Meditasyon İçin Öğrenilmesi Gereken 10 Temel Adım

NAVİGASYON1-Düzenli Pratik Yapın2-Hayallerden Uzaklaşın3-Konsantre Olun4-Dalgın Olmayın5-Zihninizi Açın6-Müdahale Edin7-Yoğunlaşın8-Uyum İçinde Hareket Edin9-Ara Vermeyin10-Sabırlı Olun 1-Düzenli Pratik Yapın Sporda olduğu gibi meditasyon yapmanın en önemli adımı pratik yapmaktan geçmektedir. Yapılan pratikler sayesinde hem zihin hem de beden alışkanlık kazanmaktadır. Meditasyona aynı saatlerde vakit ayırmak, pratik yapmanın yanı sıra zihinsel ve bedensel olarak uyumun kısa sürede sağlanmasına yardımcı […]

03.02.2019 - 23:29
03.02.2019 - 23:29
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

1-Düzenli Pratik Yapın

Sporda olduğu gibi meditasyon yapmanın en önemli adımı pratik yapmaktan geçmektedir. Yapılan pratikler sayesinde hem zihin hem de beden alışkanlık kazanmaktadır. Meditasyona aynı saatlerde vakit ayırmak, pratik yapmanın yanı sıra zihinsel ve bedensel olarak uyumun kısa sürede sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

2-Hayallerden Uzaklaşın

Dikkatin nefes üzerinde yoğunlaşması sayesinde, kişi hayallerden uzaklaşarak kendini meditatif duruma daha kolay bir şekilde adapte edebilmektedir. Kimi zaman nefese odaklanmak hemen sağlanırken kimi zamanda uzun vakitler almaktadır. Meditatif duruma girmek için, nefes terapisi yöntemi ile nefesi ayarlayıp, hayallerden uzaklaşmak önemli bir adımdır.

3-Konsantre Olun

Konsantre sağlandığı zaman, kişi dalgın durumdan kendini alarak meditasyon sürecine daha kolay bir şekilde adapte olmaktadır. Bunun için öncelikle, düşüncelerin zihinden uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu noktada, rutin olarak yapılması gereken işlerin düşünülmemesi en etkili yöntemdir.

4-Dalgın Olmayın

Meditasyon yaparken, aniden dalmak ve başka şeyler düşünmek, nefesin ayarlanmamasına ve dolayısıyla da meditatif durumdan çıkmaya neden olmaktadır. Zihnin tüm kargaşasından kurtulmak için, dalgın olmak kesinlikle yapılmaması gereken bir durumdur. Kişi, dalgın durumdan kurtulmak için, baş ağrısı durumunda acıdan uzaklaşmayı deneyerek pratik yapabilmektedir.

5-Zihninizi Açın

Meditasyonda ileri aşamalara geçebilmek için, zihnin açık olması gerekmektedir. Kişi açık zihinde olmadığında seviye atlamayı düşünürse olduğu aşamanın kontrolüne kaybetmektedir. Zihnin açılması ve açık tutulması için; hayallerden, günlük işlerden ve sorunlardan uzaklaşmak ve konsantrasyonu sağlamak önemlidir.

6-Müdahale Edin

Meditatif duruma girememenin nedeni, zihnin bir bölümünde gereksiz bir enerji akışının olmasıdır. Bu enerjinin, meditasyon sürecine dahil olmasını sağlamak amacıyla, zihni yoran düşüncenin tespit edilip derhal müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu sayede daha rahat bir şekilde, konsantrasyon sağlanabilmektedir.

7-Yoğunlaşın

Bu aşamada artık zihin, gereksiz düşünceleri düşünmemekte ve nefes tekniği doğru şekilde uygulanabilmektedir. Daha net şekilde odaklanabilmek adına, meditasyon sırasında kullanılan bir nesneye yoğunlaşmak, kullanılan önemli tekniklerden biridir. Bu adımdan sonra, kişi doğru meditasyon tekniğini kullanmaya başlamaktadır.

8-Uyum İçinde Hareket Edin

Odak noktasının daha fazla yoğunlaştırılması için, zihnin ve bedenin bir arada bir uyum içinde hareket etmesi gerekmektedir. Meditasyon durumunda yapılan hareketler, çoğu zaman kişinin konsantrasyonunu bozarak, meditatif durumdan çıkılmasına neden olmaktadır. Bu noktada sık sık pratik yapmak gerekmektedir.

9-Ara Vermeyin

Meditasyonda zihin ve nefes uyumunu sağladıktan sonra en önemli adımlardan biride, ara verilmemesidir. Kişi, meditasyona ara verdiğinde ve bir süre sonra yeniden başlamak istediğinde, daha önceden üstesinden geldiği tüm adımlarda zorlandığını görmektedir.

10-Sabırlı Olun

Her şeyden önemlisi, tüm bu adımların işe yaraması için kişinin sabır göstermesi gerektiğidir. Kişi zihnine ve bedenine, meditatif duruma ayak uydurması için gereken zamanı tanımazsa, başarı gösterme olasılığı da o kadar düşmektedir. Güçlü ve istikrarlı şekilde günlük olarak aynı saatlerde uygulanan meditasyon pratiği sayesinde, fiziksel ve mental uyum sağlanabilmektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim