Menopoz Nedir, Menopoza Girişi Hızlandıran Gıdalar Nelerdir?

01.05.2018 - 22:55
01.05.2018 - 22:55
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Belirli bir yaşın üstündeki kadınların en büyük korkusu olan Menopoz, bazı gıdaların tüketimi ile daha da hızlanıyor. Uzmanlar, kadınların erken menopoza girmemek için beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Peki, Menopoz nedir, belirtileri nelerdir? Hangi gıdaların tüketimi menopoza girişi hızlandırır? Menopoz hakkında merak ettiğiniz bütün soruların yanıtı haberimizde…

Kadında, menstruasyonların sona ermesine menopoz adı verilir. Yani kadınların her ay gördüğü kanamaların, diğer bir adı ile adet kanamalarının sona ermesi durumudur. Menopoz, doğal bir durumdur ve kadınlarda yaşlanma sürecinin de bir parçasıdır. Yaş ilerledikçe kadınların yumurtalıkları estrojen ve progesteron üretimini yavaşlatır. Kısacası bu dönemde yumurta gelişimi de durur ve kadın artık gebe kalma yeteneğini kaybeder.

Menopoza Girdiğimizi Nasıl Anlarız?

Menopoz, bir sağlık sorunu ya da bir hastalık değildir. Ancak kadınlar bu dönemin başlangıcında bir takım sorunlarla karşı karşıya kalır. Menopoza girdiğinizi adet periyotlarınızın düzensizleşmeye başlamasından anlayabilirsiniz. Hızlı kilo alabilir, duygu durumunuzda ani değişiklikler yaşayabilir, uykusuzluk, yorgunluk, eklem ağrıları gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlar, Menopozun belirtileri arasında yer alır.

Menopoza Girişi Hızlandıran Gıdalar

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, tüketilen bazı gıdaların menopoza girişi hızlandırdığı belirlendi. Özellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenen kadınlarda bu süreç daha hızlı ilerliyor. Leeds Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının 914 kadın üzerinde yaptığı araştırmaya göre, pirinç ve makarna gibi karbonhidrat içeren besinleri tüketen kadınlar normalden daha erken menopoz sürecine giriyor. Nohut, mercimek, fasulye ve bezelye gibi baklagilleri daha ağırlıklı tüketen kadınlarda ise menopoz süreci ortalama bir buçuk yıl gecikiyor. Bilim insanlarına göre baklagillerde yağlı balıklarda bulunan Omega 3 yağ asitlerinin bulunması, yumurtlama süresini uzatabilecek antioksidanlar içermesi menopoz sürecinin gecikmesini sağlıyor. Bunun aksine karbonhidratlar ise kişide insülin direncini arttırıyor ve buna bağlı olarak da cinsellik hormonu üretimi bozuluyor.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim