Merkez Bankası’ndan Dolara Müdahale

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
21 Kasım 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Ekonomik anlamda yaşanılan sıkıntılar, siyasi anlaşmalar ve ABD ile yaşanılan politik problemler sonrasında her geçen gün dolar artmaya devam etmişti. Bilindiği üzere dolar son dönemde 3.90’ı aşarken, geçtiğimiz günlerde de 3.95 seviyelerine çıktı. Bugün itibariyle 3.97’yi gören dolara Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan müdahale geldi. Ayrıca tek yükselişe geçen Dolar olmamıştı ve bunun yanı sıra Euro da 4.67 ile Sterlin de 5.27 seviyesine geçiş yapmıştı.

Merkez Bankası ise Bankalararası Para Piyasası’nda gece vakti bankaların borç alabilme limitleri düzetilmiş ve yapılan işlemler sıfıra düşürülmüştü. Gündüz ise işlemler iki katına çıkarıldı ve dolardaki düşüş etkilendi. Yapılan işlem sonrasında ise Dolar 3.95, Euro 4.67 ve Sterlin de 5.24 seviyelerine geriledi.

Tahvil Faizleri Rekor Kırdı

Yapılan işlemler sonrasında 10 yıllık tahvillerin faizleri rekor bir rakama ulaştı. Yapılan incelemelere göre tahvil faizlerinin 13 baz puan alınarak 13.03’e yükseldiği belirtildi. Ekonomistler tarafından yapılan araştırmalar sonrasında ise doların artış göstereceği bekleniyor.

Bilindiği üzere son dönemde her geçen gün faizler artışa geçmiş ve durmamıştı. Bunun yanı sıra ekonomik anlamda sıkıntıların önlenmemesi halinde Dolar, Euro ve Sterlin’in de artış göstereceği belirtildi. Merkez Bankası’ndan ise önümüzdeki günlerde tekrar müdahaleler yapılacağı belirlendi.

Türk Lirası ve döviz üzerinde çalışmalar yapılması halinde ilerleyen zamanlarda dolar 3.90 civarlarına kadar düşebilir.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com