Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Metabolizmanızın Hızını Arttırmanın Yolları Neler? Metabolizma Hızlandırma Yöntemleri

Son Güncelleme:
 Metabolizmanızın Hızını Arttırmanın Yolları Neler? Metabolizma Hızlandırma Yöntemleri

Sağlığını düşünen herkes için kilo kontrolü oldukça önemlidir. Bu nedenle aldığı fazla kilolardan doğal şekilde kurtulmak isteyenlerin metabolizma hızlandırma yöntemleri hakkında araştırmalar yaptıklarını görüyoruz. Büyük çabalar göstermeden bünyenin daha hızlı çalışmasını ve sağlıklı bir şekilde ideal kiloya ulaşmasını sağlamak mümkündür. Sizler de metabolizmayı hızlandırmanın yollarını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

metabolizma hızlandırma yolları

Metabolizma Hızlandırma

Metabolizmayı Hızlandırma Yolları

Metabolizma, vücudun yaşamsal faaliyetlerini ve hareketlerini yerine getirmek adına gerçekleşen yapım ve yıkım işlemlerinin tamamına denir. Vücudun bazal metabolizması temel yaşamsal fonksiyonlardan sorumlu olmakla birlikte, kişilerin hareketliliğine bağlı olarak total metabolizması çalışır. Total metabolizma hızı birçok farklı faktörden dolayı kişiden kişiye değişkenlik göstermekte, bu metabolizmayı daha hızlı kılarak fazla kilolara yol açan yağların yakılması ve kan şekerinin düzenlenmesi mümkün olmaktadır. Metabolizma hızlandıran ipuçları şu şekilde sıralanabilir:

Kas Yapan Egzersizler

Kas kütlesini artırmaya yardımcı olan bir antrenman programını uygulamak metabolizmayı hızlandırma üzerinde oldukça etkili olacaktır. Aerobik egzersizleri de barındırması gereken bu program, kişinin çalışma tarzına göre ağırlık kaldırma, şınav ya da mekik gibi farklı hareket kombinasyonlarından oluşabilir.

metabolizma hızlandırma yolları

Metabolizma Hızlandıran Sporlar

Yüzmek, bisiklete binmek, koşu gibi kardiyo egzersizleri olarak bilinen tempolu hareketler ya da power jump gibi spor trendleri arasında yer alan farklı programlar da hem ısınma hem de yağ yakma amaçlı kullanılabilen ve metabolizmayı kesinlikle olumlu etkileyecek egzersizlerdir.

HIIT Antremanları

HIIT adı verilen yeni nesil egzersiz yaklaşımı, metabolizma üzerindeki etkileriyle oldukça sık tercih edilmeye başlanmıştır. Bir aerobik programı içerisinde sürekli tempo değiştirmeye dayanan ve yüksek yoğunluk içeren bu egzersiz yaklaşımında maksimum hızla koşma ya da sprint yapma gibi zorlayıcı etaplar bulunabilir. Zamanla metabolizmanın bu tempoya alışmasıyla egzersizler şiddetlenebilir, ancak metabolizmanın alışması demek vücuttan daha çok yıkım istemesi yani daha çok çalışması demektir.

Sık ve Az Yeme

Öğünleri azaltmak kilo vermek için yaygın bir yöntem olsa da aslında bu tamamen yanlış bir beslenme fikridir. Metabolizmanın hızlanması için sürekli olarak kullanıma açık olması, yapım ve yıkıma devam etmesi gereklidir. Aç kalan bünye su ve karbonhidrat depolarken, sürekli bünyesine sağlıklı olmak kaydıyla besinler alan bünye sindirim ve yakmaya meyilli hale gelir.

Bünyeyi yormamak adına öğünleri sıklaştırırken küçültmek de önemlidir. Bir avuç badem ya da bir adet kraker bile bir ara öğün yerine geçebilir.

Kırmızı Acı Biber Tüketimi

metabolizma hızlandırma yolları

Metabolizma için Kırmızı Biber

Kırmızı biber içerisinde bulunan özel bir madde olan kapsaisin, metabolizmayı hızlandırmak için oldukça etkili doğal bir bileşendir. Tamamen doğal olan maddenin yemeklerde sık sık tüketilmesi kilo vermeyi hızlandırdığı için yağ kütlesini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca diyet yaparken yemeklerini fazla kalori olmadan nasıl tatlandırabileceğini düşünenler için de çözüm olmaktadır.

Protein Tüketimi

Sindirim sistemimiz enerji kaynağı olarak en son sırada proteini kullanmaktadır. Çünkü protein depolandığı takdirde kasa dönüşürken karbonhidratlar depolandığında yağ dokusuna dönüşür. Bu nedenle kas kütlesini artırmak ve yağ yakımını hızlandırmak isteyen özellikle de spor yapan kişilerin protein ağırlıklı diyetlere öncelik vermeleri gereklidir. Ayrıca protein içeriği yüksek olduğu bilinen kırmızı ve beyaz et gibi besinler içerisinde bulunan L-carnitin enzimi, yağın enerjiye dönüşmesinde rol alan ve metabolik faaliyetleri hızlandıran bir enzimdir. Yani bünyeye protein ağırlıklı besinler alarak aynı zamanda yağ yakıcı enzimler de alınmış olacaktır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap