Genel

Merkez Bankası’nın Normalleşme Çabasında Ana Görüntü: KKM’den Çıkan Dövize Döner mi?

Türk yatırımcılar, TL’den çıkışı engellemek için tasarlanan KKM’den çıkmaya başlıyor. TL’ye dönmek istemeyenler dolar hesaplarına geçiyor. Bu da Merkez Bankası’nın döviz talebini karşılamasında daha fazla baskı yaratıyor.

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Bloomberg’den Kerim Karakaya’nın aktardığına göre, tasarruf sahipleri geçen hafta KKM hesaplarından yaklaşık 5 milyar dolar çıkış yaptı. 

Mevduatta faiz oranları, tasarruf sahiplerine TL’de kalmaları için yükseliyor.

Merkez bankasının döviz pozisyonu da dolar talebinin artması nedeniyle geçen hafta zayıfladı.

Kaynak: Bloomberg, Türkiye Merkez Bankası’nın resmi verilerine dayalı hesaplamalar

2021’de kur krizinin ardından TL’De değer kaybını engellemek için getirilen KKM’lerden çıkışı kolaylaştırmak adına bir dizi değişiklik yapılması sonrası görülen durum, Bloomberg’in bir kaynağına göre 5 milyar dolarlık çıkış oldu.

Çıkış, dolar tasarrufu olan ve DTH’lara geri dönen yatırımcılardan geldi. 

Veri henüz kamuya açık olmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen uzman, bu beş günlük dönemde, bireysel yatırımcılar tarafından da daha az da olsa bir miktar TL tasarrufu KKM programına girdiğini ve net haftalık düşüşün 5 milyar doların altına inerek yılbaşından bu yana ilk kez görüldüğünü belirtti.

Merkez Bankası tarafından konuya ilişkin yorum yapılmazken, mayıs ayında seçimlerin ardından para politikasında yaşanan değişimin bir parçası olarak görülen kararlar, son yıllarda enflasyonun artmasına, yabancı yatırımcıların kaçmasına neden olan alışılmadık politikaların sona erdirilmesi için alınıyor.

Resmi veriler, bugün açıklanan KKM verileriyle geçen hafta ne kadar para çıkışı olduğunu gösterecek. Gerçekleşen çıkışlar, özellikle ticari bankalardan yüksek döviz talebine yol açarken, TCMB bu ihtiyacı rezervlerden karşıladı.

Net rezervler değişimden küçük bir etki alırken, brüt döviz varlıklarındaki değişiklik, TCMB ve bankalar arasında swap işlemlerinin artması nedeniyle minimal kaldı.

TCMB’nin eski başekonomisti Prof. Dr. Ali Hakan Kara da bu konuya değinmişti.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, “merkez bankasının kuru desteklemek için rezervlerini kullanmayı bıraktığını” söylerken, Mehmet Şimşek’te dün bu konuya değinerek ilgi çeken bir açıklama yapmıştı.

KKM’de çıkışlarda bankaların dolar talebini karşıladığı söylenirken, ilk olarak TL için bir “can simidi” olarak görülen DDKKM (döviz korumalı KKM) enstrümanına, 120 milyar dolardan fazla giriş olurken maliyetli bir araç haline de geldi.

Erkan ve Bakan Şimsek, para politikasında normalleşmede bir engel olarak gördükleri KKM’nin sonlanmasına yönelik düzenleme yapıyorlar.

Kaynak: https://onedio.com/haber/merkez-bankasi-nin-normallesme-cabasinda-ana-goruntu-kkm-den-cikan-dovize-doner-mi-1170142

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu