Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Menisküs Nedir? Menisküs Yırtığı Nedenleri, Belirtileri ve Korunma Yolları

Son Güncelleme:
 Menisküs Nedir? Menisküs Yırtığı Nedenleri, Belirtileri ve Korunma Yolları

Dizde yer alan kıkırdak yapının adı menisküs olup, halk içinde bu bölgede oluşan yırtılmaya da kısaca bu isim verilir. Çoğunluk bir darbe ya da zorlamayla oluşan bu yırtık tipi, ağrı ve fonksiyonel bozukluklarla kendini gösterir. Menisküs hakkında tüm detaylı bilgileri siz de aşağıda yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz.

menisküs

Menisküs Yırtığı

Menisküs Nedir?

Uyluk kemiği ve bacakların arasında kalan eklemde yer alan kıkırdak dokuya menisküs denmektedir. Diz ekleminde yer alan bu yapı, aslında vücudun ağırlığını ve zıplama gibi ani hareketleri tolere edecek güçtedir. Ancak sporcular ya da genç yaşta olup aktif hareket eden kişilerde menisküs zedelenmeleri meydana gelebilmekte yada yaşa bağlı bu bölgede tahripler oluşmaktadır. Menisküs yırtılması kişilerin gündelik yaşamlarını ciddi şekilde etkileyen ancak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Menisküler diz ekleminde bir C ya da hilale benzer şekilde yer alır. İç ve dış olarak iki bölgeye ayrılan meniskülerin anatomideki asıl görevi dönme hareketinde vücudun sabit kalmasını sağlamak ve üstten ya da alttan gelen basıncın kemiklere iletilmesini sağlamaktır. Bu yapının kıkırdak dokudan oluşması diz ekleme için süspansiyon görevi görürken şekli itibariyle de stabilizasyona yardımcı olmaktadır.

menisküs

Menisküs Yırtığı Nedir?

Dizde meydana gelen burkulma, bükülme gibi hareketlerde sporcuların sık sık zedelediği menisküs toplum içinde sık karşılaşılan bir sorundur.

Menisküsün Nedenleri

Menisküs zedelenmesi aslında oldukça dayanıklı bir yapı olan diz ekleminde çok ciddi bir darbe olmadıkça kolay kolay gerçekleşmemektedir. Ancak travmatik hareketlerde diz bölgesinde ilk etkilenen yer menisküs olmaktadır. Tekme, düşme gibi kazalar, menisküs zedelenmesi için ideal zemin hazırlarken kayak, futbol gibi aktif diz kullanımı olan sporlarda bu rahatsızlık sıkça görülür. Kısaca açıklamak gerekirse dizin kendi etrafında dönmeye zorlanması ve dışarıdan bir darbe alması menisküsün nedenleri arasında liste başındadır. Ayakta durmanın yol açtığı cilt sorunları gibi eklemsel ve kassal sorunlar da kişileri etkilemekte ve menisküsün zamana bağlı esnekleşmesi bundan kaynaklanabilmektedir.

Dönme hareketi her ne kadar sporcu ve genç bireyleri menisküs sorunuyla karşı karşıya bırakıyor olsa da yaşlı nüfusta da bu rahatsızlığa sıkça denk gelmek mümkündür. Bunun nedeni kıkırdak dokunun zamana bağlı aşınması ve yaşlın ilerlemesiyle alınan kiloların dize fazladan yük bindirmesidir. Yaşın ilerlemesiyle bozulan kıkırdak doku, menisküs şikayetlerinin temelini oluşturur.

Menisküsün Belirtileri

Düz yolda yürürken pek kendini hissettirmeyen menisküs belirtileri, özellikle namaz kılma ya da merdiven çıkma gibi dizin büküldüğü aktivitelerde kendini hissettirir. Bölgesel ağrının yanında eklem bölgesini hareket ettirmede güçlük yaşanır ve hareketi tamamlayamadan dizde kitlenme hissi oluşur. Daha nadir görülen belirtilerse dizde şişme ve eklemler arası sıvı geçişinin hissedilmesidir. Vakanın ilerlemesi halinde yırtığın boyu uzayabilir ve dizde hareket anında ses duyulması mümkün olabilir.

Menisküsten Korunma Yolları

Dizde burkulma, dönme, darbe gibi nedenlerden meydana gelen menisküs hastalığı için nedenleri ortadan kaldırmak gereklidir.  Korunma yollarını kavramak, sorunun nedenlerini bildiğimizde daha kolay olmaktadır. Spor ve egzersiz programı içerisinde dikkatli olmak, sert hareketlerden kaçınmak, yaş faktörünü göz önünde bulundurarak hareket etmek gereklidir. Bir kaza ya da travma anında oldukça ani şekilde zedelenebilen bu yapı için kesin bir korunma yolu mevcut olmasa da hareketlilik esnasında dikkatli olmaya çalışmakta fayda vardır.

menisküs

Menisküs

Menisküs Tedavisi

Menisküsün tedavisinde dört farklı yaklaşım mevcuttur. Bunlar istirahat, soğuk uygulama, bandajlama ve pozisyonlamadır. Ağrıların giderilmesine de katkısı olacak bu uygulamaları desteklemek için ekstra ağrı kesici kullanılması mümkündür.

Kasları güçlendirme amacıyla fizik tedavi uygulanması gereken menisküs bölgesinin fazlaca kanlanan ve damarlar bakımından zengin bir bölge olması sayesinde hızlıca düzeldiği gözlemlenir. Ancak kan dolaşımının bulunmadığı noktalarda oluşan yırtıkların düzelmesi oldukça güç olup cerrahi işlemler gerekebilir.

Ameliyatına karar verilen hastaların kanama durumu kontrol edilir ve kanama varsa iyileşme ihtimali düşeceğinden dolayı kanamanın olduğu kısım alınır ve kanama olmayan alanlarda iyileşmenin gerçekleşmesi için beklenir.

Menisküs tedavisi anlık olarak şart olmasa da ileride aşınma, kireçlenme gibi sorunlara neden olabileceğinden doktorun görüşü dokunun alınması yönünde olabilir. Yırtılan menisküsün yerinden çıkarılması en yaygın yöntem olup bu tür cerrahi işlemlerin yan etkileri sonradan görülebilir.

Menisküs ameliyatı için bir diğer yaklaşım yırtığın dikilerek tedavi edilmesi yönünde olsa da bu işlem oldukça uzman bir cerrahla çalışmayı gerektiren ve incelik isteyen bir işlemdir. Cerrahi işlemler sonrasında birkaç gün içerisinde normal hayatına geri dönen hastalar, ilk iki gün koltuk değneğine bağımlıdır. Ülkemizde uygulanmasa da dünyada kabul gören bir diğer yöntem de menisküs transferidir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap