Ekonomi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Daha önceden belirli olan meslek grupları için bundan böyle alınan karar doğrultusunda mesleki yeterlilik belgesi almak şart olacak. Bazı vatandaşlar ise bu konu hakkında detaylı araştırma yapmaya başlarken mesleki yeterlilik belgesinin nereden alınacağını ve başvuru şartlarının neler olduğunu merak etmeye başladılar.

İnşaat işçileri sınıfından sıvacı, boyacı, kalıpçı ve buna benzer olan meslek gruplarında çalışanlar mesleki yeterlilik belgesi adı altında verilen belgeleri bundan böyle almak zorunda kalacaklar. Ancak bu konuda gerekli olan detayları henüz bilmeyenler ise mesleki yeterlilik belgelerini nereden alacaklarını araştırmaya başladılar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kuruluşlara mesleki yeterlilik belgesi için başvurulabiliyor. Peki zorunlu olan mesleki gruplar nelerdir? Mesleki yeterlilik belgesi nereden alınıyor?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Bakanlık tarafından yetki verilen kurumlarca verilen mesleki yeterlilik belgesi, belirli meslek grupları içerisinde çalışan kişilere ibraz edilmektedir. Mesleki yeterlilik belgesi için başvuruda bulunacak kişiler belirli sınavlardan geçtikten sonra bu belgeyi almaya hak kazanabilecekler.

MYB Zorunlu Olan Meslek Grupları

5544 sayılı Kanun hükmünde tehlikeli ve çok tehlikeli gruplar dahilinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğ içerisindeki mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunmayanlar çalıştırılmayacak. Kanun kapsamı içerisinde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu içerisindeki meslekler ise bu tabloda kişilere ulaştırılmıştır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için mesleğe ait olan ulusal yeterliliğin yanı sıra ve MYK tarafından gerçekleştirilen sınav ve belgelendirme ile buna yetkilendirilen kuruluşların bulunması gerekmektedir. Adaylar, belge almak istedikleri takdirde bu belgelendirme kuruşlarına giderek sorgulama yapmaları gerekir. Sınav ve belgelendirme süreci sonrasında bu gibi analizler kuruluşlar tarafından yürütülerek kişiler sınav başvurularını da bu belge ile yapmak zorundadırlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Mesleki yeterlilik kurumu tarafından verilen bu belgeler ülkemiz genelinde istenen iller ile meslek grupları sorgulanarak gerçekleştirilir. Mesleki yeterlilik belgesine başvuran kişiler kurum tarafından gerçekleştirilen sınavlara giriş yaparak başarılı oldukları takdirde bu belgeyi almaya hak kazanırlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Neden Alınmalıdır?

İstihdamın daha da çok gelişmesi, verililik ile birlikte rekabet gücünün daha da artırılarak ülke ekonomisinin güçlenmesi adına nitelikli ve belgeli iş gücünün ortaya çıkması ve daha kaliteli ürün ile hizmet sunumunun yaygınlaştırılması amaç haline getirilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu