Ekonomi

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Sorgulama Nedir?

İlk olarak 1995 yılında önde gelen özel bankalar tarafından kurulan, o günden bugüne kadar birkaç defa revizyona uğrayarak, günümüzde merkez Bankası ile bağlantılı çalışan KKB ( Kredi Kayıt Bürosu )Kredi notu sistemini sorgulayabileceğiniz kurumdur. Kişilerin kredibilitesinin hızlı bir şekilde belirlenebilmesi için bir tür puanlama sistemi olarak hazırlanmış olan Kredi notu, kredi talep eden kişilerin tüm finans geçmişine paralel verilerle belirleniyor. Merkez bankası kredi notu sorgulama işlemi doğrudan bankalar aracılığıyla, bankaların internet şubeleri aracılığıyla, KKB’ nin resmi sitesi olan findeks.com aracılığıyla ve yanı sıra cep telefonu şebekeleri Vodafone ve Turkcell’ in sunduğu hizmet sayesinde kolayca öğrenilebiliyor. 

Findeks ile Kredi Notu Sorgulama

Ancak bu hizmeti sunan tüm kuruluşlar bu işlemi ücretli olarak gerçekleştiriyorlar. Doğrudan bankanıza başvurarak ise ücret ödemeden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks.com, üyelikle ve üyeliksiz olarak bireysel olarak merkez bankası kredi notu sorgulama gerçekleştirebileceğiniz online platform. Bireysel ve ticari kredi notu olarak iki ayrı şekilde hizmet veren sistemde, üye olmadan sadece TC Kimlik numarası ve vereceğiniz cep telefonuyla kredi notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. 

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Findeks.com Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Vodafone ile Kredi Notu Sorgulama

Merkez Bankası kredi notunu sorgulamak isteyenler findeks.com dışında alternatifler ile sorgulama işlemlerini yapabilir. Örneğin Vodafone hat sahibi iseniz bu işlemi kısa mesaj aracılığıyla rahatlıkla yapmanız mümkün. Vodafone hat sahipleri banka kredi puanını sorgulamak için telefonun SMS bölümüne girerek T.C. kimlik numarasını yazıp arada bir boşluk bırakarak sadece doğum yılını yazarak bu mesajı 1112 ye gönderebilir ve KKB kredi notuna ulaşabilirler. [ilgiliicerik icerik_id=”11934″]

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

NOT : Vodafone üzerinden gönderilecek Kredi Notu Sorgulama mesajı ücrete tabi olacaktır. Faturalı veya faturasız hattınız üzerinden işlem sonrası 9 TL hizmet bedeli alınacaktır.

Turkcell ile Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunu öğrenmek isteyen Turkcell kullanıcıları şirketin Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) ile yapmış olduğu anlaşma sayesinde kolayca kredi notlarını öğrenebilmektedir. Turkcell hattınız üzerinden kredi notu sorgulaması yapmak için yapmanız gereken telefonunuzun mesaj bölümüne girerek alıcı kısmına 1112 yazıp, mesaj bölümüne TC kimlik numarası bir boşluk bırakarak sadece doğum yılınızı yazarak göndermek.

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

NOT : Gönderim sonrası tarafınıza Kredi Notu bilgileriniz iletilecek bu işlem sonrası Faturalı veya Faturasız hattınızdan 9 TL ücret alınacaktır.

Kredi Notu Neden Gerekli

Kredi çekme yeterliliği açısından tüm bankaların ortak bir şekilde başvurduğu bu sistemde, tüm kişilerin finans geçmişleriyle ilgili olumlu veya olumsuz bilgiler bir araya getirilerek, kişinin ödeme gücü, gelir durumu, ödemelerine sadık olup olmadığı, herhangi bir şekilde borçlardan dolayı kanuni takibata uğrayıp uğramadığı gibi tüm faktörler değerlendirilerek oluşturulan bir puanlama sistemi var. Bu sistem tüm bankalar için kredi vermeden önce kişi hakkında yapılan sorgulama sırasında, kişinin ne kadar kredi çekebileceği hakkında en önemli dayanak noktası oluyor.  

Bankaların kendi insiyatifinde olan kredi verme şartları, bankalar arasında farklılıklar gösteriyor. Örneğin bir banka 500 puana sahip kara listede olan bir kişiye kredi veriyorken, bir başka banka ancak 700 puan üzerinde puanı olan kişilere kredi veriyor. Bazı bankalar 5 senelik finans geçmişini incelerken, bazıları ise daha kısa süreli finans geçmişine bakabiliyor.

Bu nedenle kredi çekmek isteyenlerin öncelikle yapması gerekenler merkez bankası kredi notu sorgulama, bankaların sunduğu kredilerin avantajları hakkında bilgi almak ve yanı sıra bankaların hangi şartlarla kredi verdiklerini öğrenmek olmalıdır. Bu şekilde yapılacak bir kredi başvurusu, kişinin kendi şartlarına en uygun tercihi yapabilmesini sağlar. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu