Sağlık

Meme Küçültme Estetiği ve Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda göğüslerin aşırı büyüklükte olması estetik problemlerin yanı sıra sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Normalden büyük olan göğüslerin cerrahi işlem ile küçültülmesi işlemine meme küçültme denmektedir.

Meme küçültme ameliyatı

ile kişinin sağlığını ve estetik görünümünü olumsuz etkileyen göğüsler normal ve vücutla orantılı bir boyuta getirilmektedir.

İriliğe bağlı sarkmış memeler kadınlarda boyun ve sırt ağrılarına neden olabilmektedir. Genç yaştaki kadınlarda meme büyüklüğü genetik olmakla beraber polikistik over sendromu gibi homonal nedenlere bağlı da oluşabilmektedir. Büyük memeler meme altı cilt tahrişleri, ileri dönemde boyun fıtığı ve sinir sıkışmasına bağlı kol uyuşması gibi sorunlara neden olabilmektedir.  Meme küçültme ameliyatı ile bu sorunlar ortadan kaldırılarak hem estetik açıdan daha güzel bir görünüm sağlanır hem de kişinin sağlığının düzelmesi için zemin hazırlanır.

Meme  Küçültme Estetiği ve Bilinmesi Gerekenler

Meme küçültme ameliyatıyla alakalı bilinmesi gereken ön önemli konu süt salgılama fonksiyonunun çok büyük memelerde kaybedilebileceğidir. Fazla büyük memelerde süt salgılama fonksiyonu kaybedilirken, daha küçük memelerin meme küçültme operasyonunda uygulanan tekniğe göre süt salgılama fonksiyonu kalabilir. Ancak bu net bir durum değildir. Diğer yandan ameliyat sonrasında kalıcı izlerin oluşacağının bilinmesi de önemlidir. Bu izler zamanla soluklaşacak olsa da kalıcılığı değişmeyecektir.

Meme Küçültme Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilmektedir. Fazla meme dokusu ve üzerinde bulunan deri ameliyat esnasında çıkartılarak meme başı olması gereken yere taşınır. Ardından ise meme birleştirilerek ameliyat tamamlanır. Genel anestezi altında yapılan işlem 2,5-4 saat arasında sürebilmektedir.

Meme Küçültme Estetiği ve Sıkça Sorulan Sorular

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Süreç

Meme küçültme ameliyatının ardından 1 hafta sonra kişi işine dönebilir. 8 hafta boyunca ağır işlerden veya sporlardan uzak kalması gerekmektedir. meme küçültme ameliyatının ardından şişkinlik ve morluklar birkaç hafta içinde kaybolurken, memenin gerçek formuna ulaşması 6 ay ile 1 yıl arasında sürmektedir. Şekillendirilmiş olan meme uzun süre aynı formda kalabilir. Ancak hamilelik, emzirme ve kilo alıp verme gibi durumlardan dolayı meme yeniden sarkabilir. Bu nedenle kişinin sağlığına dikkat etmesi önemlidir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sık Sorulan Sorular

Ameliyatsız Göğüs Küçültme Yöntemleri Etkili midir?

Ameliyatsız göğüs küçültme yöntemleri etkili olsa da kalıcılıkları uzun süreli değildir ve sürekli olarak tekrarlanması gerekir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Zor mudur?

Göğüs küçültme ameliyatı da her ameliyat kadar zordur ve incelik gerektirir.

Ameliyat Ağrılı mı? Ağrılar Ne Zaman Geçer?

Ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Ancak ameliyattan sonra biraz ağrınız olabilir ve bu ağrılar ağrı kesici ilaçlar sayesinde sizi çok fazla yormadan geçer.

Ameliyat Kaç Saat Sürer?

Göğüs küçültme ameliyatının süresi yapılacak işlemlere bağlı olarak değişse de genellikle 1-2 saat sürmektedir.

Ameliyattan Sonra Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Ameliyattan 1 hafta sonra eğer yaptığınız iş ağır bir iş değilse işinize dönebilirsiniz. Ancak ağır işler yapan hastaların 1 ayın sonrasında işlerine dönmeleri daha doğrudur.

İstirahat Raporu Verilir mi?

Göğüs küçültme estetiği sonrasında hastaya istirahat raporu verilmektedir.

Doktor Kontrolleri Ne Zaman Yapılır?

Doktor kontrolleri doktorunuz tarafından belirlenecek zaman çizelgesine göre yapılacaktır.

Meme Küçültme Estetiği ve Sıkça Sorulan Sorular

İz Kalır mı?

Gerekli talimatlara uyduğunuz sürece göğüs küçültme ameliyatı kesi izleri neredeyse görünmez hale gelecektir.

Ameliyat Sonucu Kişiden Kişiye Göre Değişir mi?

Ameliyat sonuçları kişiden kişiye ve doktor uygulamalarına göre değişebilir.

Göğüsler Tekrar Büyüyebilir mi?

Eğer hasta beslenmesine dikkat etmez ve aşırı kilo alırsa göğüsler yeniden büyüyebilir. Aynı zamanda hamilelik de göğüslerin büyümesine neden olacaktır.

Ameliyatta Yaş Sınırı Var mı?

18 yaşın altındaki kişiler göğüs küçültme estetiği olamaz.

Diğer Estetik Uygulamalarla Beraber Yapılabilir mi?

Göğüs küçültme estetiği meme dikleştirme estetiği ve diğer estetik uygulamalarla beraber kombine biçimde yapılabilir.

En İyi Doktor Diye Bir Şey Var mı?

Hiçbir ameliyatta en iyi doktor diye bir şey yoktur. Her doktorun uzmanlığı farklıdır ve aynı estetik uygulamayı aynı derecede iyi yapabilen onlarca doktor bulunabilir.

Sağlık Sorunları Estetik Ameliyat İçin Engel Olur mu?

Kişinin genel sağlığının iyi olması göğüs küçültme estetiği için önemlidir. Eğer hastanın bazı sağlık sorunları varsa ameliyat olması mümkün değildir.

Emzirme veya Gebelik Döneminde Yapılabilir mi?

Emzirme ve gebelik döneminde göğüs küçültme ameliyatı yapılamaz.

Alınan Fazla Dokular Dolgu Maddesi Olarak Kullanılabilir mi?

Göğüslerden alınan fazla dokular vücudun başka bölgelerine dolgu maddesi olarak kullanılmaz.

Ameliyat Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Göğüs küçültme ameliyatının fiyatları yapılacak işlemlere, alınacak göğüs dokusuna ve ekstra işlem yapılıp yapılmayacağına göre değişmekte ve bu kriterlere göre belirlenmektedir.

SGK Göğüs Küçültme Ameliyatını Karşılar mı?

SSK göğüs küçültme ameliyatını karşılamamaktadır. Ancak önemli bir sağlık durumu söz konusu ise karşılaması mümkün olabilir.

Ameliyat Olanların Yorumları Neden Önemlidir?

Ameliyat olan kişilerin yaşadığı tecrübeler doktorunuza ve kliniğe karşı fikir edinmenizi sağlar. Bu nedenle önemli olsa da yine de tüm kararlarınızı hasta yorumlarına göre almamalısınız.

Pişman Olan Var mı?

Ameliyatın ardından pişman olan hastalar olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu