Memur zammı görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması durumunda devreye girecek hakem heyeti belli oldu

Memur ve memur emeklilerinin beklediği 2020-2021 zammı için yapılan toplu görüşmelerden son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Gelen bilgilere göre memur zammı görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması durumunda devreye girecek olan hakem heyeti belli oldu.

08.08.2019 - 12:07
08.08.2019 - 12:31
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Hükümet ve memurlar arasında 1 ağustos tarihinde başlayan 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri sürüyor. Görüşmelerin sonunda memurların 2 yıl boyunca alacakları zam belirlenecek. Aynı zamanda görüşmelerde 3600 ek gösterge de yer alıyor. Memur zammı görüşmelerine ilişkin bugün bir son dakika haberi geldi.

Hakem heyeti belli oldu

Memurlar ve hükümet arasında 1 ağustos tarihinde başlayan ve komisyon çalışmaları ile süren 5. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma olmaması durumunda başvurulacak olan hakem heyetinin kimlerden oluşacağı belli oldu. Hakem heyetinin 10 kişilik bir ekipten oluştuğu öğrenilirken uzlaşma sağlanamaması durumunda 4 gün içinde karar vermesi bekleniyor.

Hakem heyeti kimlerden oluşuyor

Memur görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması durumunda başvurulacak olan hakem heyetine Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş başkanlık yapacak. Aynı zamanda hakem heyetinde Sayıştay Başkan Yardımcısı Fikri Özkök, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Strateji ve bütçe Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan belirlenen birer bürokrat da bulunuyor. Heyette bulunan akademisyenlerden ikisi ise kamu işveren heyeti tarafından belirlenirken diğer ikisi kamu görevlileri tarafından belirlendi. Kamu işveren heyetinin Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanı Profesör Doktor Fatih Uşan ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca’dan yana tercihini kullandığı öğrenilirken, heyette bulunan isimlerden Uşan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elini öpmek istemesi ile gündeme gelmişti. Kamu görevlileri ise akademisyen tercihlerini, Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Doç. Dr. Fatih Yardımcıoğlu ve Prof. Dr. Şakir Görmüş’ten yana kullandı.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim