Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Menopoz Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Son Güncelleme:
 Menopoz Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Orta yaşlı kadınlar için hayatının biyolojik olarak en zorlu süreçlerinden olan menopoz dönemi, bazı kadınlar için nispeten rahat geçse de bazıları için aşırı terleme, acı, psikolojik problemler gibi semptomları beraberinde getirir. Menopoz hakkında detaylı bilgileri öğrenmek içinse aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

menopoz

Menopoz Nedir?

Menopoz Nedir?

Ortalama olarak 40 yaşlarında başlayan ve 55 yaşlarına kadar devam etmekte olan adet kanamalarında öncesinde düzensizleşme, sonrasında kesilme haline menopoz denir. Bir hastalık sanılsa da yalnızca hayatın doğal bir döngüsü olan bu süreç, kadın için son adet kanaması demektir. Olması gerekenden daha erken yaşlarda yaşandığı takdirde bir hastalık olarak görülebilir ancak daha önemlisi süreç normal zamanında yaşansa dahi kişiden kişiye şiddeti değişen belirtilerin varlığıdır.

Yumurtalıklarda üretilen hormon seviyesindeki düşüş adet kanamalarında gecikme, düzensizleşme ve azalma ile sonuçlanır. Bu şekilde başlayan menopoz döngüsü yine hormonların etkisiyle terleme, ateş basma gibi şikayetler yaratır ancak günümüz bilimi sayesinde menopozun etkilerini yok etmek için laboratuarlarda üretilen yapay hormonlar kullanılmaktadır.

menopoz

Menopozda Terleme

Menopozun Nedenleri

Tek ve temel nedeni hormon seviyesindeki azalma olan menopozun sürecinde başrol östrojen ve progesteron hormonlarınındır. Bu hormonların salgılanmasının zaman içinde azalması, 40’lı yaşlardan sonra yumurtalıklarda hormon seviyesinin sıfır noktasına kadar inmesine yol açar. Yumurtlamanın sonlanması yani adet kanamalarının son bulmasıyla da menopoz oluşur.

Menopozun Belirtileri

Adet günlerinde düzensizlik ve kanama miktarındaki değişiklik menopozun en belirgin belirtileridir. İki regl dönemi arasın uzarken gelen kanlanma miktarı artış gösterebilir. Yumurtlamanın azaldığını bu şekilde göstermesiyle hamilelik olasılığı da düşüş gösterir.

Menopozun belirtileri arasında yer alan diğer fizyolojik durumlar ise terleme, çarpıntı, ani sıcak basması ya da ani üşüme gibi şikayetlerdir. Sürecin ilerleyen aylarında belirtiler giderek ortadan kalkar. Görülmesi olası diğer belirtilerse kaslarda kasılma, başta ağrı, cinsel isteksizlik, vajinal bölgede kuruma ya da cinsel ilişki esnasında acı duyma, kalp ve kemik hastalıklarının başlaması ve özellikle de kemik erimesidir.

menopoz

Menopozun Belirtileri

Elbette hormonal değişikliklerin bu denli yoğun olduğu bir dönemde fizyolojik belirtilere psikolojik belirtiler de eklenir. Sinirlilik hali, stres, depresyona kadar ilerleyebilen gerginlik, uyku süresinde ve kalitesinde azalma menapozon etkileri arasındadır.

Menopoz belirtileri ortaya çıkıyor ancak süreç hala uzuyorsa bu süreci hızlandırmak adına menopozu hızlandıran gıdalar tüketerek şikayetlerden daha çabuk kurtulunabilir.

Menopozun Tedavisi Nedir?

Menopoz doğal bir süreç olsa da yarattığı belirtiler tedaviyi gerektiren durumlardır. Tedavi amaçlı dışarıdan hormon takviyesi yapılabileceği gibi hormonları dengelemeye yardımcı olacak besinlerin tercih edilmesi de takviye edici olacaktır. Böylece menopoz kaçınılmaz olsa da etkilerini azaltmak mümkün olmaktadır.

menopoz

Menopoz Tedavisi

Östrojen takviyesi için oral yoldan ya da cilde yapıştırma yöntemiyle hormon tedavisi sağlanabilir. Aynı şekilde progesteron hormonu takviyesi ve kalsiyum alımına da dikkat etmek gereklidir. Cilde yapıştırma  ile hormon tedavisi 3 günde 1 ya da haftada 1 şeklinde uygulanabilir, ancak bu yöntem her kadın için uygun değildir. Karaciğer sorunu olanlar, rahim ya da meme hastalıkları olanlar ve pıhtılaşma problemi olanlar bu tedavi kapsamında değildir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Gür kaşlara sahip olmanın 10 doğal yolu
17 09 2020 - 18:40
Zeytinyağının saça faydaları! Zeytinyağı saça nasıl uygulanır?
17 09 2020 - 11:58
Adet ağrısına ne iyi gelir? Adet ağrılarını geçiren şifalı bitkiler
16 09 2020 - 11:09
Saç sağlığı için etkili ev yapımı kür tarifleri
15 09 2020 - 20:25
Genç ve sağlıklı ellere kavuşmak için ne yapmalı? Pratik el maskesi tarifi
14 09 2020 - 17:18
Hemşire Kübra Aslankılıç koronavirüse yakalandıktan sonra bir hafta görme duyusunu kaybetti
16 08 2020 - 12:56
Yorum Yap