Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Eklenme:
 Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Uzmanlar meme kanseri nedir?  sorusuna şu şekilde cevap veriyor; süt kanalları olarak bilinen ve sütü meme başına taşıyan kanallarda çeşitli nedenlerden dolayı oluşan, kontrolsüz çoğalan ve diğer organlara yayılma riski olan tümöral oluşumdur. Bu kanserin tam olarak neden oluştuğu hala bilinmemektedir.

Meme kanseri üzerinde bugüne kadar yapılan çalışmalar yüksek oranda gösteriyor ki bazı kadınların genlerinde kansere eğilim gösteren bozuklukları kanser riskini artırıyor. Her kanserde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Bu yüzden kişi de meme kanseri belirtileri görüldüğü takdirde acil olarak uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir.

 

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanserinde en belirleyici şey memeye elle yapılan kontrolde ele bir kitlenin gelmesi veya radyolojik görüntülemedir. Günümüzde birçok hasta adayı kendilerine yaptıkları elle muayene sonrası doktora başvurmakta ve erken teşhis ile meme kanserini yenmektedir. Ancak bazı hastalarda elle kontrol yeterli olmayıp sadece radyolojik görüntüleme ile meme kanseri olup olmadığı anlaşılmaktadır. Sizde meme kanseri nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız aşağıdaki belirtilerden herhangi birisi varsa kesinlikle uzman bir doktora muayene olunuz.

 • Koltukaltında ya da meme kısmında ele gelen sert, şişkin bir kitle
 • Meme başınızda akıntı varsa ( şeffaf yada kanlı)
 • Meme uçlarınızdaki şekilsel anormallikler ( meme ucunun sonradan içeri göçmesi)
 • Meme uçlarında soyulma, renk değiştirme veya kabuklanma
 • Meme yüzeyinde kızarıklık veya yara izleri
 • Meme de portakal kabuğu görüntüsü oluşması
 • İki memenin şekil ve yapı olarak birbirinden farklı olması ( birisi büyük biri küçük gibi)

Yukarıdaki belirtilerin hepsini evde elle meme kanseri kontrolü yaparak ya da gözlemleyerek teşhis edebilir, herhangi birisi varsa uzman doktora başvuruda bulunabilirsiniz. Bu belirtiler sadece kadınlarda değil erkeklerde de meme kanseri olma riski taşımaktadır.

Meme Kanseri Evreleri

Her kanserde olduğu gibi meme kanserinde de terken teşhis çok önemlidir. Bu yüzden ayda bir kere elle kendinizi muayene ederek erken teşhis koyabilir ve uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Meme kanseri evreleri uygulanacak tedavi çeşidine göre farklılık göstermektedir. Meme kanseri evreleri ise;

 • Evre 0 (karsinoma in situ) : Oluşan kanser hücreleri henüz yayılma potansiyeli kazanmamış sadece memede görülmüştür.
 • Evre I: Oluşan kanser hücreleri yayılma potansiyeli kazanmıştır ama 2cm’den küçüktür ve sadece memede görülmektedir.
 • Evre IIA: Koltuk altı lenf bezlerine kanser yayılmıştır ancak meme de tümör yoktur.
 • Evre IIB: Oluşan tümör 2cm ile 5 cm arasındadır ve koltuk altı lenf bezlerine sıçramıştır ya da 5cm den büyüktür ama lenflere sıçrama olmamıştır.
 • Evre IIIA: Memede tümör yoktur ya da 2cm veya daha küçüktür.
 • Evre IIIB: Oluşan tümör her boyutta olabilir. Kanser göğüs duvarına veya meme derisine yayılmıştır.
 • Evre IIIC: Kanser belirtisi olmayabilir ya da tümör herhangi bir boyuttadır. Göğüs duvarı, meme derisi ne yayılmış olabilir.
 • Evre IV: Kanser hücreleri kemik, karaciğer, akciğer beyin gibi uzak organlara sıçramıştır.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanserinde tedavisi her kanser türünde olduğu gibi kanserin evresine göre değişmektedir. Genel olarak tedavi türler;

 • Meme Kanserinde Cerrahi Tedavi
 • Meme Kanserinde Radyoterapi
 • Meme Kanserinde Kemoterapi
 • Meme Kanserinde Hormonoterapi şeklindedir.

Meme Kanserinde Cerrahi Tedavi Nedir?

Bu tedavi yöntemi genellikle kanserli hücreyle yapılan savaşın ilk aşamasıdır. Birçok hastada bu yöntemde amaç kanserli dokuyu hastadan cerrahi yöntemlerle almaktır. Cerrahi yöntemlerde meme dokusu tamamen alınmadan yapılan cerrahi müdahale ile Meme dokusunun tamamen alınmasına yönelik müdahale olarak ikiye ayrılmaktadır. Meme dokusu alınmadan yapılan cerrahi müdahale de kanserli hücre yerinden alınır ve koltuk altı lenf bezlerinden örnek alınarak tahlil edilir.

Meme Kanserinde Radyoterapi Nedir?

Işın tedavisi bilinen adıyla radyoterapi de amaç cerrahi müdahale sonrası alınan bölgede kalmış olabilecek kanserli hücreleri yok etmektir. Cerrahi müdahale operasyonundan sonra 4-6 hafta süreyle haftada 5 gün uygulanmaktadır. Bu tedavi yönteminin yan etkileri ise; halsizlik, memede ağrı ve şişme hissi, tedavi edilen bölgedeki deri güneş yanığı renginin oluşması gibi. Bu yan etkiler genellikle 12 ay sonra kendiliğinden kaybolmaktadır.

Meme Kanserinde Kemoterapi Nedir?

Oluşan kanser hücrelerini ilaçlarla yok etmeyi hedefleyen tedavi yöntemidir. Bu ilaçlar ağız yolu ya da damar yolu ile verilmektedir. Kemoterapi 4-6 kürden oluşmaktadır ve her kür 3 hafta sürmektedir Buda demek oluyor ki kemoterapi 3 yada 5 ay sürmektedir.

Meme Kanserinde Hormono Terapi Nedir?

Bazen kanser hücreleri hormon algılayıcıları ile östrojene duyardı olabiliyorlar. Yani östrojen hormonu bu hücrelerin gelişmesine ve büyümesine neden olarak kanserin yayılmasına destem olmaktadır. Bu tedavi ile östrojenin etkisini ortadan kaldırarak kanser hücrelerinin gelişmesini ve büyümesini engellemek amaçlanmaktadır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap