Sağlık

Meme Kanserine Karşı Sizi Koruyacak 9 Besin

Uluslararası Kanser Ajansı (IARC) Yayınladığı Globocan 2012 verilerinde kadınlarda en sık görülen ilk 5 kanser türünün başında meme kanserinin geldiğini belirtti. Kadınlarda meme kanseri genel olarak menopoz sonrası artış gösteriyor.  Türkiye’de ise Kadınlar Arasında meme kanserinin dağılım oranına bakıldığında 25 49 yaş aralığında görülme riski %34,2 oluyor. Yani meme kanseri genellikle genç yaş grubunda diğer yaş gruplarını oranla daha fazla görülüyor.

Obezite başta meme kanseri olmak üzere olan ve uterus korpusu gibi kanser türlerinin görülmesinde büyük etken. Kanser ve obezite ilişkisi incelendiğinde ise kadınlarda erkeklere oranla iki katı hızlı yayıldığı görülüyor.  Buradan da Anlaşılacağı üzere fazla kilo ve yanlış beslenme meme kanserini tetikleyen en önemli etkenlerden biri oluyor. Meme kanserine karşı önlem almak için doğru besinleri seçmek ve doğru adımları uygulamak büyük önem taşıyor. Meme kanserinden korunmak için kolları sıvayın ve aşağıdaki besinleri beslenmenize mutlaka ekleyin…

MEME KANSERİNDEN KORUYAN BESİNLER

Başta da belirttiğimiz gibi meme kanseri konusunda beslenmenin ve kilonun etkisi oldukça büyük. Sağlıklı beslenme sayesinde meme kanseri riskini en aza indirebilirsiniz. İşte Meme kanserinden koruyan besinler;

Apigenin

Anti östrojen dirençli meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını apigenin maddesinin büyük ölçüde engellediği araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır. Hangi besinlerde apigenin maddesi bulunduğunu mutlaka merak ediyorsunuz. Maydanozun içerisinde büyük ölçüde apigenin maddesi bulunurken, nane, kekik, şalgam ve kereviz gibi gıdalarda da bunuyor.

Yeşil çay

Bol miktarda antioksidan içeren yeşil çayın içerisinde yine bir antioksidan türü olan kateşinler bulunuyor. Yeşil çayın içerisinde bulunan Bu maddenin meme kanserine yakalanma riskini azalttığı biliniyor.

Zerdeçal

2013 yılında meme kanseri dergisi tarafından yayınlanan bir araştırmada zerdeçal bitkisinin antitümör etkisinin olduğunu ve meme kanserinde de büyük ölçüde olumlu etki sağlayacağı belirtildi. Zerdeçalı baharat olarak yemeklerinizi ekleyebilir hem kanserden korunabilir hem de lezzeti arttırabilirsiniz.

İyi yağlar

2014 yılında ulusal kanser Enstitüsü tarafından Yapılan araştırmaya göre diyette yüksek Doymuş yağ tüketimi meme kanseri riskini tetikliyor. Meme kanserinden korunmak için öncelikle light süt ve süt ürünleri tüketmeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu riski artıran trans yağlardan da uzak durmanız da yarar var. Zeytinyağı ve Omega 3 meme kanseri riskini azalttığı ise 2015 yılında yapılan bir meme kanseri araştırmasında ortaya çıkmıştır.

Fitoöstrojenler

En doğal yoldan östrojen kaybını önleyecek ve sizi kansere karşı koruyacak besin grubu Fitoöstrojenlerdir. Boya ürünleri bu besin grubunun ben size ürünlerindendir. Kırmızı meyveler ve kuru baklagiller de bol miktarda Fitoöstrojenler içerir. Kendinize antikanserojen bir içecek hazırlamak isterseniz soya sütü ile narı karıştırabilirsiniz.

Lif

Yapılan araştırmalar sonucunda diyet lif tüketmek kanserle ters ilişkide bulunuyor. Yani diyet lif ürünlerini tüketmeniz durumunda kanser riskini kendinizi uzaklaştırabiliyorsunuz. İsterseniz diyet lif ürünleri tüketmek yerine kuru baklagiller, tam buğday ürünleri,  sebze ve meyve tüketimi ile yeteri kadar lif alabilirsiniz. Günlük lif ihtiyacınızı 25-35 gram olduğunu unutmayın.

Sülforafanlar

Bu Etkin madde en çok lahanagiller de bulunur ve kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptir.  Özellikle meme kanserine karşı etkinliği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bol miktarda karnabahar brokoli lahana ve turp soğan ve sarımsak Ailesi tüketmeniz durumunda yeterince sülforafan desteği alabilirsiniz.

Folik asit

2014 yılında yapılan bir araştırmanın sonucunda özellikle yüksek miktarda alkol tüketen gruplarda bile folik asitin meme kanserinden koruyucu etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bol miktarda yeşil yapraklı sebzeler tüketerek folik asit eksikliğinizi tamamlayabilirsiniz.

D vitamini

D vitamini kemik sağlığında oynadığı rol kadar bağışıklık sisteminde de rol oynar. Bu özelliği sayesinde D vitamininin meme kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda D vitamini eksikliği olan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin diğer kadınlara oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Kış aylarında güneşten mahrum kalacağınız için D vitamini eksikliği yaşamını daha olasıdır. Yapacağınız takviyelerle bu eksikliği giderebilirsiniz.

Yaşam tarzınızı ve beslenmesi düzene sokarak meme kanserinden korunabilirsiniz. Tabii ki meme kanseri konusunda yine de hasta Solunum ve Belirli aralıklarla kontrollerinizi yapmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu