besinleri yakarak, oluşturan metabolizma, bu yönü ile çok önemlidir. Temel olarak insan vücuduna alınan kalorilerin enerji haline dönüştürülmesi olarak tanımlanabilen metabolizmanın durumu herkeste farklılıklar gösterir.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler 

Eğer metabolizma besinlerin sindirilmesi ve yakılması sürecini çok yavaş şekilde gerçekleştirir ise vücutta enerji kaybının yaşanmasının dışında pek çok farklı sağlık sorununun meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden de her zaman metabolizmayı hızlandıran yiyecekler tüketmeye ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olunmasına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle de metabolizmada yavaşlamaya neden olabilecek fiziki eylemlerden ve besinlerden uzak durulması gerekir. 

Metabolizmanın Yavaşlamasının Nedenleri? 

Vücuda alınan kalorilerin temel faktör olduğu metabolizmada yavaşlamaya neden olabilecek en önemli husus yeterli düzeyde karbonhidrat ve kalori alımının gerçekleştirilmemesidir. Bu yüzden de günümüzde vücudundaki fazla yağlardan kurtulmak ya da vücut formunu korumak amacı ile diyet yapan kişilerde metabolizma yavaşlaması problemi çok yaygın olarak görülebilir. Aslında bu tarz niteliklere sahip olan diyet programları ile kişinin vücudundaki fazla kilolardan kurtulmak için metabolizmasının yavaşlamasına neden olarak, vücutta kilo artışı eğiliminin daha yüksek seviyede olmasına neden olur. [ilgiliicerik icerik_id="11614"]

Günümüzde metabolizma yavaşlaması problemine neden olan ve yaygın olarak yapılan hatalar arasında; 

  • Düşük hareketlilikte bulunmak, 
  • Uyku düzeninin olmaması, 
  • Protein alımının düşük seviyede tutulması, 
  • Yeterli kalori alımının gerçekleştirilmemesi, 
  • Gün içerisinde az su tüketilmesi, 
  • Şekerli içeceklerin tüketilmemesi, 
  • Zararlı yapıya sahip olan ilaç sınıfındaki zayıflama ürünlerinin kullanılması, 

Gibi hususlar yer alır. 

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? 

Metabolizmanın hızlı çalışması, vücut fonksiyonlarının yerine sorunsuzca getirilmesine yardımcı olabileceği gibi vücuttaki fazla kalorilerin yakılarak, yağa dönüşmesinin önüne geçilebilmesine ve aynı zamanda da vücut direncinin daha yüksek olmasına yardımcı olur. Bu yüzden de metabolizmayı hızlandıran yiyecekler konusunda daha hassas bir şekilde hareket edilmesi gerekir.  

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Temel olarak metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamak üzere günlük su tüketiminin 2 -2.5 lt düzeyinde olmasına dikkat edilmesi, öğünlerin atlanmadan sağlıklı beslenilmesi, vücuda hareket kazandıracak şekilde egzersiz uygulamalarının yerine getirilmesi gerekir. Bu şekilde vücuttaki metabolizma hızının arttırılabilmesi sağlanabilir. Tüm bunlar haricinde metabolizmayı hızlandıran yiyecekler ile de metabolizmadaki yavaşlamaların önüne geçebilir ve çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olunabilir. Metabolizmanın daha hızlı ve daha iyi şekilde çalışmasında yardımcı olacak besinler arasında; 

Zencefil 

Vücutta sindirim fonksiyonunun düzenlenmesine yardımcı olan zencefil, vücut sıcaklığının artmasına ve aynı anda metabolizmada önemli bir hızlanma sağlar. 

Tarçın 

Vücutta kan şekeri değerlerinin dengelenmesini sağlayan tarçın özellikle Tip-2 diyabet ile mücadele eden kişilerde yoğun iştahın düşürülebilmesine yardımcı olur. 

Yeşil Çay 

Modern toplum dünyasında özellikle popüler hale gelen sağlıklı yaşam olgularından birisi konumunda bulunması nedeni ile son yıllarda yüksek tüketim oranlarına sahip olan yeşil çay, vücut ısısının artışına yardımcı olur ki beraberinde içeriğinde yer alan ‘fenol’ isimli bileşen ile metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.  

Greyfurt 

Sindirim sistemini düzenlemesi ve düşük kalori değerlerine sahip olması sayesinde hem diyet programları için ideal olan hem de metabolizmanın hızlı çalışarak, vücuttaki kalorilerin yağa dönüşmesinin yerine enerjiye dönüşerek, fazla kilo problemleri ile mücadele etmek durumunda kalınmamasını sağlar. [ilgiliicerik icerik_id="11562"]

Lif İçeren Bitki ve Meyveler 

Lif vücutta metabolizmanın dengelenmesi ve düzenlenmesi konusunda en somut etkileri içeren husustur. Bu yüzden de özellikle sağlıklı beslenme temeli üzerinde lif oranı yüksek olan meyve ve sebzeleri tüketmek gerekir. Bu noktada incir, avokado, armut, böğürtlen, çilek, Hindistan cevizi, bezelye, enginar, bamya, kabak ve brüksel lahanası gibi sebze ve meyvelerin bol bol tüketilmesi önerilir. 

Protein İçeren Besinler 

Vücutta kalori oluşumuna ve bununla birlikte kalori yakımı işlemi için metabolizmanın hızlanmasına doğal olarak yardımcı olacak besin grupları arasında protein içeriği yüksek olan gıdalarda yer almaktadır. Ancak burada önemli husus protein miktarı yönünden zengin olurken, sağlık açısından zararlı bileşenler içeren ürünlerden kaçınılmasıdır. Bu konuda süt ve süt ürünleri ile birlikte kabak çekirdeği, kırmızı et, beyaz et, fasulye, mercimek ve nohut gibi protein açısından yüksek değerlere sahip olan sağlıklı ve doğal besinlerin tüketilmesi metabolizmayı hızlandıran yiyecekler konusunda tercih edilebilir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum