Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Melazma Nedir? Melazma Tedavisi

Tam olarak nedeni bilinmese de en fazla kadınlarda görülen bir cilt problemi olan melazma doktorlar tarafından önerilen bazı prosedürler ile ortadan kaldırılabiliyor.
Eklenme:
 Melazma Nedir? Melazma Tedavisi

Cilt üzerinde koyu ve renksiz lekelere sebep olan ve yaygın olarak bilinen bir problem olan Melazma, gebelikte ortaya çıktığında halk arasında hamilelik maskesi olarak da adlandırılıyor. Çoğunlukla kadınlarda görülen Melazma erkeklerde de görülebiliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda melazması bulunan bireylerin yüzde 90’lık diliminin kadın olduğu ifade edilirken, melazmanın yüz bölgesinde kahve ya da gri lekelenmeler ile kendini gösterdiği dile getiriliyor.

Yanaklarda, üst dudakta, alında, burun köprüsünde kendini gösteren Melazma bu bölgelerin yanı sıra bazı kişilerde kollarda, boyunda ve omuzlarda da ortaya çıkabiliyor. Fazla güneş ışığına maruz kalmanın söz konusu bölgelerde malezmayı oluşturduğu dile getirilirken, hamile kadınlarda ve koyu tenli insanlarda melazma oluşumu riskinin daha yüksek olduğu aktarılıyor.

Melazma Nedenleri

Tam olarak nedeni tespit edilemeyen melazma, deride yer alan melanositlerin sorun oluşturması sebebiyle fazla renk üretmelerine yol açıyor. Bunun sonucunda koyu tenli insanlarda melanom gelişirken, melazma için bazı potansiyel tetikleyicilerin bulunduğu biliniyor.

Hamilelik esnasında yaşanan hormonal değişiklikler, aşırı güneşe maruz kalma, bazı cilt bakım ürünleri gibi etmenler melazmayı tetikleyebiliyor.

Melazma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Melazma problemi için tedavi her zaman gerekli olmazken, hamilelik esnasında ortaya çıkan sorunlar doğum sonrasında geçebiliyor. Bunun yanı sıra bazı bireylerde melazma ömür boyu süren bir problem olarak görülebiliyor.

Melazma için bazı tedavi yöntemleri uygulanıyor. Bu tedavi yöntemleri ise şunlar olarak biliniyor;
Tıbbi Prosedürler; Tropikal ilaçların denenmesi sonrasında herhangi bir sonuç alınamaması durumda dermatologlar kimyasal peeling, lazer tedavisi, dermabrazyon gibi bazı prosedürlerin uygulanmasını öneriyor.

Kombine Kremler; Melazmanın bazı koşullarında dermatologlar tarafından hidrokinoon, tretinoin ve kortikosteroidin yer aldığı bir krem önerebiliyor. Bu duruma üçlü krem uygulaması da deniyor.

Hidrokinon Uygulaması; Melazmanın tedavisinde kullanılan hidrokinon uygulması, jel, losyon ya da krem olarak temin edilebiliyor. Bireyler bu ürünü direkt olarak renksiz cildin lekelerine uygulayabilirken, doktorlar bu kremlerin yanı sıra daha güçlü kremlerde önerebiliyor.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23